Toshiba TG01 - Výkon v kapesním balení (1. část) - www.WMHelp.cz

Článek do news mohou přidat registrovaní uživatelé serveru WMHelp. Zajímavé články odměníme.

 Toshiba TG01 - Výkon v kapesním balení (1. část)

Autor: pavelbures - 21.04.2010, 2756 čtenářů


Hardware a příslušenství Líbí se vám HTC HD či HD2, ale současně nechcete za nový komunikátor utratit majlant? Pak by vás mohla zaujmout Toshiba TG01. Exceluje velkým 4,1" dotekovým displejem, 1GHz procesorem, GPS přijímačem a také tloušťkou pouhých 9,9 mm, která je mezi přístroji s operačním systémem Windows Mobile opravdu unikátní.





O nabušeném Windows Mobile komunikátoru, který před několika měsíci představila společnost Toshiba, jsme již psali. Dnes nadešel čas, abychom se tomuhle „drobečkovi“ podívali na zoubek. Toshiba TG01 zaujme již pohledem do specifikace. Jako jeden z mála dnes dostupných přístrojů disponuje velkým 4,1" dotekovým displejem o rozlišení 800 x 480 obrazových bodů, výkonným procesorem Qualcomm Snapdragon tepajícím na úctyhodné frekvenci 1 GHz a nízkou hmotností 129 gramů.

Za zmínku stojí také rozměry 70 x 129 x 9,9 mm, zejména svou tloušťkou Toshiba nad konkurencí vyniká. V útrobách najdeme kromě procesoru také 512MB Flash ROM a 256 MB RAM. Testovali jsme verzi s Windows Mobile 6.5, která nabídne volných 185 MB v úložišti a 80 MB operační paměti. Kromě GPRS a EDGE se k Internetu připojíme pomocí GPRS a EDGE, nechybí ani UMTS, HSDPA a HSUPA. Paměť je možno rozšířit microSD kartami, díky technologii USB host lze připojit nejen flash, ale také např. klávesnici.

Z bezdrátových technologií testovaná Toshiba disponuje Bluetooth 2.1 a wi-fi (802.11b/g), nechybí ani přijímač satelitního signálu A-GPS, ani 3Mpix fotoaparát. V balení kromě komunikátoru najdeme také lithiový akumulátor, jeho kapacita činí pouhých 1000 mAh. V krabici se nachází také nabíječka, datový kabel, stereo sluchátka, stylus a uživatelský manuál. My jsme však měli možnost testovat pouze nekompletní balení obsahující kromě Toshiby jen stylus a USB kabel.

Design, ovládání
Vnímání vzhledu komunikátoru je velmi subjektivní záležitostí, přesto si neodpustíme několik slov k designu. Toshiba má v nabídce dvě barevné varianty, bílá se prodává zejména v Německu, ta černá zase dominuje např. ve Velké Británii. Jak je vidět z přiložených snímků, testovali jsme černou verzi, která se nám líbila. I přes plastové provedení přístroj působí spolehlivě, žádné designové kreace se ale nekonají. Komunikátor se svým vzhledem hodí spíše do kufříku manažera nežli do školního batohu pubescenta.


Dojmy z držení komunikátoru jsou rozporuplné. Toshiba patří mezi největší komunikátory dneška, současně je však velmi tenká, na což si člověk musí chvíli zvykat. Zejména šířka může uživatelům s menší dlaní dělat problémy, pánové s větší rukou však konečně našli přístroj, který se v jejich dlani neztratí. Díky celoplastovému provedení mohl výrobce nějaký ten dolar ušetřit, zejména kryt akumulátoru vrže, takže Toshiba, co se zpracování týče, rozhodně nepůsobí jako high-endový model. Tento nedostatek jí lze odpustit vzhledem k tomu, že stojí výrazně méně nežli konkurenční HTC HD/HD2.

Na čelní stěně kromě obrovského dotekové displeje najdeme také dvě ovládací tlačítka, resp. senzorové plochy. Stačí tedy na ně položit prst, není třeba místo stisknout. Tlačítka nejsou sice přesně ohraničená, ale jsou dostatečně velká, takže ani uživatelé s většími prsty by neměli mít problémy s nimi pracovat. Stříbrný proužek mezi tlačítky zde není pro ozdobu, umožňuje totiž ve vybraných aplikacích (např. v Internet Exploreru) zoomovat. Počet podporovaných aplikací je však silně omezen a ani ve webovém prohlížeči proužek nefunguje tak propracovaně jako např. v případě HTC Diamond2. Největším problémem je cca dvousekundová prodleva mezi tahem prstu a zvětšením či zmenšením stránky. Uživatel je tak neustále v nejistotě a neví, zda komunikátor povel zaznamenal či nikoliv. Je rovněž škoda, že zoomování není plynulé. Majitelé tak nemohou tahem po celé ploše zvětšit či zmenšit stránku několikanásobně, vždy dojde ke změně měřítka pouze o jeden stupeň, což zbytečně zdržuje.


