Recenze HTC Touch Cruise 09 (2. část) - www.WMHelp.cz

Článek do news mohou přidat registrovaní uživatelé serveru WMHelp. Zajímavé články odměníme.

 Recenze HTC Touch Cruise 09 (2. část)

Autor: nexus6 - 23.07.2009, 1859 čtenářů


Hardware a příslušenství V dnešní druhé části recenze HTC Touch Cruise 09 se podíváme především na to, jak se přístroj ovládá a zaměříme se také na navigační schopnosti. V obou případech nás čekají celkem příjemná překvapení.



Ovládání

Ovládání HTC Touch Cruise 09 se nese v duchu prakticky všech ostatních dotykových modelů HTC dneška. Základem všeho jsou samozřejmě Windows Mobile 6.1, na nich ale běží nadstavba uživatelského prostředí TouchFLO 3D. Pokud jej využívat nechceme, můžeme jej samozřejmě vypnout. Toto prostředí dostalo dvě nové položky – Footprints a Map Search.



256 MB RAM zajišťuje dobrou rychlost práce s uživatelským prostředím a nedochází ke zpomalování ani při delší práci s více aplikacemi. Samotné ovládání může probíhat ve dvou rovinách. Můžeme plně využít pouze dotykový displej a vše ovládat prsty nebo stylusem. Díky TouchFLO 3D zvládneme většinu běžných operací prstem, jen psaní na virtuální qwerty klávesnici je příjemnější pomocí dotykového pera.



Druhou možností je ovládat Touch Cruise pomocí tlačítek. Pak ale budeme muset občas stejně displej využít. Touch Cruise 09 totiž sice používá klasickou čtyřsměrnou klávesu s potvrzovacím středem, chybí mu však hardwarová kontextová tlačítka nebo tlačítko [OK]. Na místě tlačítek [Start] a [OK] totiž najdeme klávesy pro spuštění navigace TomTom a pro spuštění aplikace Footprints. Na virtuální kontextová tlačítka jsme si již u Windows Mobile přístrojů celkem zvykli. Horší je to ale s [OK] tlačítkem pro zavírání aplikací – pro tento účel musíme u Touch Cruise využít kříž v pravém horním rohu displeje. Funkci kláves vyhrazených navigaci a Footprints totiž nelze bohužel změnit, tato volba je v menu tentokrát nepřístupná. Ovládání telefonování je zajištěno klasicky – jsou tu klávesy pro přijetí a odmítnutí hovoru.



Příjemným prvkem, který nový model převzal už od původního, je otočná ovládací klávesa. Kromě klasické čtyřsměrné funkce lze ovládacím kolem také otáčet. To se hodí pro listování v seznamech, v některých případech funguje kolečko pro zoomování. Mnohdy je to daleko pohodlnější způsob, než seznamem listovat klasicky. Kolečko lze totiž otáčet velmi zlehka, ale přitom je práce s ním velmi přesná. Proto jsme si otočné kolečko při práci s Touch Cruise 09 velmi pochvalovali.

Mírným zklamáním u Touch Cruise 09 je tak vlastně jen jeho displej. Ne že by byl špatný, ale rozlišení QVGA na úhlopříčce 2,8 palce již není dle dnešních měřítek zrovna nejjemnější. Daleko více by se nám líbilo rozlišení VGA, které má třeba Diamond. Jenže u HTC chtěli v tomto případě asi trochu šetřit a právě displej je tím, co Touch Cruise 09 v hierarchii výrobce řadí pod Diamond. Tyto modely by si tak neměly konkurovat. Celé to ale tak trochu nechápeme. Diamond je totiž dnes vlastně výprodejovým modelem a Touch Cruise 09 by jej tak ohrožovat nemusel.

Baterie

Li-Ion akumulátor v HTC Touch Cruise 09 má kapacitu 1100 mAh a komunikátoru propůjčuje vcelku obvyklou výdrž v řádu dvou až tří dnů podle používání. Samozřejmě že třeba zapnutá navigace dovede přístroj vybít během několika hodin. Navigaci ale většinou budeme využívat v automobilu, kde můžeme přístroj rovnou dobíjet z CL adaptéru. To nám vlastně může prodloužit celkovou praktickou výdrž přístroje, jelikož se při používání v automobilu vždy dobije.



Navigace

Nejdůležitější součástí HTC Touch Cruise 09 je navigace. Ta se spouští tlačítkem k tomu určeným. Vestavěný software TomTom 7 disponuje mapovými podklady východní Evropy – k dispozici jsou podrobné mapy Česka, Slovenska, Polska, Maďarska a Rumunska. K dispozici jsou i hlavní tahy dalších zemí, třeba Rakouska, Chorvatska a dalších. Bohužel software nedisponuje alespoň průjezdními mapami západní Evropy, kam míří stále více českých řidičů.



Software má všechny obvyklé funkce a překvapí několika příjemnostmi navrch. Jsou jimi třeba automatické aktualizace map nebo možnost zavolat na kontakt uvedený u vyhledaného bodu zájmu. Pokud ale nechceme vždy používat navigaci TomTom, jsou k dispozici ještě Google Maps. Ty samozřejmě nabídnou celosvětové pokrytí, ale za cenu datových přenosů. Navíc Google Maps nelze použít ke klasické hlasové navigaci.



Spokojeni jsme byli s citlivostí vestavěného GPS čipu. Ten byl schopen při prvním startu navigace získat polohu během několika desítek sekund a v dalších případech prováděl nalezení pozice asi do deseti sekund. Problémy nastávaly jen v husté a vysoké zástavbě, v některých případech se ale komunikátor dokázal chytit i v místnosti. Příjemné je, že citlivost čipu je relativně dobrá a nekoná se nesmyslné určení pozice o pár metrů vedle silnice, tak jak to dovedou předvádět některé jiné navigační systémy v mobilních telefonech.



Příště nás čeká závěrečná část s popisem běžných funkcí a samozřejmě i závěrečným hodnocením.





Pokračování článku:
Recenze HTC Touch Cruise 09 (3. část)
Předchozí část článku:
Recenze HTC Touch Cruise 09 (1. část)




 
   Související odkazy
· Více o tématu Hardware a příslušenství
· Další články od autora nexus6


Nejčtenější článek na téma Hardware a příslušenství:
Recenze komunikátoru HTC TyTN II (1. část)


   Hodnocení článku
Průměrné hodnocení: 4.66
Účastníků: 3

Výborný

Zvolte počet hvězdiček:

Výborný
Velmi dobré
Dobré
Povedený
Špatné


   Možnosti

 Vytisknout článek Vytisknout článek


Související témata

Hardware a příslušenství

"Recenze HTC Touch Cruise 09 (2. část)" | Přihlásit/Registrovat | 0 komentářů
Komentáře vlastní jejich autoři. Neodpovídáme za jejich obsah.

Reklama / Ceník
Vstup pro inzerenty




Webmaster | Hledání | Statistiky | Syndikační kanály WMHelp.cz, informace ze světa Windows Mobile, asistenční služby. ISSN 1802-5684
RSS News | RSS Downloads | Atom News | Atom Downloads | Plucker Text | Plucker Color | Plucker Gray | PDA verze | Právní ujednání | Ochrana osobních údajů