Duel: Google Android versus Windows Mobile (10. část) - www.WMHelp.cz

Článek do news mohou přidat registrovaní uživatelé serveru WMHelp. Zajímavé články odměníme.

 Duel: Google Android versus Windows Mobile (10. část)

Autor: pavelbures - 17.02.2010, 2781 čtenářů


Software První telefon s operačním systémem Google Android se prodává již několik měsíců, přesto se najde řada uživatelů, kteří si nejsou jisti, zda je OS se zeleným panáčkem ve znaku pro ně tím pravým. Nejen v tomto článku, ale i v následujících dílech pro vás srovnáme Google Android se stálicí na poli operačních systémů pro mobilní zařízení, tj. s Windows Mobile, a ukážeme si, ve kterých oblastech má navrch novinka z dílny Googlu a kde naopak exceluje systém Microsoftu. V dnešním díle se budeme věnovat webovým prohlížečům.





                             

Google Android
Program Browser se od webového prohlížeče obsaženého ve Windows Mobile výrazně liší. Je těžko říci, která z aplikací je lepší, ale vzhledem k tomu, že Browser v Androidu splňuje velkou část požadavků moderních uživatelů na ovládání a současně je svižný, tj. nezasekává se na pět a více sekund jako Pocket Internet Explorer, tak by se mohlo stát, že o vítězi dnešní části duelu je již rozhodnuto. Nebudeme ale předbíhat.

Jednou z mála společných vlastností PIE a Browseru je takřka okamžité (v případě Google Androidu okamžité) spuštění. Browser využívá skoro celý displej k zobrazení obsahu načtené webové stránky a ovládací prvky jsou k dispozici až na vyžádání. Je však škoda, že nelze skrýt také horní nástrojovou lištu, bylo by tak k dispozici několik pixelů navíc. Prohlížeč se nesnaží automaticky po načtení přizpůsobit stránku rozlišení displeje, obsah lze však manuálně přiblížit, oddálit i zmenšit stránku tak, aby se na obrazovku vešla celá. Je docela škoda, že v Googlu zapomněli přidat režimy prohlížení. Uživatel sice může měnit měřítko, rozložení prvků na stránce je však stále stejné a vzhledem ke scrollování prstem se může snadno stát, že stránka nechtěně „ujede“ do strany, což v mobilním režimu zobrazení, ve kterém je obsah přizpůsoben šířce displeje, možné samozřejmě není.


Dobrý webový prohlížeč však nedělá pouze ovládání, ale také funkce. Browser již v základu nabízí to, co Pocket Internet Explorer stále nemá; tj. prohlížení v panelech (tabbed browsing). Díky této užitečné funkci lze nechat libovolný odkaz otevřít v novém okně, takže je možné v jednu chvíli pracovat s několika webovými stránkami. Po otevření pěti či více oken dojde sice ke zpomalení odezvy, nejedná se však o nic zásadního. Během testování programu se nestalo, že by prohlížeč zatuhl na déle než vteřinu, což je v porovnání s konkurencí velmi dobrý výsledek. Mezi jednotlivými panely lze přepínat ze speciální obrazovky, vybraná okna je možno také zavřít, ale pouze jednotlivě, nikoliv všechna najednou, což je při velkém množství panelů otravné.


Webové stránky lze samozřejmě ukládat do oblíbených, problémem však je, že chybí třídění do složek, takže při větším množství uložených stránek se může klidně stát, že tu kýženou hned nenajdeme, neboť budeme seznam položek dlouho prohledávat. V nastavení webového prohlížeče Browser lze vybrat jednu z pěti velikostí písma a kódování, můžeme zamezit načítání obrázků, blokovat vyskakovací okna i nastavit domovskou stránku.


Windows Mobile

Prohlížeč Pocket Internet Explorer je nedílnou součástí Windows Mobile, za dobu existence operačního systému Microsoftu se však aplikace změnila jen minimálně, což je hlavní důvod, proč dnes velká část uživatelů dává raději přednost alternativním programům typu Opera Mobile či Iris Browser, které disponují nejen mnoha užitečnými funkcemi, ale hlavně moderním uživatelským rozhraním.