Doteková ploška pod displejem dokáže také nahradit D-Pad, resp. slouží k vyvolání dotekového okna, které obsahuje čtyři kurzorové šipky, potvrzovací tlačítko, z panelu můžeme rovněž ukončit běžící aplikaci tapnutím na [OK] i vyvolat Start menu. Nevýhoda ve srovnání s hardwarovými tlačítky je jasná; on-screen D-Pad zabírá cenné místo na displeji a mnoha uživatelům může překážet při práci.



Na levém boku komunikátoru najdeme nejen dvojici šipek regulujících hlasitost, ale také tlačítko pro vypnutí přístroje a k přepnutí do úsporného režimu. Jak bývá u zařízení s operačním systémem Windows Mobile zvykem, krátkým stiskem přístroj uspíme, k zobrazení potvrzení o vypnutí je třeba stisk o délce několika sekund. Pravý bok obsahuje microUSB rozhraní, to je však ukryto pod plastovou krytkou. Ta drží jen na slabém gumovém pásku, naštěstí se v případě, že krytku ztratíme, nemusíme obávat poničení konektoru, jelikož je do těla Toshiby zapuštěn dostatečně hluboko. Na téže straně najdeme také tlačítko, jež dlouhým stiskem spustí aplikaci pro fotografování, krátkým stiskem však nedocílíme žádné akce, ani v nastavení nelze funkci definovat. Je to škoda, Toshiba tak stejně jako naprostá většina ostatních výrobců nedomýšlí ovládání tlačítky a soustřeďuje se výhradně na dotekový displej, který však v mnoha situacích nenabídne stejně efektivní možnosti jako propracovaná soustava tlačítek.

Putování po těle testovaného komunikátoru zakončíme v zádech. Jsou plastová a nepříliš pevná, při silnějším tlaku se prohýbají. K vložení baterie a SIM karty je třeba sejmout celou zadní část, před tím je však třeba sejmout kryt microUSB rozhraní, který by pohybu bránil. Po odstranění baterie můžeme nejen vložit SIM, ale také paměťovou kartu formátu microSD. Na zadní části Toshiby se nachází  resetovací tlačítko, kryt baterie obsahuje také "ouško" pro uchycení dodávaného stylu. Toshiba totiž vzhledem k rozměrům nemohla plastovou tužku uložit do šachty, jak je obvyklé, uživatel tak musí stylus, pokud ho potřebuje, nosit upevněný buď na klíčích nebo právě na plastovém úchytu. Při běžné práci není stylus potřeba, ovládací prvky jsou dostatečně velké, nemusíme instalovat žádná rozšíření (SPB Mobile Shell, yrgo atp.)




V závěru dnešní části se ještě zmíníme o displeji. Podsvícení dotekového LCD je možno regulovat buď manuálně v několika desítkách krocích, nebo nechat podsvícení na automatice, takže by komunikátor měl sám nastavit vhodnou intenzitu jasu v závislosti na množství světla v prostředí. Tato funkce však nefungovala korektně, Toshiba docela často (několikrát za hodinu) bez zjevného důvodu podsvícení výrazně snížila. V příští části se budeme věnovat dodávanému softwaru.



Pokračování článku:
Toshiba TG01 - výkon v kapesním balení (2. část)
Toshiba TG01 - Výkon v kapesním balení (3. část)
Toshiba TG01 - výkon v kapesním balení (závěr)




 
   Související odkazy
· Více o tématu Hardware a příslušenství
· Další články od autora pavelbures


Nejčtenější článek na téma Hardware a příslušenství:
Recenze komunikátoru HTC TyTN II (1. část)


   Hodnocení článku
Průměrné hodnocení: 4.5
Účastníků: 2

Výborný

Zvolte počet hvězdiček:

Výborný
Velmi dobré
Dobré
Povedený
Špatné


   Možnosti

 Vytisknout článek Vytisknout článek


Související témata

Hardware a příslušenství

"Toshiba TG01 - Výkon v kapesním balení (1. část)" | Přihlásit/Registrovat | 0 komentářů
Komentáře vlastní jejich autoři. Neodpovídáme za jejich obsah.

Reklama / Ceník
Vstup pro inzerenty




Webmaster | Hledání | Statistiky | Syndikační kanály WMHelp.cz, informace ze světa Windows Mobile, asistenční služby. ISSN 1802-5684
RSS News | RSS Downloads | Atom News | Atom Downloads | Plucker Text | Plucker Color | Plucker Gray | PDA verze | Právní ujednání | Ochrana osobních údajů