Fantastická čtyřka - Treo 750v, Benq-Siemens P51, Kaiser a Panda - www.WMHelp.cz

Článek do news mohou přidat registrovaní uživatelé serveru WMHelp. Zajímavé články odměníme.

 Fantastická čtyřka - Treo 750v, Benq-Siemens P51, Kaiser a Panda

Autor: cze - 19.09.2007, 2765 čtenářů


Speciality

Během posledních pár týdnů mi rukama prošlo několik Windows Mobile přístrojů s různými konfiguracemi a parametry. Konkrétně šlo o přístroje Palm Treo 750v, Benq-Siemens P51, HTC Panda a HTC TyTN II (alias Kaiser). Přestože se ne vždy jedná o srovnatelné přístroje, dovolil jsem si stvořit takové malé srovnání zaměřené hlavně na funkčnost a jednoduchost ovládání.






Pokud se člověku dostane do rukou více přístrojů, tak ať chce či nechce, začne je třeba i podvědomě srovnávat. Tento článek by měl být takovým subjektivním názorem na jednotlivé stroje, jejich vlastnosti a použitelnost. Nehledejte v něm mnoho objektivity, prostě se mi něco líbilo víc a něco méně.

Palm Treo 750v

První řada Windows Mobile přístrojů z dílny Palm Inc. se relativně povedla. Treo 750v je dobře vymyšleno, chová se svižně a jeho ovládání je pohodlné. Automaticky řazené SMS zprávy do threadů, stejně jako instantní vkládání smajlíků potěší. Podpora sítí UMTS, díky které je surfování v Praze opravdu svižné, potěší ještě víc. Tuto funkci ale tolik neocení uživatelé v jiných částech naší vlasti, kam se operátoři ještě stále neuráčili sítě třetí generace zavést. Už méně potěší malý displej o rozlišení pouhých 240 x 240 obrazových bodů. Některé aplikace nepřipravené na toto rozlišení tak mohou způsobovat problémy.

Výdrž na baterie při vyšším zatížení cca den a půl, slot na miniSD karty, klasický 2,5 jack pro sluchátka a mikrofon, 1,2 Mpix fotoaparát, to jsou uspokojivé parametry. Drobným problémem je synchronizace přes proprietární kabel s Palm konektorem, který se v mém případě ne vždy "chytne" na první připojení. Někdy jsem s ním musel trochu "zakvedlat", aby Treo začalo synchronizovat a nabíjet - pravděpodobně chyba kabelu. Celkově se podle mě jedná o zdařilý přístroj. Operační systém Windows Mobile 5.0 běží velmi stabilně, časté restarty nejsou nutné.

Benq-Siemens P51

Zvláštní přístroj s historickým designem a poněkud "cihloidními" rozměry a hmotností se mi stal díky milé výpomoci našeho šéfredaktora asistentem v době reklamace Trea. Samotný koncept přístroje už je pár let starý a je to na něm hodně znát. Hardwarová klávesnice se nepoužívá tak příjemně jako u Trea, ale zvyknout se na ni dá. Displej má standardní rozměry 240 x 320 bodů a je orientován na výšku. Navigace je řešena joystickem, což ve srovnání se čtyřsměrným tlačítkem s potvrzovacím středem u Trea považuji za poněkud horší variantu. V přístroji je opět nainstalován operační systém Windows Mobile 5.0, ovšem o jeho rychlém běhu nemůže být v tomto případě řeč.

Přestože procesor je papírově rychlejší, než třeba v Treu, ovládání je neskutečně pomalé a někdy si například na otevření aplikace s SMS zprávami počkáte i několik sekund. Samostatnou kapitolou je spouštění aplikace fotoaparátu. Po stisknutí tlačítka fotoaparátu na pravém boku se nestane vůbec nic a vy chvíli nevíte, jestli jste tlačítko vůbec zmáčkli. Za neskutečných 5 vteřin (v lepším případě) se fotoaparát konečně spustí a vy můžete začít fotit. V běžném provozu jsem musel telefon restartovat zhruba jednou za den až jednou za dva dny, protože se buďto úplně zasekl, nebo začal reagovat velmi pomalu. Výdrž baterie je podobná jako u Trea.

Dalším nedostatkem je absence podpory sítí třetí generace a dokonce i EDGE, takže surfování skutečně není zrovna požitek. Navíc se mi telefon nepodařilo zkonfigurovat tak, aby fungoval jako GPRS modem za účelem přípojení notebooku k Internetu. Nevím proč, ale mezi službami poskytovanými zařízením prostě není Telefonické připojení sítě. Výhodou je vestavěný GPS čip, ke kterému ovšem není implicitně dodáváno žádné programové vybavení. Pochválit musím 2,5 mm konektor na sluchátka a handsfree, synchronizaci přes standardní miniUSB konektor a přisvětlovací diodu u 1,3 Mpix fotoaparátu. Benq má slot na klasické SD karty. Tento přístroj považuji za o něco méně zdařilý, než je Treo, nicméně si dovedu představit uživatele, kterým bude naprosto vyhovovat.

