Duel: Google Android versus Windows Mobile (3. část) - www.WMHelp.cz

Článek do news mohou přidat registrovaní uživatelé serveru WMHelp. Zajímavé články odměníme.

 Duel: Google Android versus Windows Mobile (3. část)

Autor: pavelbures - 04.11.2009, 5087 čtenářů


Software První telefon s operačním systémem Google Android se prodává již několik měsíců, přesto se najde řada uživatelů, kteří si nejsou jisti, zda je OS se zeleným panáčkem ve znaku pro ně tím pravým. Nejen v tomto článku, ale i v následujících dílech pro vás srovnáme Google Android se stálicí na poli operačních systémů pro mobilní zařízení, tj. s Windows Mobile a ukážeme si, ve kterých oblastech má navrch novinka z dílny Googlu a kde naopak exceluje systém Microsoftu.





Windows Mobile
Synchronizace kapesních počítačů, komunikátorů a smartphonů s Windows Mobile se během posledních let nijak výrazně nezměnila. Spolu s přístrojem najdeme v krabici většinou také program Microsoft ActiveSync (majitelé Vist potřebují Device Center), který synchronizaci s počítačem, na kterém běží operační systém Windows, zajišťuje. ActiveSync není všemocný, slouží pouze k synchronizaci s Microsoft Outlookem, pokud máme na PC jiný program pro správu kontaktů a kalendáře, samotný ActiveSync nám stačit nebude. Naštěstí existuje velké množství (většinou placených) synchronizačních programů, které ve spolupráci s ActiveSyncem dokáží synchronizovat data uložená v PDA např. s Lotus Notesem či s Mozillou Sunbirdem, takže ani uživatelé alternativních počítačových programů nejsou o synchronizaci s Windows Mobile ochuzeni.

Instalace ActiveSyncu a základní nastavení programu zabere jen několik minut. Pokud vlastníme relativně staré zařízení, je lepší si z webových stránek Microsoftu stáhnout nejnovější verzi. Instalační průvodce nás může požádat o restart, po nastartování počítače stačí připojit USB kabel a ActiveSync Windows Mobile zařízení automaticky detekuje. Objeví se dialogové okno, v němž si vybereme, které údaje (kontakty, kalendář, textové poznámky…) si přejeme synchronizovat, rovněž lze např. u kalendáře vybrat, jak staré položky se mají přenášet. První synchronizace, během které si PDA s PC vyměňují velké množství dat, může trvat klidně více než 10 minut, další zaberou většinou jen pár vteřin.

Výběr položek, které chceme synchronizovat

Synchronizace v plném proudu

Nastavení programu Microsoft ActiveSync není nijak rozsáhlé. Uživatelé si mohou vybrat, zda bude Windows Mobile zařízení s počítačem komunikovat přes USB rozhraní, infračervený port či Bluetooth. Nastavení Bluetooth připojení je docela jednoduché, závisí však na softwaru dodávaném k Bluetooth adaptéru. Nejprve je třeba vytvořit virtuální COM port, jehož číslo následně vybereme v ActiveSyncu. Stručný návod je znázorněn na následujících screenshotech:

Nastavení připojení

Abychom mohli synchronizovat přes Bluetooth, je třeba vytvořit virtuální COM port, jehož číslo zadáme v ActiveSyncu

Aniž bychom instalovali dodatečné programy, můžeme PDA synchronizovat i se serverem Microsoft Exchange. Toto řešení je však využíváno zejména firmami, z pohledu běžného uživatele je Exchange nákladný a zbytečně složitý, existují však služby, které člověku dopřejí veškerého luxusu práce s Exchange serverem a současně ho finančně nezruinují. Máme namysli např. populární E-Outlook.cz, který nabízí základní Exchange účet za velmi příjemných 220 Kč s DPH. Podobných služeb však existuje celá řada nejen u nás, ale i v zahraničí, stačí se podívat.

Pokud člověk nemá Microsoft Outlook zrovna v lásce či mu jen vyhovuje jiný program, nemusí si zoufat, Windows Mobile lze synchronizovat s mnoha jinými PIM aplikacemi. Uživatelům Lotus Notesu by se mohly líbit programy Lotus Notes Traveler z dílny společnosti IBM a také Lotus EasySyncPro, XNotes nebo Laplink PDAsync. Na své si přijdou i příznivci Mozilla Sunbird, postačí stáhnout synchronizační aplikaci BirdieSync. Data z Google Calendaru, se kterým se synchronizují smartphony s operačním systémem Google Android, lze dostat i do Windows Mobile. Slouží k tomu několik programů, např. GooSync a ActiveGcSync.

Google Android
Obecně popsat, jak vypadá synchronizace smartphonů s operačním systémem Google Android, není jednoduché. Může za to fakt, že každý model nabízí odlišné možnosti synchronizace. HTC Dream, první smartphone s Androidem, jenž je známý spíše jako T-Mobile G1, můžeme po vybalení z krabice synchronizovat pouze s aplikacemi společnosti Google. Vlastnictví Google účtu je základní podmínkou používání smartphonu, pokud účet k alespoň jedné službě společnosti Google ještě nemáme, je třeba si ho vytvořit bez ohledu na to, zda vůbec chceme některou ze služeb používat.

