Recenze komunikátoru HTC Touch Diamond (2. část) - www.WMHelp.cz

Článek do news mohou přidat registrovaní uživatelé serveru WMHelp. Zajímavé články odměníme.

 Recenze komunikátoru HTC Touch Diamond (2. část)

Autor: FenimoreFillmore - 30.06.2008, 9466 čtenářů


Hardware a příslušenství Dnes vám předkládáme druhou část recenze na HTC Touch Diamond, v níž se zaměříme na jeho základní hardwarové parametry. Důkladně také prověříme výkon přístroje.



Předchozí generace zařízení značky HTC byla doslova napěchovaná technologiemi a finální parametry tak vypadaly opravdu lákavě. Jaké ale bylo naše překvapení, když jsme loni v srpnu testovali první verzi TyTNu II. Kaiser sázel na čipovou sadu Qualcomm MSM7200, která mimo jiné obsahovala procesor s taktem rovných 400 MHz a navíc celých 128 MB operační paměti. Na reakcích na uživatelské pokyny ale nebyly tyto parametry vůbec znát a Kaiser tak v tomto ohledu trochu zklamal. Nakonec se ukázalo, že celý problém tkví v grafickém čipu, kterému se nedostávalo adekvátních ovladačů a nebo byl zcela ochuzen o grafickou akceleraci. Samo HTC srdnatě prohlašovalo, že uživatelům v brzké době přinese softwarovou záplatu, která vykreslování grafiky citelně urychlí. Do dnešního dne k tomu však nedošlo.

Základní HW parametry

Uživatelé, kteří po některém komunikátoru z předchozí řady pokukují, tedy doporučujeme, aby svůj zrak zaostřili o generaci výše – HTC Touch Diamond totiž, co se výkonu týče, ušel obrovský kus cesty. HTC i nadále spolupracuje se společností Qualcomm a i Diamond se tak chlubí čipsetem této značky. Naštěstí ale inženýři v HTC sáhli po zbrusu novém modelu s kódovým označením MSM7201A, jehož základem je procesor s pracovní frekvencí celých 528 MHz, což je oproti předchozí verzi pořádný skok. Tomuto hnacímu motoru asistuje slušná porce operační paměti o velikosti 192 MB.



Tady ale přichází mírné zklamání. Každý by totiž čekal, že právě rozbalený Diamond nabídne po prvním zapnutí něco okolo 100 MB. Ve skutečnosti se však v menu Start – Settings – Systém – Memory ukazuje číslo téměř poloviční, pouhých 55 MB. Takové číslo se nakonec při delším používání telefonu ukázalo jako nedostatečné – nové TouchFLO 3D je totiž nenasytným konzumentem paměti a pokud k tomu připočteme neskromnou Operu Mobile 9.5, pak se volná RAM dostává až pod hranici 20 MB. A v takových chvílích je patrné citelné zpomalení telefonu.



Překvapivě nízká je i volná FlashROM, která jejíž fyzická velikost je 256 MB. Jako vždy značnou část ukusuje samotný OS, kterým je Windows Mobile 6.2 Professional. Nedílnou součástí systému je i zmíněné uživatelské rozhraní TouchFLO 3D a tak má uživatel k dispozici jen 60 MB datového prostoru. To ale není vše. Touch Diamond má pro data uživatele totiž připraveno ještě jedno úložiště nezanedbatelné velikosti a tím jsou 4 GB FlashNAND paměti značky Samsung.



Z této papírové hodnoty je k dispozici něco málo přes 3 800 MB. To není v porovnání s vnitřní, až 16 GB pamětí u Apple iPhone zrovna hodně. Na druhou stranu si troufáme tvrdit, že 4GB prostor bude stačit i těm náročnějším uživatelům. Sám mám na své 8GB microSD kartě volných takřka 5 GB, s pamětí Diamondu bych tedy vystačil. Přesto je škoda, že Diamond nedisponuje rozšiřujícím paměťovým slotem. Velikost vnitřní uživatelské paměti je tedy finální, což leckoho může od případné koupě odradit. Mnoho uživatelů se před uvedením Diamondu v diskuzích ptalo, zda obsah 4GB Flash paměti zůstane i po hard resetu. Přeci jen, označení Flash paměti plyne ze schopnosti vymazat její obsah jediným elektrickým výbojem. Na to však v HTC mysleli a tak veškerá uložená data v paměti zůstávají.



