Duel: Google Android versus Windows Mobile (závěr) - www.WMHelp.cz

Článek do news mohou přidat registrovaní uživatelé serveru WMHelp. Zajímavé články odměníme.

 Duel: Google Android versus Windows Mobile (závěr)

Autor: pavelbures - 03.03.2010, 6703 čtenářů


Software První telefon s operačním systémem Google Android se prodává již několik měsíců, přesto se najde řada uživatelů, kteří si nejsou jisti, zda je OS se zeleným panáčkem ve znaku pro ně tím pravým. V tomto článku pro vás naposledy srovnáme Google Android se stálicí na poli operačních systémů pro mobilní zařízení; tj. s Windows Mobile, a ukážeme si, ve kterých oblastech má navrch novinka z dílny Googlu a kde naopak exceluje systém Microsoftu. V dnešním díle si shrneme klady a zápory jednotlivých systémů.





                    

V dnešní, tj. v poslední části našeho seriálu, se budeme zabývat klady a zápory obou operačních systémů a pokusíme se rovněž odhadnout, pro koho je ten který operační systém vhodný a kdo by se mu naopak měl vyhnout. Rovněž si povíme, jak odstranit některé základní nedostatky Google Androidu a Windows Mobile tak, aby co nejvíce odpovídal požadavkům konkrétních uživatelů a jejich specifickým potřebám, na které autoři operačních systémů nepomysleli.

Uživatelské rozhraní
Řada uživatelů si vybírá mobilní zařízení výhradně podle toho, jak se daný přístroj ovládá a na funkce neberou příliš ohled. Co se týče ovládání prsty, které je nyní v módě, je na tom lépe Google Android. Je třeba si uvědomit, že Windows Mobile 6.1 jsou primárně určeny pro použití v kapesních počítačích, které se kvůli co možná největšímu využití displeje ovládají stylem. Naopak Android je nový operační systém, který byl vyvinut jako reakce na úspěch multimediálního Apple iPhone. V Googlu se soustředili na návrh takového uživatelského rozhraní, které by bylo jednoduše ovladatelné prsty.

Today obrazovka je velkou konkurenční výhodou Windows Mobile

Výhoda společnosti Google je jasná – začínali takříkajíc na zelené louce, nemuseli řešit zpětnou kompatibilitu tisícovek aplikací a mohli se plně soustředit na vývoj operačního systému vhodného pro masové použití. Android zaslouží malou pochvalu, na rozdíl od Apple iPhonu totiž nevnucuje uživateli jen jeden způsob ovládání, ale nechává na něm, zda ťukne prstem na displej či použije směrové šipky či D-Pad/trackball, kterým disponuje velká část Android smartphonů. K uživatelskému rozhraní však máme i tak řadu výhrad. Posuvníky zobrazené v pravé části displeje je pouze informativní, ke konci seznamu se tak člověk dostane pouze scrollováním prstu, což v případě velkého množství položek může trvat i déle než 5 sekund. Rovněž rozhraní několika dodávaných programů by si zasloužilo přepracovat, např. v e-mailovém klientu je šipka pro načtení následující zprávy zobrazena pouze vedle hlavičky.

Google Android sází na velké ikony a na možnost ovládání prstem

Dodávané aplikace
Část uživatelů Windows Mobile si stěžuje, že v základu nenajdeme některé aplikace, např. prohlížeč e-knih. Další, často používané programy, např. jednoduchou zálohovací aplikaci či utilitu umožňující připojení jako mass storage disk, nabízí pouze někteří výrobci jako nadstandard, v operačním systému jako takovém ji nenajdeme. Co se týče dalších programů, splňuje Windows Mobile 6.1 Professional požadavky mnoha uživatelů. Nechybí kalendář, úkolovník, poznámky, e-mailový klient ani webový prohlížeč. Všechny uvedené programy sice nejsou nabité funkcemi jako existující komerční alternativy v ceně několik stovek korun, základní dovednosti však nechybí. Patrně nejvíce kritiky padá na hlavu Pocket Internet Exploreru, který stále nepodporuje prohlížení v panelech a při načítání webových stránek často zatuhává.

