Císař bez klávesnice - recenze HTC Touch Cruise (1. část) - www.WMHelp.cz

Článek do news mohou přidat registrovaní uživatelé serveru WMHelp. Zajímavé články odměníme.

 Císař bez klávesnice - recenze HTC Touch Cruise (1. část)

Autor: nexus6 - 20.03.2008, 4702 čtenářů


Hardware a příslušenství Poslední přístroj od HTC jsme na našem portálu recenzovali téměř před půl rokem. Šlo rovnou o komunikátor TyTN II (Kaiser), který si od nás vysloužil špičkové hodnocení. Dnes se nám do rukou dostává jeho sourozenec bez integrované klávesnice – HTC Touch Cruise.



Komunikátory TyTN II a Touch Cruise toho mají více společného, než by se na první pohled zdálo. HTC řadí jeden ze svých nejlepších produktů do řady Touch, která marketingově velmi táhne. Kromě integrované qwerty klávesnice ale nabídne Touch Cruise naprosto shodnou výbavu se špičkovým manažerským modelem.



V naší recenzi se tak budeme na TyTN II odvolávat velmi často. Co se konkurence týče, Touch Cruise se může postavit momentálně snad jedině E-TEN X800. Ten nabízí navíc VGA displej, jinak je výbava obou telefonů velmi podobná. Dalším konkurentem by mohl být chystaný ASUS P550, ten však bude mít větší rozměry.



Vzhled a konstrukce

Když jsme viděli první předsériové kousky HTC Touch Cruise, příliš nadšeni jsme nebyli. Kvalita zpracování se zdála být velkým krokem zpět. Jenže u finálního kusu je vše v nejlepším pořádku a my tak můžeme být spokojeni. Použité materiály a výsledné zpracování odpovídá této třídě. Touch Cruise je tak velmi pevný přístroj, který díky jemnému pogumování většiny povrchu dobře sedí v ruce.



Příjemnému držení napomáhají také relativně malé rozměry telefonu – 110 x 58 x 15,5 mm. Hmotnost pak činí 130 gramů. Touch Cruise je navíc velmi elegantní. Podobně jako u dalších současných modely od HTC i u tohoto vládne kombinace černé barvy se stříbrnou a ocelově šedou. Stříbrné jsou pásky na boku telefonu a ukrývají se v nich některé ovládací prvky – vlevo posuvný ovladač hlasitosti, vpravo pak spoušť fotoaparátu. Kousek nad ní najdeme také krytku slotu pro paměťové karty microSD. Ta na svém místě sedí tak pevně, že je poněkud složitější ji zacvaknout zpět.



Čelní straně dominuje dotykový displej s úhlopříčkou 2,8 palce, který není zapuštěný pod okolní úroveň. To je právě znak modelů Touch - displej v jedné rovině s čelním krytem usnadňuje ovládání přístroje prstem. Pod displejem se nachází sada ovládacích tlačítek – klávesy pro ukončení hovoru, dvě nastavitelná tlačítka a hlavní ovládací prvek – rolovací kolečko s potvrzovacím středem.



Na zadní straně najdeme prakticky jen drobnou čočku fotoaparátu a pod ní zrcátko pro autoportréty. Kryt baterie tvoří poměrně velkou část plochy, sedí docela dobře a ani se z pod něj neozývají žádné pazvuky.



Hardware a baterie

Jak jsme již řekli, Touch Cruise je postaven na stejné hardwarové platformě, jako jeho sourozenec TyTN II. Hardwarová výbava je naprosto shodná, ať už se jedná o použitý čipset Qualcomm v čele se 400MHz procesorem, 256 MB ROM a 128 MB RAM, GPS modul, wi-fi, Bluetooth nebo třeba baterii. Ta má totiž rovněž shodou kapacitu – 1350 mAh. Touch Cruise tak stejně jako TyTN II patří, co se výdrže týče, k lehce nadprůměrným přístrojům. Dva dny perného pracovního nasazení nejsou zásadní problém, v klidovém režimu se můžete těšit i na delší výdrž.



Uživatelské prostředí a ovládání

Už samotný název přístroje prozrazuje, že se i tentokrát dočkáme dotykového ovládání Touch FLO. Uživatelské prostředí je tak prakticky totožné s tím u TyTNu II nebo HTC Touch, vše samozřejmě běží na Windows Mobile 6 Professional. Today obrazovce vévodí panel HTC Home, který vám usnadní přístup k řadě funkcí a integruje v sobě třeba i zprávy o počasí. Důležité je hlavně to, že vás tento panel dovede přehledně informovat o zameškaných událostech.



