Recenze komunikátoru Samsung SGH-i780 (3. část) - www.WMHelp.cz

Článek do news mohou přidat registrovaní uživatelé serveru WMHelp. Zajímavé články odměníme.

 Recenze komunikátoru Samsung SGH-i780 (3. část)

Autor: FenimoreFillmore - 02.10.2008, 5519 čtenářů


Hardware a příslušenství V dnešní závěrečné části recenze na Samsung SGH-i780 se podíváme na kvality QWERTY klávesnice a komunikační schopnosti telefonu. Zjistíme také, jak si přístroj stojí coby fotoaparát a navigace.



Klávesnice

Blok kláves obsahuje celkem třicet sedm tlačítek, která jsou rozprostřena v celkem čtyřech řadách. Většina kláves plní dvojí funkci, k jejichž selekci slouží černobílé tlačítko v levém spodním rohu. Funkci caps lock plní tlačítko s šipkou směrem vzhůru. Mimo to je zde několik příjemných klávesových zkratek, kdy například delším stiskem mezerníku vypnete/zapnete vibrační zvonění, další tlačítko vás zase katapultuje do složky se zprávami. Jiné spustí navigaci. Funkci takových tlačítek lze samozřejmě přemapovat.



Klávesy jsou zhotoveny z tvrdého černého plastu a mají zaoblený tvar. Zároveň jsou kolem středu symetricky nakloněny o úhel odhadem pěti stupňů. Mezi klávesami jsou poměrně velké mezery, což spolu s nevelkou šířkou telefonu přispívá k jejich opravdu miniaturním rozměrům. Majitelé objemných prstů tak mohou mít problém s přehmaty, ty se však budou s praxí snižovat. Zdvih tlačítek je optimální a stisk doprovází jemné cvaknutí, které však i v komorním prostředí může zůstat bez povšimnutí. Klávesnice skvěle poslouží i v noci, a to díky bílému podsvícení, které lze na libovolný interval deaktivovat. Celkově jde tedy o povedenou klávesnici, která i po více než půlročním používání plní svou funkci na výbornou.

Komunikace a konektivita

Samsung je vybaven telefonním modulem, který si rozumí s GSM i UMTS pásmy. K brouzdání po Internetu se tak nabízí pomalé GPRS/EDGE, vyspělý svět si pak může užít i velmi rychlé HSDPA.



Samotná telefonní aplikace je poplatná použité verzi OS, zamrzí ale absence podpory dotykových gest k rolování v telefonním seznamu. Ten však lze nahradit aplikací třetích stran (Sunnysoft Contacts). Telefonování probíhá bez problémů – reproduktor je dostatečně hlasitý, mikrofon citlivý. A hlavně je odezva systému na zahájení nebo ukončení hovoru prakticky okamžitá. Pokud často využíváte k telefonování stereo HF, pak vás asi zklame absence regulace hlasitosti na dodávaných sluchátkách.



Formou členění textové korespondence se není třeba dlouze zabývat – již od dob WM 5.0 je totiž řazení stejné. Jelikož oficiální upgrade na WM 6.1 Samsung stále ještě nevydal, textové zprávy nejsou seřazeny dle odesílatele do formy konverzace. Samozřejmě nechybí funkce direct push pro synchronizaci e-mailů a kontaktů s MS Exchange serverem. K psaní textů lze kromě fyzické klávesnice použít vestavěnou klávesnici virtuální, případně rozpoznávání písma.



K připojení Samsungu k PC se nabízí USB kabel nebo Bluetooth. Potěší podpora funkce Mass storage, díky níž lze spravovat obsah microSD karty i na počítači bez nainstalovaného ActiveSync nebo WM Device center. Pokud ale necháte funkci v menu Nastavení – Připojení – USB zaškrtnutou, zařízení se nebude synchronizovat s AS, proto je nutné ji vždy deaktivovat. To je proti HTC Diamondu, který dává uživateli na výběr při každém propojení, trochu nepraktické.



Bluetooth verze 2.0 podporuje rychlé datové přenosy, což si lze vyložit zhruba jako 200 kB přenesených dat každou sekundu. Další funkcí je Bluetooth Explorer, který slouží k procházení souborového systému u spárovaného zařízení a nechybí ani přímý tisk dokumentů přes BT tiskárnu.



Citlivost wi-fi modulu se zdála být nadprůměrná, stejně hodnotíme i rychlost navázání kontaktu s daným AP. Chudší je ale správce modulu – na známé možnosti regulace výkonu a výdrže baterie tak v tomto případě zapomeňte.

