Recenze HTC Touch HD (2. část) - www.WMHelp.cz

Článek do news mohou přidat registrovaní uživatelé serveru WMHelp. Zajímavé články odměníme.

 Recenze HTC Touch HD (2. část)

Autor: nexus6 - 17.12.2008, 5950 čtenářů


Hardware a příslušenství V první části recenze HTC Touc HD jsme se jako obvykle věnovali především zasazení telefonu do kontextu konkurence a popisu jeho vzhledu. Dnes nás již čekají první praktické zkušenosti s jeho systémem a tak se na ně pojďme vrhnout...



Ovládání

HTC Touch HD používá uživatelské prostředí TouchFLO 3D, které známe třeba již z modelu Touch Diamond. Oproti tomu nedošlo prakticky k žádným změnám, prostředí je naprosto totožné. Přesto se ale Touch HD ovládá dost jinak. V tuto chvíli by měli všichni případní zájemci o tento model zpozornět – ovládání Touch HD má totiž své výhody i nevýhody.



Začněme výhodami. HTC Touch HD je velmi rychlý Windows Mobile přístroj – pravděpodobně nejrychlejší, jaký jsme prozatím potkali. Hlavní podíl na tom má RAM s kapacitou 288 MB. Část z ní je přitom vyhrazena pro videopaměť. Po startu má Touch HD volných asi 130 MB RAM a paměť se zvládá velmi dobře uvolňovat i při hodně náročném používání. Proto je práce s přístrojem opravdu rychlá a uživatel nemusí nikde zbytečně čekat. Dalším prvkem, který má na rychlost běhu pozitivní vliv, je vcelku silný procesor Qualcomm s taktem 528 MHz.



Dalším pozitivem je fakt, že Touch HD lze zcela bez problémů ovládat prstem. A můžeme směle říci, že v případě tohoto modelu by bylo ovládání prstem snadné i bez přítomnosti uživatelského prostředí TouchFLO – displej je jednoduše tak veliký, že se prstem snadno strefíte i na tu nejmenší ikonku na displeji, snadno zaškrtnete položku v checkboxu a podobně. Stylus tak při běžné práci mnoho potřebovat nebudete. Prostředí TouchFLO 3D ale pochopitelně přínosem je – usnadňuje přístup k mnoha funkcím a rozhodně vypadá daleko lépe, než standardní uživatelské prostředí Windows Mobile. Navíc vzhledem k tomu, že Touch HD postrádá prakticky jakákoliv hardwarová tlačítka, se Touch FLO opravdu občas hodí.



Pro mnohé uživatele může totiž být doslova nepřekonatelnou překážkou nepřítomnost jakékoliv kurzorové klávesy nebo jiného podobného směrového prvku. Nic takového prostě Touch HD nemá a pokud by telefon neměl upravené uživatelské prostředí, asi by se stal dost neovladatelným. I tak ale absence obdobného ovládacího prvku občas zamrzí – v několika případech je prostě ovládání nedotažené. Důkazem budiž třeba seznam posledních hovorů, který se objeví v případě stisku senzorového tlačítka pro příjem hovoru. V něm sice krásně položky vidíte, na displeji se zobrazí obří numerická klávesnice a vy můžete hledat.



V seznamu hovorů vidíte poslední kontakty, s nimiž jste vedli konverzaci. A zde přichází trochu kámen úrazu – dotykem na displej totiž daný kontakt začnete okamžitě vytáčet. Posun v seznamu hovorů vyžaduje dost obezřetnosti a pečlivé a přesné přiložení prstu a jeho posun. Problém je také v tom, pokud u kontaktu (a to i vyhledaného) chcete zvolit alternativní telefonní číslo – opět se na něj nemůžete přepnout pomocí kurzorové klávesy.



Bez problémů nejsou ani samotná senzorová tlačítka. Když pomineme fakt, že ve snaze o minimalizaci počtu ovládacích prvků zde HTC ponechalo návratové tlačítko i tlačítko [Home]. Přitom právě první zmíněnou klávesu u Touch HD asi nikdy nepoužijete a i samotní konstruktéři si to nejspíš uvědomili – ruská WiMAX podoba Touch HD – HTC MAX 4G – již má jen tradiční home klávesu. Trochu potíže vám také může dělat citlivost senzorových kláves. Při vytahování telefonu z kapsy se totiž některého z tlačítek poměrně snadno letmo nechtěně dotknete – to většinou není problém, ale při příchozím hovoru to může znamenat, že tento odmítnete nebo přijmete ještě dříve, než jste chtěli. Přitom programátoři u HTC prakticky odstranili stejný problém, který má model Touch Diamond – u něj při vytahování z kapsy hrozí stisknutí virtuálního tlačítka na displeji. Místo něj ale dostal model Touch HD posuvník podobný tomu u iPhonu s tím rozdílem, že lze posunout na dvě strany. Vlevo hovor přijmete, posunutím vpravo jej odmítnete. Je tak trochu hloupé, že snaha programátorů vlastně přišla vniveč.



Programátoři tak budou pro příště muset přemýšlet nad dalším vylepšením – jak zamknout senzorová tlačítka. Využít k tomu mohou například vestavěný pohybový senzor a takzvaný proximity senzor, který rozpozná třeba přiblížení telefonu k vašemu uchu. Díky těmto dvěma senzorům by tak mohla třeba zůstat tlačítka neaktivní do chvíle, dokud opravdu telefon nevyndáte z kapsy a neuchopíte klasickým způsobem do ruky. Druhou variantou je, že senzorová tlačítka HTC u příštího modelu zruší a tím získá ještě další prostor pro zvětšení displeje.



Vraťme se ale k Touch HD a k jeho pohybovému senzoru. Ten totiž dostal novou funkci – možnost kalibrace. Pokud se vám tedy zdá, že senzor nereaguje, tak jak má, stačí telefon položit na rovnou podložku a senzor pomocí miniaplikace zkalibrovat.

Baterie

Baterie se slušnou kapacitou 1350 mAh má v Touch HD opravdu nelehký úkol – musí všechnu tu výbavu uživit po dostatečně dlouhou dobu. A zdá se, že se jí to daří – při intenzivním využívání dovede Touch HD na jedno nabití vydržet dva dny, což rozhodně není špatné. Při opravdu střídmém používání se pak dostanete i na více než tři dny výdrže. Jenže to asi u Touch HD nehrozí – telefon si opravdu říká o časté používání.





Pokračování článku:
Recenze HTC Touch HD (3. část)
Předchozí část článku:
Recenze HTC Touch HD (1. část)




 
   Související odkazy
· Více o tématu Hardware a příslušenství
· Další články od autora nexus6


Nejčtenější článek na téma Hardware a příslušenství:
Recenze komunikátoru HTC TyTN II (1. část)


   Hodnocení článku
Průměrné hodnocení: 5
Účastníků: 1

Výborný

Zvolte počet hvězdiček:

Výborný
Velmi dobré
Dobré
Povedený
Špatné


   Možnosti

 Vytisknout článek Vytisknout článek


"Recenze HTC Touch HD (2. část)" | Přihlásit/Registrovat | 0 komentářů
Komentáře vlastní jejich autoři. Neodpovídáme za jejich obsah.

Reklama / Ceník
Vstup pro inzerenty




Webmaster | Hledání | Statistiky | Syndikační kanály WMHelp.cz, informace ze světa Windows Mobile, asistenční služby. ISSN 1802-5684
RSS News | RSS Downloads | Atom News | Atom Downloads | Plucker Text | Plucker Color | Plucker Gray | PDA verze | Právní ujednání | Ochrana osobních údajů