Po zadání správných přihlašovacích údajů již nic nebrání synchronizaci e-mailového klienta s naší poštou na Gmailu, kalendáře a kontaktů. Synchronizace textových poznámek a úkolů, která neodmyslitelně patří nejen k Windows Mobile, ale také k Palm OS, zde chybí. Důvod je jednoduchý - operační systém Google Android (jak verze 1.1, tak i 1.5) neobsahuje programy, které by umožňovaly vytváření textových poznámek a úkolů.

Možnosti nastavení synchronizace přímo ve smartphonu nejsou rozsáhlé. Lze aktivovat synchronizaci na pozadí i automatický přenos dat, můžeme si rovněž vybrat, zda chceme synchronizovat poštu v Gmail účtu, kalendář a kontakty. A to je vše, žádné další nastavení už nenajdeme. Nelze tedy vybrat, jak staré položky se mají synchronizovat či zda má smartphone stáhnout všechna data. Uživatel se tak může dostat do prekérní situace ve chvíli, kdy je delší dobu mimo signál nebo k synchronizaci používá jiné připojení k Internetu než GPRS/EDGE. Pokud totiž několik dní nesynchronizujeme, je jedno, z jakého důvodu, Google Android není schopen zobrazit kalendář (testování na T-Mobile G1) a nabídne jen bílou obrazovku. S největší pravděpodobností je to proto, že operační systém zkrátka synchronizuje jen několik nadcházejících dní. Pokud tedy např. uživatel jede na dva týdny na chalupu, kde není připojení k Internetu, měl by si přibalit ještě papírový diář, neboť smartphone ho nebude schopen na řadu schůzek vůbec upozornit.

Nastavení synchronizace v Google Android 1.5

O něco lépe jsou na tom nedávno představené smartphony společnosti HTC. Kromě již zmíněné přímé synchronizace se servery společnosti Google umožňují také synchronizaci po USB rozhraní s programem Microsoft Outlook. Jak ukazují četné zkušenosti uživatelů, není tento způsob komunikace dokonalý, ale pro uživatele, kteří nedisponují připojením k Internetu (ať již v počítači nebo ve smartphonu), je v současné době jedinou cestou, jak synchronizovat kalendář a kontakty.

Druhou a bezpochyby příjemnou novinkou v oblasti synchronizace, kterou nabízejí smartphony HTC Magic a Hero, nikoliv však starší Dream, je podpora Microsoft Exchange. Toto řešení se používá zejména v korporátní sféře, kde bylo nasazení Google Android ještě v nedávné době spojováno s mnoha bezpečnostními riziky, nad servery společnosti Google totiž uživatel nemá žádnou kontrolu a hrozí (přinejmenším hypoteticky), že se údaje dostanou k nepovolaným osobám, ať již záměrně, či chybou některého ze zaměstnanců Googlu.

Synchronizace s dalšími aplikacemi většinou není možná, data lze pouze vyexportovat. Do smartphonu s Androidem tak dostaneme bez větších problémů data ze Sunbirdu, podle dostupných informací připravuje vývojářská společnost NitroDesk aplikaci, která by umožňovala synchronizaci Lotus Notesu 8.x s operačním systémem Google Android. Doufejme, že se v budoucnu dočkáme i jiných programů, které umožní synchronizaci také s dalšími kalendářovými aplikacemi a PIM systémy. 



Pokračování článku:
Duel: Google Android versus Windows Mobile (4. část)
Duel: Google Android versus Windows Mobile (5. část)
Duel: Google Android versus Windows Mobile (6. část)
Duel: Google Android versus Windows Mobile (7. část)
Duel: Google Android versus Windows Mobile (8. část)
Duel: Google Android versus Windows Mobile (9. část)
Duel: Google Android versus Windows Mobile (10. část)
Duel: Google Android versus Windows Mobile (závěr)
Předchozí části článku:
Duel: Google Android versus Windows Mobile (2. část)
Duel: Google Android versus Windows Mobile (1. část)




 
   Související odkazy
· Více o tématu Software
· Další články od autora pavelbures


Nejčtenější článek na téma Software:
Turistika s GPS (3. část - OziExplorer)


   Hodnocení článku
Průměrné hodnocení: 5
Účastníků: 1

Výborný

Zvolte počet hvězdiček:

Výborný
Velmi dobré
Dobré
Povedený
Špatné


   Možnosti

 Vytisknout článek Vytisknout článek


Související témata

Software

"Duel: Google Android versus Windows Mobile (3. část)" | Přihlásit/Registrovat | 0 komentářů
Komentáře vlastní jejich autoři. Neodpovídáme za jejich obsah.

Reklama / Ceník
Vstup pro inzerenty




Webmaster | Hledání | Statistiky | Syndikační kanály WMHelp.cz, informace ze světa Windows Mobile, asistenční služby. ISSN 1802-5684
RSS News | RSS Downloads | Atom News | Atom Downloads | Plucker Text | Plucker Color | Plucker Gray | PDA verze | Právní ujednání | Ochrana osobních údajů