Windows Mobile ztrácí pozici vůči BlackBerry - www.WMHelp.cz

Článek do news mohou přidat registrovaní uživatelé serveru WMHelp. Zajímavé články odměníme.

 Windows Mobile ztrácí pozici vůči BlackBerry

Autor: nexus6 - 24.09.2008, 5056 čtenářů


Ekonomické informace V poslední době vás často informujeme o tom, jak utěšeně rostou prodeje Windows Mobile zařízení. A ano, ony opravdu rostou, jenže zdá se, že ne dostatečně rychle. Aktuální průzkum společnosti Gartner ukazuje, že Windows Mobile přístroje ztrácí v prodejnosti na komunikátory BlackBerry.Jasnou jedničkou ve světě chytrých telefonů je kombinace Symbian a Nokia. Jenže jak ukázaly výsledky prodejů za druhé čtvrtletí letošního roku, není to pozice, kterou má finský výrobce a „jeho“ operační systém předplacenou na věky. Symbian jako operační systém totiž vykázal oproti loňsku naprosto minimální nárůst prodejů – pouze 0,7 %, samotná Nokia si vedla lépe – prodeje vzrostly o 8,1 %. Jenže celý trh rostl výrazně rychlejším tempem – 15,7 %.

Dalo by se očekávat, že o velkou část tohoto růstu se postarala zařízení s operačním systémem Windows Mobile. A když se podíváme na prodeje HTC, tato naděje ještě vzroste – oproti loňskému druhému čtvrtletí se prodeje HTC totiž více než zdvojnásobily. I tak ale HTC za kvartál prodalo jen něco přes 1,3 milionu přístrojů. A ostatní výrobci Windows Mobile zařízení si nevedli zdaleka ani tak dobře. Navíc v počtu prodaných HTC zařízení jsou zahrnuta opravdu jen ta s touto značkou, telefony brandované pro operátory počítá Gartner zvlášt. Celkově se tak ve druhém čtvrtletí prodalo něco přes 3,87 milionu Windows Mobile smartphonů a komunikátorů, což představuje nárůst 20,6 %.

Prodeje chytrých telefonů ve druhém čtvrtletí 2008 podle značek


To vypadá jako velmi slušný růst, navíc jak jsme již několikrát psali, Windows Mobile mají potenciál k růstu ještě většímu. Jenže optimismus příznivce platformy přejde ve chvíli, kdy se podívají na raketový nárůst dalších výrobců – Applu (což je nárůst logický, prakticky z nuly se roste rychle) a Research In Motion. U Applu je otázka, na jaké úrovni se ustálí poptávka po Apple iPhonu, v prodejích bude Windows Mobile přístrojům minimálně šlapat na paty. To kanadská firma Research In Motion se svými komunikátory BlackBerry již Windows Mobile předběhla. Může za to především vlna nových modelů v poslední době, ale celkově také rostoucí popularita BlackBerry řešení v korporátní sféře především v Evropě, která doposud nemohla této platformě přijít na chuť. RIM tak prodal téměř 5,6 milionů komunikátorů a zaznamenal raketový nárůst 126,4 %. Microsoft a výrobci Windows Mobile přístrojů se budou muset hodně snažit, aby dovedli tento náhlý skok zachytit.

Prodeje chytrých telefonů ve druhém čtvrtletí 2008 podle operačních systémů


Ze statistik společnosti Gartner se mezi řádky ale dozvídáme další zajímavá fakta. Třeba to, že zatímco to před pár lety vypadalo, že svět ovládne Symbian a Windows Mobile a ostatní platformy prakticky zaniknou, dnes se situace trochu obrací. Právě na úkor Symbianu totiž rostou platformy, které tu ještě před pár lety vůbec nebyly - čeká nás nástup Google Androidu a nové generace Palm OS. Zuby nehty se drží i původní verze Palm OS, kterému výrazně pomohly prodeje levného komunikátoru Centro. To nejspíš způsobilo fakt, že prodeje Palm OS přístrojů opět výrazně převýšily prodeje Windows Mobile kousků od Palmu. Přitom v poslední době se hovořilo o tom, že prodeje obou platforem jsou u Palm vyrovnané. Nicméně tato situace se může změnit, jednoduše proto, že právě startuje prodej Palmu Treo Pro, který jistě naláká mnoho zájemců o Windows Mobile komunikátor zase zpět k Palmu.

Za pozornost stojí i pozice Linuxu, jakožto operačního systému v mobilních přístrojích. Samotný Linux totiž ztrácí a prodeje se propadly pod 2,4 milionu zařízení za kvartál. Toto oslabování bude asi nadále pokračovat, protože ve statistikách se jistě v budoucnu objeví i systémy Google Android a Palm OS Nova, které sice mají rovněž svůj základ v Linuxu, ale jisto jistě se budou sledovat zvlášť.

Na poli operačních systémů pro mobilní telefony tak začíná být pořádně horko. A to především těm tradičním systémům. Windows Mobile ale potenciál k růstu mají a to poměrně veliký. Jenže ten se bude realizovat až ve chvíli, kdy Microsoft konečně uvede novou verzi svého mobilního systému – již dlouho připravované Windows Mobile 7. Do té doby se budou o nárůst prodejů více než Microsoft zasluhovat samotní výrobci jednotlivých zařízení, kteří se snaží přizpůsobovat systém požadavkům uživatele. Mobilní Windows si také musí najít cestu na nové trhy - 74 procent všech Windows Mobile přístrojů se totiž prodá v severní Americe a západní Evropě. 
   Související odkazy
· Více o tématu Ekonomické informace
· Další články od autora nexus6


Nejčtenější článek na téma Ekonomické informace:
HTC vládne světu Windows Mobile, překvapením je Palm


   Hodnocení článku
Průměrné hodnocení: 4.5
Účastníků: 2

Výborný

Zvolte počet hvězdiček:

Výborný
Velmi dobré
Dobré
Povedený
Špatné


   Možnosti

 Vytisknout článek Vytisknout článek


Související témata

Ekonomické informace

"Windows Mobile ztrácí pozici vůči BlackBerry" | Přihlásit/Registrovat | 0 komentářů
Komentáře vlastní jejich autoři. Neodpovídáme za jejich obsah.

Reklama / Ceník
Vstup pro inzerenty
Webmaster | Hledání | Statistiky | Syndikační kanály WMHelp.cz, informace ze světa Windows Mobile, asistenční služby. ISSN 1802-5684
RSS News | RSS Downloads | Atom News | Atom Downloads | Plucker Text | Plucker Color | Plucker Gray | PDA verze | Právní ujednání | Ochrana osobních údajů