Nejpracovitější z pracovitých - recenze Symbol MC35 (1. část) - www.WMHelp.cz

Článek do news mohou přidat registrovaní uživatelé serveru WMHelp. Zajímavé články odměníme.

 Nejpracovitější z pracovitých - recenze Symbol MC35 (1. část)

Autor: nexus6 - 19.09.2007, 5296 čtenářů


Hardware a příslušenství O uvedení modelu Symbol MC35 na český trh jsme vás informovali v nedávných novinkách ze světa Windows Mobile. Již v době uvedení jsme tento přístroj testovali a tak vám dnes přinášíme první část podrobné recenze tohoto neobvyklého zařízení.





Symbol MC35 sice okrajově spadá do kategorie běžných komunikátorů s Windows Mobile, ale svým primárním zaměřením se řadí do skupiny takzvaných Enterprise Digital Assistant – tedy firemních digitálních pomocníků. Ačkoliv tak svou výbavou a konstrukcí shora zasahuje do běžného spotřebního segmentu, zájemci o tento přístroj se budou primárně rekrutovat z firemní sféry. A spíše než o manažery půjde o pracovníky v terénu – respektive ti budou svým zaměstnavatelem Symbolem vybavováni.



MC35 zaujal v hierarchii výrobce místo na nejnižším stupínku. Symbol má totiž ve své nabídce opravdu robustní a odolné průmyslové přístroje, MC35 se ze všech nejvíce blíží běžným komunikátorům. Ale i v jeho případě Symbol nezapomněl na vlastnosti svých větších bratříčků – robustnost a odolnost. O tom ale více až později.

Díky jeho zaměření nelze v MC35 očekávat žádné výstřelky poslední doby. Výbava přístroje je sice velmi solidní, ale těžko ji můžeme označit za hi-tech. Jenže taková ani být nemá. V případě firemních handheldů jde především o spolehlivost a kompatibilitu. Takže při stavbě přístroje spoléhá Symbol na osvědčené komponenty. V přístroji tak nalezneme třeba starší operační systém Windows Mobile 5, chybí podpora 3G sítí.. A ačkoliv je celý stroj stavěn modulárně, těžko se na této výbavě něco bude měnit.



Výrobce pro to má jeden jednoduchý důvod. Počítá s tím, že tento model se bude v nezměněné podobě prodávat nejméně dva roky. Ale spíše i déle. Pro běžného zákazníka to může znít trochu jako paradox, ale to je to, co firmy chtějí. Důvod je jednoduchý. Jestliže firma dnes nakoupí 1000 těchto přístrojů a za rok se rozhodne, že jich potřebuje ještě 200 dokoupit, bude požadovat naprosto stejné zařízení. A to z důvodu integrace do vnitřního systému firmy. Rozhodně by techniky dané společnosti nepotěšilo, kdyby pro oněch 200 strojů museli měnit zavedené postupy nastavení a podpory.



S přístrojem Symbol si nekupujete ovšem jen hardware samotný. Zákazník má možnost zaplatit si různé balíčky technické podpory, Symbol je třeba schopen zákazníkovi doporučit vhodné softwarové řešení pro jeho potřeby a podobně. Nejzajímavější jsou právě ony různé balíčky – v případě zlatého paketu například zákazník v případě poruchy nebo zničení zařízení dostane druhý den okamžitě nový přístroj. Žádná reklamace se neřeší. Pro firmy, jejichž zaměstnanci nemohou bez mobilních zařízení fungovat, je to velmi silný argument.



Vzhledem k zaměření tedy nebudeme v této recenzi na Symbol MC35 nahlížet tolik jako na běžný komunikátor. Zaměříme se především na jeho zvláštnosti a výhody právě pro firemní zákazníky. Jistě, pár zájemců z řad běžných uživatelů si MC35 najde, ale ani výrobce samotný se netají tím, že raději prodá 1000 zařízení jednomu zákazníkovi, než tisíci zákazníkům po jednom kuse.