GPS

Vestavěná satelitní navigace v Samsungu je protokolu NMEA 0183, avšak na většině dostupných ROM si navigace bez dodatečné utility s názvem PortSplitter neužijete.


Postup nastavení PortSplitteru:

Input port: COM8

Baud: 4800

Output port: COM6, stiskněte Add

Stiskněte Start Splitter a zatrhněte Autostart


Nastavení TomTom

Jiná NMEA 0183

Baudová rychlost: 4800

GPS připojen k: COM6 (PortSplitter)

Pokud budete postupovat podle uvedeného návodu, TomTom by měl fungovat bez problému. Rychlost zjištění pozice se pohybuje okolo půl minuty při studeném startu, při opětovném spuštění pak stačí zhruba čtvrt minuty. Škoda jen menšího displeje, který navíc není nijak dobře čitelný na slunci.

Fotoaparát

Použitý snímač u recenzovaného komunikátoru dnes patří mezi podprůměrné a fotoaparátem tak pořídíte nejvýše 2.0MPix snímky. Tuto nectnost Samsung vynahradí nadprůměrnou kresbou a povedenou aplikací fotoaparátu, v níž je vše velmi snadno přístupné.

FUNKCE FOTOAPARÁTU:

CMOS: 2.0 MPix

Ohnisková vzdálenost: pevná

Autofocus: ne

Rozlišení: 1600 x 1200, 1280 x 960, 1024 x 768, 640 x 480, 320 x 240

Digitální zoom: až 4x (lze použít i při vysokém rozlišení)

Kvalita: Super fine, fine, normal, economy

Samospoušť: 3 s, 5 s, 10 s, vypnuto

Vyvážení bílé: automat, denní světlo, zataženo, žárovka, zářivka

Efekt kresby: normální, černobílý, sépiový, zelený, voda, negativ

Formát snímku: JPG

Úložiště: zařízení/paměťová karta



Závěr

Samsung SGH-i780 patří i dnes, více než půl roku po svém uvedení, mezi zajímavá zařízení. Zaujme opravdu svižnou odezvou, kterou zabezpečuje 624MHz procesor a dostatek operační paměti. QWERTY klávesnici zase oceníte při psaní delšího e-mailu nebo při horlivé diskuzi přes instant messenger. Samozřejmostí je podpora všech komunikačních a datových rozhraní, z nichž nás některá (HSDPA) bohužel nemusí příliš zajímat.

Problémem je satelitní navigace, kterou bez dodatečné utility jen tak nezprovozníte. Bát se ale není třeba použitého displeje s netradičním rozlišením, které dnes již většinu aplikací nezaskočí. Diskutabilním prvkem je ale touchpad, na něž si někteří nemusejí vůbec zvyknout.

Jednoznačným negativem je pak použitý akumulátor kapacity 1 000 mAh spolu s pomateným ukazatelem stavu baterie. Ten bohužel nepostaví do latě ani tvrdý reset, který většinou na tento problém spolehlivě platil. Suma sumárum za cenu okolo 10 000 Kč získáte velmi rychlý komunikátor funkcemi nabitý až po samotný okraj. Konkurencí může být jen nové Palm Treo Pro, který už v redakci pečlivě testujeme.

Předchozí části článku:
Recenze komunikátoru Samsung SGH-i780 (2. část)
Recenze komunikátoru Samsung SGH-i780 (1. část)




 
   Související odkazy
· Více o tématu Hardware a příslušenství
· Další články od autora FenimoreFillmore


Nejčtenější článek na téma Hardware a příslušenství:
Recenze komunikátoru HTC TyTN II (1. část)


   Hodnocení článku
Průměrné hodnocení: 5
Účastníků: 3

Výborný

Zvolte počet hvězdiček:

Výborný
Velmi dobré
Dobré
Povedený
Špatné


   Možnosti

 Vytisknout článek Vytisknout článek


Související témata

Hardware a příslušenství

"Recenze komunikátoru Samsung SGH-i780 (3. část)" | Přihlásit/Registrovat | 0 komentářů
Komentáře vlastní jejich autoři. Neodpovídáme za jejich obsah.

Reklama / Ceník
Vstup pro inzerenty




Webmaster | Hledání | Statistiky | Syndikační kanály WMHelp.cz, informace ze světa Windows Mobile, asistenční služby. ISSN 1802-5684
RSS News | RSS Downloads | Atom News | Atom Downloads | Plucker Text | Plucker Color | Plucker Gray | PDA verze | Právní ujednání | Ochrana osobních údajů