Prodeje chytrých telefonů v USA - Windows Mobile netáhne - www.WMHelp.cz

Článek do news mohou přidat registrovaní uživatelé serveru WMHelp. Zajímavé články odměníme.

 Prodeje chytrých telefonů v USA - Windows Mobile netáhne

Autor: nexus6 - 02.06.2008, 2009 čtenářů


Ekonomické informace Agentura IDC nedávno zveřejnila statistiky prodejů chytrých telefonů a komunikátorů na americkém trhu. Ačkoli ten je dost odlišný od toho našeho, je jistě zajímavé se na výsledky podívat. Najdeme v nich totiž hodně překvapení.Americký mobilní trh je poměrně specifický. Dlouho třeba Amerika odolávala moderním datovým technologiím a vždy zde vládla Motorola. Ale Amerika také dala světu smartphony – tedy chytré telefony s operačním systémem. Průkopníky v této oblasti byly společnosti Palm Inc. s řadou Treo a Research in Motion se svými přístroji BlackBerry.

V poslední době svět zaplavil další americký fenomén – Apple iPhone. A právě tři zmíněné značky v současnosti vévodí trhu chytrých telefonů v USA. Agentura IDC sice neuvádí absolutní čísla prodejů, ale procentuální zastoupení stačí. Apple iPhone řadí firma mezi chytré telefony trochu předčasně, ale na druhou stranu si tak můžeme udělat zcela jasný obrázek o situaci na trhu.

Apple si podle IDC v prvním čtvrtletí roku 2008 pro sebe uzmul 19,2% trhu. To je mimochodem poměrně významný propad – v posledním čtvrtletí loňského roku měl Apple tržní podíl 26,7%. iPhone tehdy ale těžil ze silných vánočních prodejů, nyní se poptávka po něm poměrně ustálila.

To RIM s komunikátory BlackBerry si v prvním čtvrtletí roku 2008 polepšil – jeho tržní podíl je ohromujících 44,5%. Což je nárůst z 35,1% ze závěru roku 2007. Před rokem ale RIM zabíral dokonce 48,7% trhu, takže je vidět, že příchod iPhonu zamíchal v této kategorii kartami.

Vzestup oproti závěru loňského roku zaznamenala i americká trojka – Palm. Jeho tržní podíl činil 13,4%, zatímco v závěru roku to přitom bylo 7,9%. Za tento nárůst může především vysoká poptávka po Palmu Centro, který s nejvyšší pravděpodobností zvrátil poměry prodejů přístrojů bezpečně zpět na stranu Palm OS přístrojů. Před rokem se však Palm pyšnil 23% a je tak jasné, že se tato do jisté míry kultovní značka stala obětí příchodu iPhonu.

Čtyřkou na americkém trhu je Samsung. Zajímavé je, že tento úspěch je výrobce schopen dosáhnout prakticky pouze s řadou BlackJack. Podíl Samsungu činí 8,6% a oproti závěru loňského roku si opět polepšil. Tehdy činil jeho podíl 5,1%. Samsung je bez debaty největším prodejcem Windows Mobile zařízení v USA.

Pátou pozici stále drží Motorola, ta se ale velmi pravděpodobně bude muset usilovně bránit před konkurencí. Její tržní podíl totiž klesl z 7,5% z posledního čtvrtletí roku 2007 na 2,6% v prvním čtvrtletí roku letošního. Motorola je prostě celkově v krizi a tak ani její chytré telefony nejdou na odbyt.

Zbylých 11,7% trhu si mezi sebe rozdělili ostatní výrobci. Část z těchto prodejů budou tvořit symbianové smartphony Nokia, většinu však tvoří Windows Mobile přístroje. I tak ale nemá Windows Mobile v USA na růžích ustláno a celkový podíl tohoto operačního systému na americkém trhu odhadujeme tak na zhruba 23%.

To v Evropě je Windows Mobile jistě úspěšnější, i když jej zde celkově zcela jasně válcuje Symbian. Zajímavé je ale především zastoupení značek. V Evropě a celosvětově totiž zcela jasně vládne HTC, které v USA pouze paběrkuje.

Zajímavé ovšem bude sledovat, jak velkou část trhu si pro sebe uzme Apple iPhone v Evropě. Prozatím se zde totiž prodával poměrně omezeně, výrobce však upustil od taktiky exkluzivity přístroje pro daného operátora v zemi a navíc se během léta iPhone objeví v mnoha dalších zemích.

 
   Související odkazy
· Více o tématu Ekonomické informace
· Další články od autora nexus6


Nejčtenější článek na téma Ekonomické informace:
HTC vládne světu Windows Mobile, překvapením je Palm


   Hodnocení článku
Průměrné hodnocení: 4
Účastníků: 1

Velmi dobré

Zvolte počet hvězdiček:

Výborný
Velmi dobré
Dobré
Povedený
Špatné


   Možnosti

 Vytisknout článek Vytisknout článek


Související témata

Ekonomické informace

"Prodeje chytrých telefonů v USA - Windows Mobile netáhne" | Přihlásit/Registrovat | 1 komentář | Vyhledávání v diskusi
Komentáře vlastní jejich autoři. Neodpovídáme za jejich obsah.

Re: Prodeje chytrých telefonů v USA - Windows Mobile netáhne (Hodnocení: 1)
Od: uni (email je skrytý) - 02.06.2008
(O uživateli | Poslat soukromou zprávu)
"Zajímavé ovšem bude sledovat, jak velkou část trhu si pro sebe uzme Apple iPhone v Evropě." Neméně bude zajímavé sledovat dopad SDK a iPhone 2.0. Dl emě je jen uvolnění SDK pro MaxOS zajímavější, než dosti nepodařený HTX Diamond, kolem kterého je hromada ještě zbytečnějšího humbuku, než před představením iPhone....

Reklama / Ceník
Vstup pro inzerenty
Webmaster | Hledání | Statistiky | Syndikační kanály WMHelp.cz, informace ze světa Windows Mobile, asistenční služby. ISSN 1802-5684
RSS News | RSS Downloads | Atom News | Atom Downloads | Plucker Text | Plucker Color | Plucker Gray | PDA verze | Právní ujednání | Ochrana osobních údajů