Oproti TyTNu II jsme se však v ovládání dočkali několika změn. Majitelé modelů Touch ovšem budou jako doma. Ne všechny změny jsou k lepšímu. Touch Cruise totiž přišel třeba o hardwarové kontextové klávesy a také o tlačítka [Start] a [OK]. Kontextová tlačítka tak musíte mačkat na displeji a druhá dvě se dají naštěstí namapovat na dvě klávesy určené původně ke spouštění navigace a prohlížeče Internetu. Takže ovládání je nakonec docela logické a i vcelku snadné. Pocit lehkosti v ovládání přináší především rolovací kolečko s potvrzovacím středem. Navíc tato klávesa nepozbyla své schopnosti chovat se jako klasická čtyřsměrná navigační klávesa.



Jeden způsob ovládání naštěstí neovlivňuje druhý – kolečko není zbytečně citlivé na otáčení, takže se vám při klasickém čtyřsměrném způsobu používání volba náhodně neposouvá kvůli mírnému otočení kolečkem. Přesnost ovladače je ale vykoupena jeho hlučností právě v režimu stisku jednotlivých směrů.



Zatím jsme tedy na ovládání Touch Cruise pěli jenom samou chválu. Jenže začne přituhovat. Ne vždy je totiž ovládání ideální. Touch Cruise má jeden velký problém a tím je pomalost reakcí na uživatelské pokyny. Na tento fakt jsme si stěžovali už i u TyTNu II, jenže v případě HTC Touch Cruise je to ještě horší.



Ne že by byl tento komunikátor pomalejší než TyTN, sourozenci jsou na tom zhruba stejně. Jenže zatímco u TyTNu II se můžete spolehnout na hardwarové ovládací prvky a především na klávesnici, u Touch Cruise bude vaším denním chlebem interakce s displejem. A reakce systému na pokyny zadávané skrze displej jsou prostě pomalejší, než na ty zadávané pomocí opravdových tlačítek. Největším problémem Touch Cruise je pak zadávání textu - to se stává prakticky nemožným. Vyťukávání na malé virtuální klávesničce je snad jediným spolehlivějším způsobem, jenže i na to se musíte pekelně soustředit. Paradoxně nejhůře vychází dvojice možností zadávání znaků pomocí klasické numerické klávesnice nebo dvacetiklávesové plochy podobné hardwarové klávesnici u Sony Ericssonu M600i. Nikdy totiž nevíte, kolikrát jste dané virtuální tlačítko zmáčkli, telefon nenabízí žádnou vibrační odezvu.

V příští části recenze se již podíváme na konkrétní funkce přístroje a nebude chybět závěrečné hodnocení. Prozatím si můžete klidně tipovat, jak si u nás Touch Cruise celkově vedl.


Pokračování článku:
Císař bez klávesnice - recenze HTC Touch Cruise (2. část)




 
   Související odkazy
· Více o tématu Hardware a příslušenství
· Další články od autora nexus6


Nejčtenější článek na téma Hardware a příslušenství:
Recenze komunikátoru HTC TyTN II (1. část)


   Hodnocení článku
Průměrné hodnocení: 5
Účastníků: 1

Výborný

Zvolte počet hvězdiček:

Výborný
Velmi dobré
Dobré
Povedený
Špatné


   Možnosti

 Vytisknout článek Vytisknout článek


Související témata

Hardware a příslušenství

"Císař bez klávesnice - recenze HTC Touch Cruise (1. část)" | Přihlásit/Registrovat | 1 komentář | Vyhledávání v diskusi
Komentáře vlastní jejich autoři. Neodpovídáme za jejich obsah.

Re: Císař bez klávesnice - recenze HTC Touch Cruise (1. část) (Hodnocení: 1)
Od: uni (email je skrytý) - 20.03.2008
(O uživateli | Poslat soukromou zprávu)
Mé dojmy z Cruise: -příšerný kryt LCD, patlá se, je moc vysoko od LCD a nemám jistotu, co mačkám (ostatně i viz poslední odstavec), na pravém okraji chybí vedení roky po scrollu (není kam si opřít prst) -překážející kryt karty, manipulace je dost špatná -kolečko je dobrý nápad, nevím však, jak z něj umí těžit OS, ale dle toho, jak "těží" z HW klávesnic si radši o tom moc nemyslím -absolutní nedostatek ovl. prvků, především WM kontextová tlačítka....

Reklama / Ceník
Vstup pro inzerenty




Webmaster | Hledání | Statistiky | Syndikační kanály WMHelp.cz, informace ze světa Windows Mobile, asistenční služby. ISSN 1802-5684
RSS News | RSS Downloads | Atom News | Atom Downloads | Plucker Text | Plucker Color | Plucker Gray | PDA verze | Právní ujednání | Ochrana osobních údajů