Praktické zkušenosti

Papírově je tedy novinka vybavena velmi dobře. Jsou stejně dobré i praktické zkušenosti z jejího používání? Po více než dvoutýdenním testování můžeme prohlásit, že Diamond patří k nejrychlejším WM zařízením dneška. Co se týče běžných úkonů jako procházení nabídek programů a nastavení, spouštění editoru SMS, nebo telefonní aplikace, tak je Diamond prakticky stejně rychlý jako současný výkonový šampión Samsung i780. Otevření složky Windows v průzkumníku však Diamondu trvalo citelně déle.



Optimalizaci si ale žádá zejména TouchFLO 3D, o kterém vám v blízké době přineseme samostatný článek. Prostředí totiž chvílemi zatuhne a to je docela otravné. Pokud ale v menu Start – Settings – Today – Items TouchFLO deaktivujete a vrátíte se ke starým známým Windows Mobile, pak bude zvýšení rychlosti opravdu znát. Na druhou stranu ale přijdete o velké lákadlo Diamondu, kterým TouchFLO bezpochyby je.

Výkonové testy

Bát se ale nemusíte přehrávání filmů, které na jemném displeji vypadají opravdu skvěle. Navíc není třeba ztrácet čas konvertováním na nižší kvalitu, CorePlayer totiž klip o rozlišení 640 x 352 bodů v režimu benchmark přehrával průměrnou rychlostí 124%. Pro srovnání dodejme, že Kaiser u stejného testu dosáhl jen třetinového bodového zisku.



Novinku jsme dále podrobili komplexnímu testu Spb Benchmark, ve kterém si vedl poměrně dobře. Na Samsung i780 ale nestačil. Podivný je ovšem výsledek grafické části, ve kterém Diamond doslova propadl a předčilo jej i stařičké Mio A501.



V grafickém testu VS Benchmark 2007 Diamond dosáhl až k číslu 2821 bodů. Tento výsledek přitom patří k nejlepším vůbec. Rekordmanem v této oblasti je přitom čistokrevné Pocket PC HP iPAQ 214.



Suma sumárum je výkon Diamondu výborný a skutečně patří k nejrychlejším zařízením svého druhu vůbec.

Tímto konstatováním druhý díl recenze HTC Touch Diamond končí. Již brzy se ale můžete těšit na další část, ve které se podíváme na možnosti komunikace a konektivity. Zhodnotíme si také displej a styl ovládání.

Předchozí část článku:
Recenze komunikátoru HTC Touch Diamond (1. část)
Pokračování článku:
Recenze komunikátoru HTC Touch Diamond (3. část)
Recenze komunikátoru HTC Touch Diamond (4. část)


Hodnocení produktu:




 
   Související odkazy
· Více o tématu Hardware a příslušenství
· Další články od autora FenimoreFillmore


Nejčtenější článek na téma Hardware a příslušenství:
Recenze komunikátoru HTC TyTN II (1. část)


   Hodnocení článku
Průměrné hodnocení: 4.4
Účastníků: 10

Velmi dobré

Zvolte počet hvězdiček:

Výborný
Velmi dobré
Dobré
Povedený
Špatné


   Možnosti

 Vytisknout článek Vytisknout článek


Související témata

Hardware a příslušenství

"Recenze komunikátoru HTC Touch Diamond (2. část)" | Přihlásit/Registrovat | 1 komentář | Vyhledávání v diskusi
Komentáře vlastní jejich autoři. Neodpovídáme za jejich obsah.

Je to mazel (Hodnocení: 1)
Od: Koby (email je skrytý) - 17.08.2008
(O uživateli | Poslat soukromou zprávu)
Mám ho koupený český z http://www.mobilveci.cz/htc-touch-diamond/ a musím říct, že mě pořád šokuje tím co všechno umí ;) Vřele doporučuju, fakt po dlouhý době nějaký výjimečný phone co utekl konkurenci dál než o prsa korejské dívky ;)

Reklama / Ceník
Vstup pro inzerenty




Webmaster | Hledání | Statistiky | Syndikační kanály WMHelp.cz, informace ze světa Windows Mobile, asistenční služby. ISSN 1802-5684
RSS News | RSS Downloads | Atom News | Atom Downloads | Plucker Text | Plucker Color | Plucker Gray | PDA verze | Právní ujednání | Ochrana osobních údajů