Kalendář ve Windows Mobile dokáže jednotlivé položky třídit do kategorií, což Google Android ani Apple iPhone nedokáže


Google Android 1.5 sice nabízí moderní uživatelské rozhraní, ale programová výbava smartphonů pokulhává. Žádný program pro práci s textovými poznámkami, žádný úkolovník, taková je bohužel realita. Na kalendář a kontakty naštěstí v Googlu nezapomněli, funkcionalita obou aplikací je však silně omezená, chybí totiž možnost třídit jednotlivé položky do kategorií, což je funkce, kterou běžně disponovaly kapesní počítače před deseti i více lety. Zvláštní je také způsob synchronizace, chytré telefony s Androidem v základu totiž komunikují pouze se serverem společnosti Google přes Internet, bez Google účtu a aktivního datového připojení v rámci mobilní sítě si uživatel ani nezavolá a nepošle textovou zprávu. O něco lépe jsou na tom nejnovější přístroje společnosti HTC, které dokáží synchronizovat určité položky s Microsoft Outlookem přes USB. Nejedná se však o standardní funkci operačního systému, ale bohužel pouze o iniciativu jednoho z výrobců.

Aplikací pro správu textových poznámek a úkolovník, což jsou programy, jejichž absence vadí uživatelům smartphonů s Androidem patrně nejvíce, je v Marketu plno, řada z nich však nabízí pouze základní funkce a pokud člověk vyžaduje i synchronizaci s webovým serverem, je třeba si připlatit. Je s podivem, že za jednu ze základních funkcí, kterou konkurenční systémy nabízí zdarma, musíme u Androidu platit.

Ani Windows Mobile však není dokonalý. Jeho task manager, tj. správce běžících programů, je velmi primitivní a pro velkou část uživatelů nedostatečný. Naštěstí existuje velké množství kvalitních a v mnoha případech také freewarových task managerů, s těmi nejzajímavějšími jsme čtenáře WMHelpu seznámili v našem přehledu. Některé task managery umožňují spravovat programy pouze tapnutím na křížek v rohu displeje, jiné jsou naopak orientovány na ovládání tlačítky, takže si uživatel může vybrat takový task manager, který mu co nejvíce vyhovuje, případně ho zkombinovat s jiným a dosáhnout optimálního výsledku.

Užitečnou funkcí a současně velkou konkurenční výhodou je možnost instalace nových programů přímo z Marketu, narozdíl od Apple iPhonu se však nejedná o jedinou možnost, takže lze nainstalovat také neautorizované programy. Práce s Marketem je velmi jednoduchá, takže s ním zvládnou pracovat i méně zkušení uživatelé, pro které je např. kopírování CAB souborů a jejich následná instalace ve Windows Mobile nad jejich síly. Přímo z rozhraní Marketu lze povýšit vybranou aplikaci na novou verzi, užitečné je, že v naprosté většině případů zůstanou zachována také uživatelská data.

Závěr
Windows Mobile získaly za dlouhou dobu své existence pověst operačního systému, který sice upřednostňuje určité programy a způsob ovládání, ale nikomu nic nenařizuje a nechává pouze na uživateli, zda se spokojí s tím, co připravil výrobce nebo sáhne po některém z tisíců existujících programů. Někteří kritici vyzdvihují složitost Windows Mobile, což je zčásti pravda, neb se nejedná o operační systém opravdu „blbuvzdorný“ , tj. vhodný i pro technické analfabety, na druhou stranu k zabránění velké části problémů postačí, pokud si uživatel přečte alespoň manuál a použije selský rozum.

