Recenze komunikátoru HTC Touch Diamond (4. část) - www.WMHelp.cz

Článek do news mohou přidat registrovaní uživatelé serveru WMHelp. Zajímavé články odměníme.

 Recenze komunikátoru HTC Touch Diamond (4. část)

Autor: FenimoreFillmore - 15.07.2008, 9209 čtenářů


Hardware a příslušenství V poslední části recenze komunikátoru HTC Touch Diamondu zhodnotíme jeho multimediální schopnosti. Dále si řekneme o schopnostech GPS modulu. Na závěr si ponecháme srovnání s konkurencí.




Fotoaparát a FM rádio

Windows Mobile přístroje jsou sice šampióny na poli pracovních telefonů, v oblasti fotomobilů jim však první příčky na stupních vítězů zřejmě nebudou patřit nikdy. A tak zatímco hloupé telefony se často chlubí 5 MPix CMOS čipy, tak je zatím u WM komunikátorů špičkou snímač se třemi miliony buněk. Takto je vybaven i Touch Diamond, se kterým tedy pořídíte snímky velikosti nejvýše 2048 x 1536 obrazových bodů. Kvalitativně patří fotografie k lehkému nadprůměru, nicméně na konkurenční ASUS zatím HTC nestačí. Trochu zamrzí absence hardware tlačítka k aktivaci fotoaparátu. Pokud tedy deaktivujete TouchFLO 3D, pak budete muset fotoaparát spouštět přes Start – Programy.





Samotná aplikace je zpracována velmi přehledně a tak v ní určitě nezabloudíte. Škoda jen, že hlavní parametry snímku nelze měnit přímo z výchozí obrazovky a tak je i kvůli změně rozlišení nutná návštěva menu. Samozřejmostí jsou poměrně široké možnosti nastavení výsledného snímku. Nechybí tak efekt kresby, vyvážení bílé, kvalita a rozlišení snímku a podobně. Podrobné možnosti fotoaparátu vám předkládáme níže.





Jako spoušť fotoaparátu slouží hlavní potvrzovací tlačítko, které při delším stisku nejprve zaostří a pak dojde k záznamu snímané scény. Dotykové mezikruží slouží k ovládání digitálního zoomu, což je z uživatelského hlediska velmi příjemné. Kromě statických momentek si Diamond poradí i s nahráváním videí. Maximem je přitom rozlišení CIF (352 x 288 bodů).

Základní parametry fotoaparátu
:

CMOS snímač: 3,2 MPix

Automatické ostření: ano

Rozlišení (zoom): 2048 x 1536 (až 2.0x), 1600 x 1200 (až 2.0x), 1280 x 960 (až 2.0x), 640 x 480(až 2.0x), 320 x 240 (až 4.0x)

Režimy: foto, videokamera, MMS video, fotokontakt, obrázek na Today, panorama

Efekt kresby: stupně šedi, sépie, chlad, negativ

Vypálení času pořízení: ano (volitelně)

Kvalita: nízká, normální, vysoká, vynikající

Vyvážení bílé: žárovka, zářivka, automatické, denní světlo, noc

Časovač: 2 s, 10 s, vypnuto

Ostření: na střed, průměr

Zvuk závěrky: ano/ne

Délka zobrazení snímku: bez náhledu, 3 s, 10 s, bez omezení

Formát: JPG

Nastavení jasu: -2 až +2

Úložiště: FlashROM nebo 4 GB Flash paměti

Touch Diamond je mimo mobilního telefonu, PDA, navigátoru, fotoaparátu i plnohodnotný přijímač FM signálu. K poslechu je přitom nutno zapojit dodávané stereo handsfree, jenž slouží jako anténa.



Prostředí aplikace je velmi podobné jako třeba u Touch Cruise. Kromě názvu stanice a aktuálního kmitočtu v horní liště je vpravo vidět síla signálu. Mezi frekvencemi můžete listovat manuálně, případně zvolit automatický režim s cílem naladění nejbližší stanice. V ovládacím panelu je regulátor hlasitosti a tlačítko k selekci poslechu do sluchátek nebo na hlasitý odposlech. Oblíbené stanice si pak můžete uložit kvůli snadnějšímu naladění při dalším poslechu.

Satelitní navigace

Aktuální vlajková loď společnosti HTC by jen těžko mohla v konkurenci obstát nebýt vestavěné satelitní navigace. Použitý čip protokolu NMEA 0183 si během našich testů vedl velice dobře.

Při testu jsme použili oblíbené navigační aplikace TomTom spolu s mapovými podklady starého kontinentu. Potěšilo nás rychlé navázání komunikace se satelity, které ve víru velkoměsta trvalo asi půl minuty. Na okraji obce pak šlo o zhruba poloviční časy. Při opětovném startu TomTomu došlo ke zjištění pozice většinou do deseti sekund.