Hardware a konstrukce

Symbol MC35 si mohou zákazníci koupit v několika konfiguracích. Je to dané právě modulární stavbou přístroje. Chybět tak může třeba fotoaparát, GPS nebo wi-fi. My jsme však měli k dispozici přístroj v maximální konfiguraci. V této podobě není MC35 zrovna levnou záležitostí – cena dosáhne výše 750 dolarů. A to si k ceně musíte ještě připočíst případné servisní balíčky. Pro velké společnosti to však není nikterak zásadní problém. Naopak, jsou rády, že dostanou kompletní řešení s veškerým servisem. Pojďme ale k samotné konstrukci a výbavě přístroje.



V nejlepší konfiguraci je Symbol MC35 vybaven GSM/GPRS/EDGE telefonním modulem, GPS, wi-fi a fotoaparátem s rozlišením 2 megapixely. Celková konstrukce jednotlivých konfigurací se pochopitelně nemění. MC35 je na první pohled trochu větším komunikátorem. Je dokonce větší než i nedávno recenzovaný BenQ-Siemens P51 a to už je co říci. Konkrétní rozměry jsou 127 x 66 x 21 mm a hmotnost činí 185 gramů. Ostatně s P51 si je MC35 hodně podobný – rovněž má plnohodnotný QVGA displej orientovaný na výšku a pod ním umístěnou qwerty klávesnici, hlavním ovládacím prvkem je joystick a i výbava obou strojů je velmi podobná. MC35 má navrch v případě integrovaného fotoaparátu a podpory EDGE.



Jasným vítězem je však symbol v oblasti konstrukce a designu. Vzhled přístroje je rozhodně konzervativní, žádné výstřelky se zde čekat nedají. Přesto je však MC35 dle našeho mínění poměrně elegantní. Šedá a černá barva jsou v tomto segmentu sázka na jistotu. Čím však Symbol opravdu běžného uživatele překvapí, je jeho zpracování. Přístroj je totiž pevný jako skála, nikde nic nevrže a asi tomu tak nikdy nebude. Slícování dílů je neobvykle přesné a jednotlivé konstrukční detaily jsou dokonale promyšleny. Přístroj například nemá obyčejný kryt baterie, ale baterii vestavěnou v zadním krytu. Ten se celý zapustí do těla přístroje a tak nikdy nemůže dojít k ochození jeho pojistného mechanismu a kryt se nebude posouvat. Symbol MC35 je díky své konstrukci odolný vůči otřesům a pádům na zem z výšky zhruba jednoho metru.



I samotná pojistka krytu baterie je řešena velmi robustně – je hodně zapuštěná a nejlépe ji posunete za pomoci stylusu, jehož špička zapadne do prohlubně v pojistce. Mimochodem, když jsme u stylusu, ten je rovněž velmi masivní a dostatečně dlouhý. Navíc je umístěn na správném místě – v pravém horním rohu. Firemní klientela rovněž bude mít radost, že MC35 podporuje klasické paměťové karty formátu SD/MMC. Tedy žádné zmenšeniny. Slot se nachází na horní straně hned vedle infraportu a je schován pod gumovou krytkou. Na spodní straně nalezneme klasický miniUSB konektor a konektor jack 2,5 mm pro připojení sluchátek.

Uživatelské prostředí a telefonování

Představovat uživatelské prostředí operačního systému Windows Mobile 5 snad není vůbec třeba. Obzvláště na našem portálu. Pojďme si tedy spíše povědět, jak se MC35 ovládá a jaký z něj má uživatel pocit. Začněme různými tlačítky. Na MC35 najdeme pro Windows Mobile typickou sadu kláves – regulaci hlasitosti vlevo, [Start] a [OK] tlačítka, kontextové klávesy a tlačítka pro ovládání hovoru kolem joysticku, na pravé straně nás čeká vypínací tlačítko a spoušť fotoaparátu. Je tu ještě jedno tlačítko, které standardně nemá přiřazenu žádnou funkci, musíte si jej nakonfigurovat. Libovolně si můžete namapovat i ostatní ovládací tlačítka včetně spouště fotoaparátu a kláves [Start] a [OK]. Jen je škoda, že nelze přiřadit funkci na jejich dlouhé podržení.



