Vybíráme e-mailový klient pro Windows Mobile (2. část) - www.WMHelp.cz

Článek do news mohou přidat registrovaní uživatelé serveru WMHelp. Zajímavé články odměníme.

 Vybíráme e-mailový klient pro Windows Mobile (2. část)

Autor: pavelbures - 23.02.2009, 3993 čtenářů


Software Spolu s rozvojem cenově přijatelného mobilního připojení k síti Internet vzrostl také zájem majitelů kapesních počítačů a smartphonů o programy, které dostanou elektronickou poštu na displeje vašeho zařízení. V našem novém seriálu si postupně představíme velké množství e-mailových klientů, řada z nich vám bude jistě známá, podíváme se však také na méně používané programy. V dnešním díle se podíváme na sharewarovou aplikaci EasyMail.Program EasyMail existuje již několik let, v poslední době však autoři aplikaci neaktualizovali, což je vidět např. na uživatelském rozhraní. To neumožňuje ovládání pomocí soft-keys, rovněž ikony jsou k dispozici pouze pro přístroje s rozlišením displeje 320 x 240 obrazových bodů, VGA verze není. Zastaralost EasyMailu však přináší také několik pozitiv - program se spouští bez dlouhé prodlevy, v paměti či na kartě zabere pouhých 250 kB, rovněž nároky na RAM jsou z dnešního pohledu směšné - aplikace potřebuje cca 600 kB, s více e-mailovými účty se však obsazení operační paměti zvyšuje.

EasyMail jsme testovali na HTC TyTNu s Windows Mobile 5, instalace aplikace byla bezproblémová. Před prvním použitím je samozřejmě třeba zadat přihlašovací údaje k e-mailovému účtu. Oproti nedávno recenzované aplikaci Messaging a konkurenčním sharewarovým klientům nepoužívá EasyMail průvodce, který by nás provedl procesem nastavení, program nabídne pouze tři záložky, kde vyplníme adresu POP3 a SMTP serveru, e-mailovou adresu a jméno. Můžeme rovněž nastavit, aby program nemazal e-maily z poštovního serveru. Je škoda, že EasyMail nepodporuje moderní protokol IMAP, k dispozici je tak pouze POP3.

V nastavení aplikace si můžeme vybrat, zda si přejeme automaticky stahovat poštu při každém spuštění, e-maily lze rovněž stáhnout manuálně výběrem položky Rcv All v menu Tools. Program jsme testovali s e-mailovou schránkou u Seznamu a na serveru Volný, ani v jednom případě však EasyMail nebyl schopen kompletně načíst doručenou poštu. Možná měl program potíže s větším množstvím e-mailů, ani v jedné schránce však nebylo více než 500 zpráv. Chyba se projevovala tak, že klient v průběhu stahování ohlásil nedostatek paměti (k dispozici však bylo více jak 20 MB volné RAM) a nezobrazil ani jeden e-mail. Pokud jsme chtěli vidět alespoň část pošty, bylo třeba stahování přerušit.

Při práci se seznamem doručených e-mailů se nejvíce projevuje stáří programu, který není uzpůsoben k ovládání pomocí kláves. Mezi jednotlivými e-maily se nelze pohybovat šipkami, funguje pouze posuvník, rovněž pro zobrazení zprávy je třeba v menu Mail vybrat položku Open, nestačí stisknout [Enter] na klávesnici či potvrzovací tlačítko pod displejem. Plusem je alespoň to, že zprávy můžeme řadit podle odesílatele, data, velikosti či dle předmětu.

Dalším závažným nedostatkem je, že program nepodporuje HTML zprávy, které dnes tvoří nezanedbatelnou část veškeré e-mailové komunikace. Pokud takový e-mail v aplikace otevřeme, objeví se pouze zdrojový kód.

S e-maily lze provádět běžné operace, můžeme je tedy smazat, přeposlat, přesunout do jiné složky či na ně odpovědět. EasyMail podporuje vestavěný kalendář, není tedy nutné nosit všechny e-mailové adresy v hlavě. Ke zprávě lze také přiložit libovolný soubor uložený v paměti přístroje či na kartě.

EasyMail pracuje s adresářem Windows Mobile, nemusíte si tedy e-mailové adresy pamatovat.

Nastavení aplikace je velmi jednoduché, lze zapnout upozornění na nový e-mail či zadat interval pro automatické stahování pošty, můžeme si rovněž vybrat formát data. Nastavení velikosti písma či výběr složky, kam se budou zprávy (či alespoň jejich přílohy) ukládat bychom však hledali marně.

Závěr
Přestože je EasyMail sharewarovou aplikací a jeho cena není zrovna nízká (plnou verzi pořídíte za 19,99 USD), patří mezi ty horší programy v našem srovnání. Je sice pravda, že EasyMail je rychlý jako blesk a nároky na RAM jsou minimální, tady však výčet kladů končí. Nedotažené ovládání, absence HTML, potíže se stahováním pošty a omezené možnosti nastavení dělají z EasyMailu e-mailového klienta, který dokáže zaujmout jen malou část potenciálních uživatelů.Pokračování článku:
Vybíráme e-mailový klient pro Windows Mobile (3. část)
Vybíráme e-mailový klient pro Windows Mobile (4. část)
Vybíráme e-mailový klient pro Windows Mobile (5. část)
Předchozí části článku:
Vybíráme e-mailový klient pro Windows Mobile (1. část)


Hodnocení produktu:
 
   Související odkazy
· Více o tématu Software
· Další články od autora pavelbures


Nejčtenější článek na téma Software:
Turistika s GPS (3. část - OziExplorer)


   Hodnocení článku
Průměrné hodnocení: 4
Účastníků: 1

Velmi dobré

Zvolte počet hvězdiček:

Výborný
Velmi dobré
Dobré
Povedený
Špatné


   Možnosti

 Vytisknout článek Vytisknout článek


Související témata

Software

"Vybíráme e-mailový klient pro Windows Mobile (2. část)" | Přihlásit/Registrovat | 0 komentářů
Komentáře vlastní jejich autoři. Neodpovídáme za jejich obsah.

Reklama / Ceník
Vstup pro inzerenty
Webmaster | Hledání | Statistiky | Syndikační kanály WMHelp.cz, informace ze světa Windows Mobile, asistenční služby. ISSN 1802-5684
RSS News | RSS Downloads | Atom News | Atom Downloads | Plucker Text | Plucker Color | Plucker Gray | PDA verze | Právní ujednání | Ochrana osobních údajů