Režim Desktop, ve kterém nedochází k přizpůsobení stránky šířce displeje

Právě ovládání je to, co mnohým takříkajíc leží v žaludku. Rozhraní PIE není stejně jako u ostatních programů optimalizováno pro prst, co však řadě lidí vadí více, je skutečnost, že palcem nelze stránku scrollovat. Je třeba buď použít posuvník nebo kurzorová tlačítka, což je však užitečná možnost, jak přesně a hlavně rychle s načtenou stránkou manipulovat. Člověk se totiž nemusí na ovládání smartphonu plně soustředit jako u přístrojů, které ovládacími tlačítky nedisponují, stačí nahmatat šipky poslepu.

Náhled webové stránky

Pocket Internet Explorer narozdíl od mnoha ostatních prohlížečů (zejména pro konkurenční platformy) nabízí několik módů prohlížení, takže si každý může vybrat režim, který mu nejvíce vyhovuje. Program dokáže přizpůsobit stránku šířce displeje i zachovat rozložení jednotlivých prvků tak, jako bychom ji prohlíželi na stolním počítači. Každý z dostupných režimů má své pro a proti, je však třeba počítat s tím, že uzpůsobení stránky může trvat klidně pět sekund, takže je třeba se obrnit trpělivostí. Novinkou ve Windows Mobile 6.1 je možnost odzoomování, takže lze vidět celou stránku a až následně si zvětšit její vybranou část. Jedná se o užitečnou funkci, která však není na poli mobilních webbrowserů žádnou novinkou, disponovaly jí jíž palmy s Blazerem.

Z dalších možností přizpůsobení zobrazení zmiňme pět velikostí písma, které se však vztahují k použitému fontu, takže nejmenší velikost na jedné stránce může odpovídat střednímu písmu na jiném webu, velikost v pixelech bohužel zadat nelze. Pro maximální využití plochy LCD lze také aktivovat fullscreen režim. Nechybí ani přehled navštívených stránek, který je možno třídit buď podle URL nebo dle titulku webu. Odkaz na právě zobrazenou webovou stránku můžeme odeslat v textové zprávě i na libovolnou e-mailovou adresu.

V menu prohlížeče lze mj. vybrat jednu z pěti velikostí písma

Nastavení webového prohlížeče je docela rozsáhlé. Právě načtenou stránku lze nastavit jako domovskou, můžeme rovněž vybrat kódování, s výchozí hodnotou jsme však u žádného ze známých českých webů potíže neměli. Nechybí ani nastavení automatického mazání historie, lze také povolit cookies, které jsou k fungování velkého množství webových stránek nutností.

Záložky



Pokračování článku:
Duel: Google Android versus Windows Mobile (závěr)
Předchozí části článku:
Duel: Google Android versus Windows Mobile (9. část)
Duel: Google Android versus Windows Mobile (8. část)
Duel: Google Android versus Windows Mobile (7. část)
Duel: Google Android versus Windows Mobile (6. část)
Duel: Google Android versus Windows Mobile (5. část)
Duel: Google Android versus Windows Mobile (4. část)
Duel: Google Android versus Windows Mobile (3. část)
Duel: Google Android versus Windows Mobile (2. část)
Duel: Google Android versus Windows Mobile (1. část)




 
   Související odkazy
· Více o tématu Software
· Další články od autora pavelbures


Nejčtenější článek na téma Software:
Turistika s GPS (3. část - OziExplorer)


   Hodnocení článku
Průměrné hodnocení: 5
Účastníků: 1

Výborný

Zvolte počet hvězdiček:

Výborný
Velmi dobré
Dobré
Povedený
Špatné


   Možnosti

 Vytisknout článek Vytisknout článek


Související témata

Software

"Duel: Google Android versus Windows Mobile (10. část)" | Přihlásit/Registrovat | 1 komentář | Vyhledávání v diskusi
Komentáře vlastní jejich autoři. Neodpovídáme za jejich obsah.

Re: Duel: Google Android versus Windows Mobile (10. část) (Hodnocení: 1)
Od: rosydam (email je skrytý) - 18.03.2024
(O uživateli | Poslat soukromou zprávu)
slither io immerses players in a world of dazzling lights and mesmerizing music. The neon-infused visuals create a visually captivating backdrop, while the pulsating soundtrack adds to the overall energy and excitement of the game.

Reklama / Ceník
Vstup pro inzerenty




Webmaster | Hledání | Statistiky | Syndikační kanály WMHelp.cz, informace ze světa Windows Mobile, asistenční služby. ISSN 1802-5684
RSS News | RSS Downloads | Atom News | Atom Downloads | Plucker Text | Plucker Color | Plucker Gray | PDA verze | Právní ujednání | Ochrana osobních údajů