Všechna tlačítka kladou při stisku trochu větší odpor, než jsme zvyklí, ale to je dané zaměřením přístroje. Výrobce se tak navíc může chlubit jejich dlouhou životností. To platí i o klávesách integrované qwerty klávesnice. Zde však robustnost vedla k tomu, že přístroj občas nezareaguje na rychlý stisk dvou kláves po sobě. MC35 tak rozhodně není určen k rychlopsaní. Ostatně ani celkově není MC35 kdovíjakým rychlíkem. Opět se nám potvrzuje teorie, že kombinace Windows Mobile 5 a procesoru Intel XScale PXA270 o taktu 416 MHz není z nejideálnějších. Přitom paměť má MC35 relativně standardní 64 (RAM) a 128 (ROM) MB.



Zastavme se ještě u displeje samotného zařízení. Ten má klasické rozlišení 320 x 240 bodů a můžeme vás ujistit, že barevné podání je naprosto v pořádku. Displej je standardně kryt trochu drsnější fólií, která jej brání před snadným poškozením. Překvapivě navíc fólie přidává při dotyku stylusem uživateli trochu jistoty. Hlavní předností displeje je však jeho podsvícení. Nejenže je hezky rovnoměrné, dovede být doslova žhnoucí! Při maximálním nastavení intenzity tak rozhodně nebudete mít problém s čitelností displeje téměř za jakýchkoliv podmínek.



Telefonování a posílání zpráv se Symbolem je naprosto standardní procedurou, kterou známe i z ostatních Windows Mobile zařízení. Jen upozorníme na fakt, že pro vytočení kontaktu je vždy nutné vstoupit do adresáře – z Today obrazovky nebo telefonní aplikace číslo nevyhledáte. Trochu nás zklamala samotná kvalita hovoru. A to se výrobce chlubí, že ve sluchátku slyšíte hlas trochu prostorově. Ano, to můžeme potvrdit, jenže kvalita samotného hovoru není příliš uchvacující – v sluchátku to docela chraplá. Dá se to přežít a protistrana si na nic nestěžuje, ale je to škoda. V rámci systému je zcela standardní psaní zpráv a e-mailů. MC35 pochopitelně podporuje synchronizační technologii Exchange Active Sync a tak své e-maily můžete mít dostupné téměř kdekoliv a kdykoliv.

To je konec první části recenze, jako tradičně brzy přineseme část druhou zabývající se více softwarovou stránkou přístroje.


Za zapůjčení přístroje děkujeme společnosti RRC-CZ s.r.o (DiFo).



Pokračování článku:
Nejpracovitější z pracovitých - recenze Symbol MC35 (2. část)




 
   Související odkazy
· Více o tématu Hardware a příslušenství
· Další články od autora nexus6


Nejčtenější článek na téma Hardware a příslušenství:
Recenze komunikátoru HTC TyTN II (1. část)


   Hodnocení článku
Průměrné hodnocení: 5
Účastníků: 4

Výborný

Zvolte počet hvězdiček:

Výborný
Velmi dobré
Dobré
Povedený
Špatné


   Možnosti

 Vytisknout článek Vytisknout článek


Související témata

Hardware a příslušenství

"Nejpracovitější z pracovitých - recenze Symbol MC35 (1. část)" | Přihlásit/Registrovat | 0 komentářů
Komentáře vlastní jejich autoři. Neodpovídáme za jejich obsah.

Reklama / Ceník
Vstup pro inzerenty




Webmaster | Hledání | Statistiky | Syndikační kanály WMHelp.cz, informace ze světa Windows Mobile, asistenční služby. ISSN 1802-5684
RSS News | RSS Downloads | Atom News | Atom Downloads | Plucker Text | Plucker Color | Plucker Gray | PDA verze | Právní ujednání | Ochrana osobních údajů