Jedním z kladů Windows Mobile je i počet existujících modelů. Zájemci si mohou vybrat z několika desítek přístrojů lišících se rozlišením a úhlopříčkou displeje, přítomností klávesnice, počtem ovládacích prvků atp. Je jasné, že náročnější uživatelé svůj ideální přístroj nenajdou, jelikož každému zařízení něco chybí, ale některé dovednosti lze komunikátoru přidat dodatečně např. instalací rozšiřující karty nebo dokoupením Bluetooth modulu. Nesmíme zapomenout zmínit, že Microsoft má jako jediný v nabídce také operační systém Windows Mobile Standard, který je určen pro klasické smartphony bez dotekového displeje. Tyto přístroje mohou být zajímavou alternativou pro všechny, kdož jsou znechuceni současnou snahou výrobců odstranit z těla chytrého telefonu všechna tlačítka a nechat ovládání pouze na dotekovém displeji.

Google Android sice za sebou nemá takovou historii jako Windows Mobile, jako nový systém, jehož autoři nemuseli při návrhu řešit mj. kompatibilitu s existujícími aplikacemi, však může nabídnout to, co žádá majorita – tj. jednoduché uživatelské rozhraní, ovládání zejména prsty a několik chybějících funkcí, díky čemuž se Android profiluje spíš jako systém pro telefony, nikoli pro kapesní počítače. Změnu lze ilustrovat mj. na absenci správce souborů, což je program, který v kapesním počítači nebo v z něj odvozeném komunikátoru nesmí chybět, ale v přístroji, který je v první řadě „pouhým“ telefonem, není absence tak zásadní.

Každý člověk je jedinečný, proto nelze obecně říci, který z operačních systémů má člověk zvolit. Ve více než deseti článcích jsme se pokusili srovnat chování obou OS v běžných situacích, sepsat jejich klady a zápory a připravit vás, čtenáře, na některé nelogičnosti při jejich používání. V případě dalších dotazů zejména k Windows Mobile je tu naše zákaznická telefonní linka a diskuzní fórum, kde se můžete zeptat na vše, co vás zajímá.



Předchozí části článku:
Duel: Google Android versus Windows Mobile (10. část)
Duel: Google Android versus Windows Mobile (9. část)
Duel: Google Android versus Windows Mobile (8. část)
Duel: Google Android versus Windows Mobile (7. část)
Duel: Google Android versus Windows Mobile (6. část)
Duel: Google Android versus Windows Mobile (5. část)
Duel: Google Android versus Windows Mobile (4. část)
Duel: Google Android versus Windows Mobile (3. část)
Duel: Google Android versus Windows Mobile (2. část)
Duel: Google Android versus Windows Mobile (1. část)




 
   Související odkazy
· Více o tématu Software
· Další články od autora pavelbures


Nejčtenější článek na téma Software:
Turistika s GPS (3. část - OziExplorer)


   Hodnocení článku
Průměrné hodnocení: 4.5
Účastníků: 4

Výborný

Zvolte počet hvězdiček:

Výborný
Velmi dobré
Dobré
Povedený
Špatné


   Možnosti

 Vytisknout článek Vytisknout článek


Související témata

Software

"Duel: Google Android versus Windows Mobile (závěr)" | Přihlásit/Registrovat | 1 komentář | Vyhledávání v diskusi
Komentáře vlastní jejich autoři. Neodpovídáme za jejich obsah.

Re: Duel: Google Android versus Windows Mobile (závěr) (Hodnocení: 1)
Od: monikash (email je skrytý) - 20.07.2010
(O uživateli | Poslat soukromou zprávu) http://www.boskovice.cz
Docela dobré srovnání. Možná by se hodilo pokračování s v 2.1, která vylepšuje staré popisované verze. Někde jsem četla, že v1.6 neumí přidat nový kontakt přes mobil a pro SMS je k dispozici jen jeden řádek. Už se situace zlepšila? A jak je to s možností instalovat nové aplikace, když jsou stále placené a ještě ne z ČR?

Reklama / Ceník
Vstup pro inzerenty




Webmaster | Hledání | Statistiky | Syndikační kanály WMHelp.cz, informace ze světa Windows Mobile, asistenční služby. ISSN 1802-5684
RSS News | RSS Downloads | Atom News | Atom Downloads | Plucker Text | Plucker Color | Plucker Gray | PDA verze | Právní ujednání | Ochrana osobních údajů