Začínáme: vybíráme komunikátor od začátku do konce - www.WMHelp.cz

Článek do news mohou přidat registrovaní uživatelé serveru WMHelp. Zajímavé články odměníme.

 Začínáme: vybíráme komunikátor od začátku do konce

Autor: Badel - 27.07.2009, 2009 čtenářů


Hardware a příslušenství Tento článek je určen začátečníkům, kteří si neví rady s koupí nového (prvního) komunikátoru s operačním systémem Windows Mobile. Pro pokročilé nemá následující text žádnou větší přínosnou hodnotu.





(článek do soutěže o 20% slevu na repasované přístroje)



Pokud hledáte komunikátor, je nutné si předem určit, co preferujete a co od něj očekáváte. Jeho výběr je totiž dlouhodobá záležitost a s největší pravděpodobností jej nechcete hned druhý den vyměnit. Pojďme se tedy podívat, v čem hraje výběr komunikátoru největší roli.


Klávesnice – hardware versus software

Klávesnice je nedílnou součástí každého telefonu, o tom není žádný pochyb. Otázkou je, jak moc potřebujete „mačkat“ klávesy.

Zařízení s hardware klávesnicí je rozhodně lepší – přestože jsou dnes velice kvalitní softwarové klávesnice, je nutné si uvědomit, že ne vždy digitizér reaguje přesně. Hardwarová klávesnice se rozhodně hodí, píšete-li hodně SMS zpráv. Pokud však spíše voláte a nejste SMskovací maniak, bude vám hardwarová klávesnice v podstatě k ničemu. Nejenže zvyšuje cenu, ale především rozměry a hmotnost.

Při dnešním softwarovém výběru klávesnic se rozhodně nemusíte bát, že nebudete moci plnohodnotně psát, ba dokonce naopak; softwarová klávesnice je v současnosti preferována. Pokud chcete co nejmenší a nejlehčí zařízení, rozhodně hardware klávesnici vynechejte.

Pokud chcete lehké zařízení a zároveň klávesnici pro případy, že potřebujete rychle vyřídit něco pracovního a nemáte PC/notebook, není nic jednoduššího, než si pořídit Bluetooth klávesnici.


Windows Mobile – česká lokalizace či anglický „default“?

Windows Mobile je tradičně dodáván v EN jazyce, nicméně je možné dokoupit za pár stovek korun českou lokalizaci. Lze předpokládat, že komunikátor dnes kupuje výhradně „IT pozitivní“ člověk, který nemá s anglickým jazykem problémy. Je-li tomu tak, rozhodně si nechte systém v původním jazyce. Lokalizace (obecně) způsobuje problémy, nestabilitu a především zpomalení přístroje.

Absencí české lokalizace zůstane váš přístroj maximálně svižný a rozhodně o nic nepřijdete – ba naopak, své peněžence ušetříte hned několik stovek korun.


Multimédia, displej a rozlišení

Doba, kdy měli displeje rozlišení 320 x 240 je již tak trochu minulostí, takže se posuneme trošku dopředu. Jak jistě víte, čím větší rozlišení, tím pohodlnější surfování či příjemnější přehrávání videí. Pokud hledáte komunikátor především na surfování, rozhodně hledejte zařízení s velkým displejem a slušným rozlišením – příkladem jsou například HTC Touch HD či XPERIA X1.

U fotoaparátu je to poněkud sporné – je nutné si uvědomit, že počet Mpx je v podstatě jen rozlišení fotografie a nehraje velkou roli – jak již předvedl iPhone. Důležité je prostě to, aby fotky v telefonu vypadaly dobře. Přestaňte se pídit jen po Mpx a raději hledejte uživatelské fotky z daného telefonu – ty napoví mnohem více než jedno zbytečné číslo. Mpx jsou jen reklamním trikem jak na laiky, čemuž se chceme vyvarovat :-)

Správně zvolit musíme i procesor. Dnes lze již pořídit velice kvalitní dualcore 528 MHz, nicméně zkušenosti z dob 400MHz singlecore ukazují, že i „slabší“ procesor je zcela dostačující. Jakékoliv zařízení od 400 MHz výše bude dostatečně svižné.


Často opomíjené – 3,5mm Jack & GPS

Pokud hledáte přístroj také na poslech či sledování videí, rozhodně najděte zařízení disponující 3,5mm Jackem, což je základ pro rozumné využití audia. Nemoci připojit vlastní kvalitní sluchátka je skutečně únavné, takže je nutné myslet dopředu a ujasnit si, zdali chcete organizátor a telefon, nebo i „kvalitní“ MP3 přehrávač.

GPS modul je dnes integrován do většiny přístrojů, přesto pokud jej neuvidíte, není důvod k ukvapenému zavrhnutí celého zařízení. GPS modul se dá externě dokoupit, což pro někoho může být dokonce i přínosnější. Pokud využijete GPS navigaci jednou za měsíc, je lepší pořídit externí GPS modul za pár stovek korun, se kterým si Windows Mobile budou hravě rozumět. Ušetříte tak opět nemalé rozměry a především hmotnost přístroje.


Co dokoupit – Bluetooth Headset!

Je nutné si uvědomit, že komunikátor nikdy nebude malý jako mobilní telefon a volat s něčím takovým může být po delší době celkem dřina. Pokud tedy chcete skutečně využít výhod komunikátoru, vyberte si společně s ním i pořádný Bluetooth headset.

Výhodou není jen lepší a pohodlnější telefonování, ale také možnost plnohodnotně využívat komunikátor přímo při hovoru.


Resumé – střed komunikátorů

Shrňme si, co je momentálně takovým zlatým středem slušného komunikátoru:

  • Procesor a RAM: Qualcomm procesor 500 MHz, 200 MB RAM, 256 MB ROM
  • Displej: 640 x 480 - 3“ – 3,5“ displej
  • Paměť: Integrovaná paměť 4 GB + slot na paměťové karty
  • Bezdrátové technologie: wi-fi, Bluetooth
  • Hmotnost: cca 150 gramů
  • Baterie: Li-Ion 1 000 mAh

    Výše uvedené hodnoty jsou opravdu jen pouhým průměrem komunikátoru vybaveného dostatečně na práci i zábavu.

    Doufám, že vám tento článek při vybírání nového komunikátoru pomohl, jakékoliv otázky samozřejmě pokládejte do diskuse.




    Připravil Patrik Vogl, článek prošel redakční úpravou.






  •  
       Související odkazy
    · Více o tématu Hardware a příslušenství
    · Další články od autora Badel


    Nejčtenější článek na téma Hardware a příslušenství:
    Recenze komunikátoru HTC TyTN II (1. část)


       Hodnocení článku
    Průměrné hodnocení: 3.66
    Účastníků: 3

    Velmi dobré

    Zvolte počet hvězdiček:

    Výborný
    Velmi dobré
    Dobré
    Povedený
    Špatné


       Možnosti

     Vytisknout článek Vytisknout článek


    Související témata

    Hardware a příslušenství

    "Začínáme: vybíráme komunikátor od začátku do konce" | Přihlásit/Registrovat | 0 komentářů
    Komentáře vlastní jejich autoři. Neodpovídáme za jejich obsah.

    Reklama / Ceník
    Vstup pro inzerenty




    Webmaster | Hledání | Statistiky | Syndikační kanály WMHelp.cz, informace ze světa Windows Mobile, asistenční služby. ISSN 1802-5684
    RSS News | RSS Downloads | Atom News | Atom Downloads | Plucker Text | Plucker Color | Plucker Gray | PDA verze | Právní ujednání | Ochrana osobních údajů