Blízká setkání třetího druhu - první dojmy z HTC Shift - www.WMHelp.cz

Článek do news mohou přidat registrovaní uživatelé serveru WMHelp. Zajímavé články odměníme.

 Blízká setkání třetího druhu - první dojmy z HTC Shift

Autor: nexus6 - 27.11.2007, 3074 čtenářů


Hardware a příslušenství Ani ryba, ani rak. Tedy, spíše ani notebook, ani kapesní počítač. Přesně takové je nové HTC Shift, první zástupce kategorie UMPC od tradičního výrobce Windows Mobile komunikátorů. Měli jsme možnost si s ním krátce pohrát a přinášíme vám tedy první dojmy.



HTC Shift je velmi zajímavým a neobvyklým přístrojem. Se zařízeními kategorie UMPC se u nás příliš nesetkáváme, prakticky si lze oficiálně koupit pouze ASUS R2H a nový ASUS Eee PC, pokud jej mezi UMPC počítáme.



HTC Shift je však z úplně opačného konce nabídky, než Eee a vlastně i než R2H. Stojí na nejnovější platformě Intelu pro tato zařízení a poskytuje maximální výbavu, před kterou konkurence bledne závistí. Jeho specialitou je například to, že na něm zároveň běží Windows Vista a Windows Mobile. Mezi těmito dvěma módy lze jednoduše přepínat pomocí tlačítka. Windows Mobile mají tu výhodu, že máte základní data snadno přístupná i v případě, že hlavní počítač je vypnutý. Shift vám tak poskytne velkou mobilitu, snadný přístup k datům a poměrně dlouhou výdrž na baterie. Tolik tedy teorie, jaká je však praxe?



HTC Shift je na klasický počítač s operačním systémem Windows Vista opravdu malinkatý. Na jednom ze snímků si jej můžete prohlédnout v porovnání s notebookem IBM T42 – klasickým zástupcem pracovních notebooků střídmějších rozměrů. Shift je opravdu maličký a to znamená, že si jej s sebou můžete vzít téměř kamkoliv. Stále však rozhodně nenahradí komunikátor, kapesní počítač, či mobilní telefon.



Ostatně, Shift plnohodnotně nenahradí ani klasický notebook. Důvodů je hned několik. Tím prvním je třeba fakt, že standardně nabízí pouze jeden USB port, což může některé uživatele dost limitovat. Rozlišení displeje je 800 x 480 pixelů, což také není mnoho a na grafickou práci rovnou zapomeňte. Displej samotný je přitom velmi kvalitní a očekáváme, že s ním půjde relativně rozumně zacházet i ve venkovním prostředí. Je dotykový, což umožňuje snadné ovládání Shiftu v zavřeném stavu.



Ovládat se dá také pomocí malého touchpadu na pravé straně displeje, vlevo nalezneme tlačítka myši, což se zdá být při držení oběma rukama ideální kombinací. Touchpad je však příliš citlivý a naučit se s ním zacházet bude chtít hodně cviku.



Hodně cviku bude vyžadovat také psaní na integrované klávesnici. Shift lze s trochou nadsázky označit za přerostlý HTC TyTN II, konstrukce vysouvání a vyklopení displeje je totiž velmi podobná. S trochou nadsázky lze také říci, že na obou zařízeních budete psát zhruba stejně rychle. Tedy jen do doby, než se s Shiftem naučíte pořádně zacházet.



Jeho klávesnice má totiž do té plnohodnotné dosti daleko, malé rozměry se zdají být značně limitující. Na psaní všemi deseti to rozhodně není, spíše musíte oprášit metodu „datel“ a začít psát ukazováčky. Nejprve si budete muset zvykat, že je potřeba se trefovat na malé klávesy – chce to více soustředění. Ukazováčky jsou také při tomto způsobu psaní spíše zvyklé na jinou odezvu kláves, Shift však nabízí klasickou nůžkovou konstrukci a odezvu stejnou, jako u notebooků. To se z počátku může zdát jako nevýhoda. Dle našich zkušeností totiž můžeme říci, že klávesnice s konstrukcí ve stylu mobilních telefonů se zdá v tomto případě použitelnější. Alespoň poskytuje jistější stisk a přesnou odezvu.



Jenže vše je jen o zvyku a u Shiftu nakonec bude jeho klávesnice velkou výhodou právě při dlouhodobém používání. Na psaní románů to rozhodně není, ale na krátké zpravodajství z tiskové konference to bohatě stačí. Díky schopnostem konektivity Shiftu (wi-fi, Bluetooth a HSDPA) budete moci takové zpravodajství snadno okamžitě odesílat. Právě v tomto je ohromná síla přístrojů kategorie UMPC – relativně snadná a pohodlná práce kdekoliv v terénu.



Relativně překvapeni jsme byli svižností běhu Windows Vista. Je nutno si uvědomit, že toto UMPC disponuje procesorem taktovaným na frekvenci 800 MHz a disponuje 1 GB RAM paměti. Je pravda, že jsme na něm neměli šanci vyzkoušet žádné náročné úkony, ale i tak jsme příjemně překvapeni. Shift bude stejně nejčastěji sloužit k psaní textů na cestách, sběru dat a podobně a k tomu není žádný extrémní výkon zapotřebí.



Windows Mobile část zařízení se nám při našem krátkém seznámení nepodařilo spustit. Je možné, že to bylo naší chybou, protože Shift není zrovna nejjednodušším přístrojem. Bez mučení se přiznáme, že v případě, že bychom chtěli Shift dlouhodobě používat, raději bychom se zpočátku na nějakou dobu začetli do manuálu. Jen dodejme, že Windows Mobile část využívá 400MHz procesor Qualcomm a disponuje 64 MB RAM a 128 MB ROM. To plnohodnotná počítačová část má k dispozici 40 GB pevného disku.



Vzhledem k tomu, že se nám WM spustit nepodařilo, neměli jsme možnost ověřit, jak bude tento systém na Shiftu fungovat. Jaké funkce a jaký hardware například bude moci využívat – jak to bude s čtečkou karet nebo integrovaným GPS modulem, zda bude mít přístup k datovým přenosům, či nikoliv.



Odpovědi na tyto otázky přinese až plnohodnotná recenze. Tu samozřejmě připravíme, jakmile to bude možné. Shift je zatím stále ve fázi testování a na našem trhu jej můžeme očekávat v horiznotu několika měsíců. Ve stejném horizontu tedy očekávejte kompletní test.







 
   Související odkazy
· Více o tématu Hardware a příslušenství
· Další články od autora nexus6


Nejčtenější článek na téma Hardware a příslušenství:
Recenze komunikátoru HTC TyTN II (1. část)


   Hodnocení článku
Průměrné hodnocení: 5
Účastníků: 1

Výborný

Zvolte počet hvězdiček:

Výborný
Velmi dobré
Dobré
Povedený
Špatné


   Možnosti

 Vytisknout článek Vytisknout článek


Související témata

Hardware a příslušenství

"Blízká setkání třetího druhu - první dojmy z HTC Shift" | Přihlásit/Registrovat | 0 komentářů
Komentáře vlastní jejich autoři. Neodpovídáme za jejich obsah.

Reklama / Ceník
Vstup pro inzerenty




Webmaster | Hledání | Statistiky | Syndikační kanály WMHelp.cz, informace ze světa Windows Mobile, asistenční služby. ISSN 1802-5684
RSS News | RSS Downloads | Atom News | Atom Downloads | Plucker Text | Plucker Color | Plucker Gray | PDA verze | Právní ujednání | Ochrana osobních údajů