Pohodlní navigace tak brání pouze menší displej. Ano, úhlopříčka 2,8“ je mezi WM komunikátory skutečně nejběžnější, nicméně plnokrevné navigátory se většinou chlubí většími displeji. To však Diamondu nemůžeme nijak zazlívat – jeho rozměry jsou skutečně miniaturní a místem okolo displeje se neplýtvalo.

Nastavení GPS v systému:
GPS program port: COM4

Rychlost: 4 800

Nastavení v TomTom:
Typ: Jiná NMEA GPS

Port: COM4

Rychlost: 4 800

Konkurence

Skutečného konkurenta tento drobný klenot prozatím vlastně nemá. Ovšem co nevidět se mu dostane přímého souboje s očekávaným Samsungem i900 OMNIA, který toho nabídne opravdu hodně. Dle papírových parametrů lze říci, že i900 bude mít navrch díky:

  • rychlejšímu procesoru
  • citelně větší úhlopříčce displeje
  • TV výstupu
  • větší paměti a microSD slotu
  • podpoře DivX
  • baterii s vyšší kapacitou
Diamond však kontruje:
  • jemným VGA displejem
  • povedeným prostředím TouchFLO 3D
  • kompaktnějšími rozměry a nižší hmotností
  • běžným miniUSB konektorem
  • plnohodnotným ovládacím prvkem
  • vyšším grafickým výkonem
  • předinstalovaným klientem YouTube

Na finální verdikt si počkejme, až se k nám dostane Samsung na testování. To však může ještě několik týdnů trvat.

Závěr

Po nepříliš povedené předchozí řadě komunikátorů, která uživatele rozzlobila především mizerným výkonem v graficky náročných aplikacích, je Touch Diamond opravdu povedený. Výtek tedy z naší strany nebude mnoho. Snad jen nižší volná RAM po startu zařízení, která příliš neodpovídá papírové velikosti celých 192 MB. Neduhem je i poněkud pomalejší uživatelské prostředí TouchFLO. Jeho viditelné zrychlení je ale slíbeno s příchodem nových ROM. Nižší kapacita baterie je dalším neduhem, na který ale sám výrobce přichystal účinný lék. Náhradní akumulátor kapacity 1 340 mAh se totiž začne již brzy prodávat.

Pochválit naopak musíme jemný a i na slunci výborně čitelný VGA displej. Ten je zároveň velmi citlivý a tak je vyťukávání znaků konečně pohodlné. Po chvilce cviku tak fyzickou klávesnici i oželíte. Potěšily nás i schopnosti novinky coby navigátoru. Svižné navázání komunikace a dobře čitelný displej použití na cestách opravdu přejí.

HTC Touch Diamond tedy v redakci (i mimo ni) sklidil obrovské nadšení a ve své kategorii je skutečným králem. Jestli se tato situace změní s příchodem Samsungu i900, zatím není jasné. V každém případě však půjde o tuhého soupeře.

Předchozí části článku:
Recenze komunikátoru HTC Touch Diamond (3. část)
Recenze komunikátoru HTC Touch Diamond (2. část)
Recenze komunikátoru HTC Touch Diamond (1. část)




 
   Související odkazy
· Více o tématu Hardware a příslušenství
· Další články od autora FenimoreFillmore


Nejčtenější článek na téma Hardware a příslušenství:
Recenze komunikátoru HTC TyTN II (1. část)


   Hodnocení článku
Průměrné hodnocení: 4.62
Účastníků: 8

Výborný

Zvolte počet hvězdiček:

Výborný
Velmi dobré
Dobré
Povedený
Špatné


   Možnosti

 Vytisknout článek Vytisknout článek


Související témata

Hardware a příslušenství

"Recenze komunikátoru HTC Touch Diamond (4. část)" | Přihlásit/Registrovat | 1 komentář | Vyhledávání v diskusi
Komentáře vlastní jejich autoři. Neodpovídáme za jejich obsah.

Re: Recenze komunikátoru HTC Touch Diamond (4. část) (Hodnocení: 1)
Od: Pedris (email je skrytý) - 22.08.2008
(O uživateli | Poslat soukromou zprávu)
Naprosto paradni recenze, ktera si zaslouzi podekovani redaktorum.. :)

Reklama / Ceník
Vstup pro inzerenty




Webmaster | Hledání | Statistiky | Syndikační kanály WMHelp.cz, informace ze světa Windows Mobile, asistenční služby. ISSN 1802-5684
RSS News | RSS Downloads | Atom News | Atom Downloads | Plucker Text | Plucker Color | Plucker Gray | PDA verze | Právní ujednání | Ochrana osobních údajů