HTC Panda/P6300

Komunikátor, který se mi dostal do ruky za účelem recenze jsem už dostatečně rozebral právě v ní. Designově je téměř stejný jako Dataphone II, rozměry připomíná plácačku na mouchy. Obrovský displej má opět rozlišení 240x320 bodů a je orientován na výšku. Nejdříve mi vadila absence hardwarové klávesnice, ale pak jsem se naučil používat Letter Recognizer a rychlost psaní se dramaticky zvýšila. Rychlosti psaní na hardwarové klávesnici jsem samozřejmě nedosáhl, ale dalo se to. Přístroj opět nepodporuje sítě třetí generace ani EDGE, což je dost škoda.

Z dvoumegapixelového fotoaparátu lezou průměrné fotografie. Komunikátor se ovšem chová velmi svižně, skoro až bleskově a ovládání je nečekaně příjemné i díky obrovskému displeji. Jak už jsem si postěžoval v recenzi, velká škoda je, že nedostal do vínku rozlišení VGA. Dále má přístroj slot na klasické SD karty, synchronizuje a nabíjí se přes standardní miniUSB kabel. Sluchátka a mikrofon se bohužel připojují přes proprietární HTC miniUSB konektor. Přehrávání hudby je proti ostatním přístrojům dost hlasité. Operačním systémem je opět Windows Mibile 5.0. Přístroj bych hodnotil jako zdařilý hlavně díky velmi rychlým reakcím a příjemnému ovládání.

panda_stylus.jpg, 117 kB

HTC Kaiser/TyTN II

Nedávno uvedený komunikátor TyTN II pochází z poněkud jiné cenové kategorie než předchozí HTC model. Musím připomenout, že jsem měl v ruce pouze předvýrobní prototyp, který ještě nebyl úplně odladěný a "vychytaný" a bylo to na něm trochu poznat. Samotný koncept přístroje je výborný - boční vysouvací klávesnice, sklopný dotykový displej o standardním rozlišení 240x320 bodů. Jako jediný z celé čtverky má Kaiser předinstalován operační systém Windows Mobile 6, což jej staví poněkud výše, než ostatní zde uvedené modely. Zmínit musím 3 Mpix fotoaparát, který vytváří opravdu špičkové fotky. A teď něco k ovládání. Předpokládám, že spousta zmíněných potíží bude ve finální verzi komunikátoru odstraněna. Navíc vám může kolega šéfredaktor potvrdit, že jestli chcete opravdu otestovat stabilitu telefonu, dejte ho mně. Moje aura je taková, že přístroje, které se u jiných uživatelů chovaly týdny bezchybně, se v mých rukách zasekávají, restartují, hroutí a bůhví co všechno.

Konkrétně Kaiser, který u šéfredaktora běžel téměř týden bez chyby, u mě potřeboval jeden až dva restarty denně. Vše vyvrcholilo dnem posledním, kdy po druhém restartu komunikátor odmítl naběhnout a všechno vyřešil až master reset. Doufejme, že finální verze bude v tomhle v pohodě (pokud už máte nějaké zkušenosti s prodejní verzí, můžete je připsat do diskuze pod článkem). Jinak je ovládání relativně svižné (o něco pomalejší než u Pandy, ale podstatně rychlejší než u Benq). Pochválit musím opět synchronizaci přes standardní miniUSB konektor. Dlužno pouze podotknout, že Kaiser neakceptuje jen tak ledajaký konektor. Kabel od Benq naprosto ignoroval, teprve po koupi kabelu jiného se začal synchronizovat a nabíjet. Sluchátka a handsfree se opět připojují do proprietárního HTC miniUSB konektoru. Samotnou kapitolkou je výborná klávesnice, na které je dost místa i pro psaní více než jen dvěma prsty. Všech deset se vám na ni sice nevleze, ale čtyři ano. Přístroj podporuje jak UMTS, tak HSDPA, takže serfování je opravdu radost. HTC v tomto ohledu nezaspalo a jedna z jejich vlajkových lodí vypadá a funguje skutečně velmi dobře.







 
   Související odkazy
· Více o tématu Speciality
· Další články od autora cze


Nejčtenější článek na téma Speciality:
Windows Mobile jako MP3 přehrávač (2. část)


   Hodnocení článku
Průměrné hodnocení: 5
Účastníků: 2

Výborný

Zvolte počet hvězdiček:

Výborný
Velmi dobré
Dobré
Povedený
Špatné


   Možnosti

 Vytisknout článek Vytisknout článek


Související témata

Speciality

"Fantastická čtyřka - Treo 750v, Benq-Siemens P51, Kaiser a Panda" | Přihlásit/Registrovat | 0 komentářů
Komentáře vlastní jejich autoři. Neodpovídáme za jejich obsah.

Reklama / Ceník
Vstup pro inzerenty




Webmaster | Hledání | Statistiky | Syndikační kanály WMHelp.cz, informace ze světa Windows Mobile, asistenční služby. ISSN 1802-5684
RSS News | RSS Downloads | Atom News | Atom Downloads | Plucker Text | Plucker Color | Plucker Gray | PDA verze | Právní ujednání | Ochrana osobních údajů