Vzdálená správa osobního počítače - .NET VNC Viewer - www.WMHelp.cz

Článek do news mohou přidat registrovaní uživatelé serveru WMHelp. Zajímavé články odměníme.

 Vzdálená správa osobního počítače - .NET VNC Viewer

Autor: EiFeL96 - 25.09.2007, 8160 čtenářů


Software Doba, kdy budeme pohodlně usazeni v křesle našeho obývacího pokoje ovládat programy televizní obrazovky mrknutím oka nebo dokonce pouhou myšlenkou, je ještě otázkou vzdálenější budoucnosti, ale ovládat osobní počítač za pomocí vašeho komunikátoru je již realitou dneška. Díky technologii VNC a aplikaci .NET VNC Viewer můžete „vzdáleně spravovat“ libovolný počítač na vzdálenost od pár metrů s využitím Bluetooth nebo dokonce na celé kilometry za pomoci GPRS připojení. To vše navíc nikterak složitě a jako freeware zcela zdarma.




Již v začátku byla zmíněna technologie VNC (Virtual Network Computing), která má za následek ono „kouzlo“, díky kterému může být vzdálená správa absolutně reálný pojem, obdobně jako je tomu u vzdálené plochy na stolních počítačích s operačním systémem Microsoft Windows. V dnešní recenzi se zaměříme především na samotnou aplikaci .NET VNC Viewer 1.0.1.17 a její nastavení, dotkneme se ale také patřičného softwaru pro osobní počítače. Samotnou technologií VNC se zaobírat dále nebudeme, ale pokud vás přeci jen zajímá, můžete se o ní dovědět více například na stránkách wikipedie; bohužel jen v anglickém jazyce.


Instalace a spuštění aplikace

Instalace samotné aplikace není nikterak složitá a vývojáři nám jí nijak nekomplikují. Ke spuštění vám postačí nakopírovat příslušný EXE soubor, o velikosti pouhých 140 kB, do vašeho zařízení a spustit jej, případně si vytvořit zástupce v Programech (//Windows/Start Menu/Programs). Ke stažení je v naší download sekci. Po spuštění zjistíte, že se nejedná o nijak složitou aplikaci a mezi čtyřmi záložkami si kromě IP adresy vzdáleného počítače budete moci,nastavit také heslo v záložce General. Hned v následující Connection můžete zpřístupnit naslouchání určitým portům.

Zajímavější jsou ovšem záložky Display a Scaling. V té první si nastavíte volbu zobrazení, směr natočení a jeho kvalitu přímo po přípojení. Scaling nabízí nastavit si fixně zobrazené rozlišení nebo jak velký výřez plochy osobního počítače chcete zobrazit. Na výběr jsou hodnoty od ½ po dvojnásobek, případně také automatická volba, která roztáhne plochu na velikost displeje vašeho komunikátoru.


Připojení ke vzdálenému počítači

Pro správné připojení je nutné mít správně nastavené připojení.V našem případě šlo o Bluetooth spojení a nutností tedy byl USB modul v počítači správně spárovaný s komunikátorem. Ještě bych hned rád upřesnil, že test proběhl na zařízení Qtek 9100 (HTC Wizard) s operačním systémem Windows Mobile 6, což ovšem nijak neomezuje majitele starších verzí OS, protože výrobce zaručuje správnou funkčnost spíše na starších verzích. Když už jsem zmínil paramatery, testované zařízení disponuje displejem QVGA (320*240), ale plná podpora je i u displejů VGA a údajně i u zařízení se čtvercovým displejem 240*240 (určitě se nebudu zlobit za názor nějakého zapáleného Treisty:-)). Nyní tedy můžeme plynule přejít k samotné aplikaci. Ještě předtím je však nutné spojit zařízení s počítačem pomocí MS ActiveSync přes Bluetooth. Zbývá už jen vložit správnou IP v možnostech první záložky, správné heslo a můžeme směle fungovat (pro ty, kteří nevědí, jakou IP použít, netřeba zoufat, zmíníme se také o nastavení osobního počítače s pomocí RealVNC). Pokud jste provedli prvních pár kroků správně, už by měla být plocha vašeho počítače v „nějakém“ výřezu dostupná i na displeji vašeho zařízení.


Možnosti a funkce aplikace

Možnosti aplikace nejsou zase úplně skromné a tak např. ve vysouvacích menu ve spodní části najdete ukládání vašeho připojení, případně lze vytvářet nové. Již v základním okně před připojením můžete měnit zobrazení a tyto volby jsou samozřejmě dostupné i zde, ovšem už s patřičným rozšířením. K dispozici je kupříkladu zobrazení ve Full screen( celoobrazový mód), libovolné natáčení zobrazení nebo již zmíněná volba poměru vykreslení plochy vašeho počítače. Za zmínku stojící i klávesové zkratky, které vás odkáží přímo na plochu (v případě otevřených oken – klávesa Win+D jako ekvivalent u stolních PC). Autor nezapomněl ani na takové detaily, jakými jsou předdefinované klávesové zkratky a tak si při „zatuhnutí“ vašeho osobního počítače nemusíte zoufat, horké klávesy (Ctrl+Alt+Del) jsou stále k dispozici, jak můžete vidět na screenshotech níže. V položce možnosti (Options) můžete ještě přiblížit nastavení vašim požadavkům ve volbě zobrazování - jestli je vám bližší jen statický náhled nebo okamžité updatování obrazovky. Ovládání je intuitivní a plně přizpůsobené tapání stylusem a to hlavně ve fullscreenu. V takovém zobrazení dlouhým tapnutím na displej vyvoláte menu VNC prohlížeče kratším podržením (po dobu jednoho otočení kolečka), delším naopak akci obdobnou stisku pravého tlačítka myši (doba průběhu dvou otočení koleček). Ovládání pomocí funkčních kláves (softkeys) bohužel k dispozici není, na druhou stranu jistě potěší kompatibilita s hardwarovými klávesnicemi a pokud chcete na dálku odepisovat, tento způsob se vám bude zamlouvat.


Instalace a nastavení RealVNC

Instalační balíček je jako freeware dostupný na stránkách výrobce po vyplnění krátkého formuláře a zvolení verze operačního systému. V této souvislosti je ještě podstatné zmínit, že my jsme aplikaci odzkoušeli na systému Windows XP. Samotná instalace vám zabere pár minutek a ve většině případů stačí kliknout na [Další] a postupovat dále ke konci instalace. Jediný váhavý krok může nastat ve výběru volených součástí, protože v základním balíčku je k dispozici i VNC prohlížeč pro osobní počítače, který asi potřebovat nebudete. Po prvním spuštění VNC serveru, který se vám v případě úspěšné instalace zobrazí v seznamu programu, případně na ploše, budete vyzvání ke konfiguraci počátečního nastavení (pokud jste si tuto volbu vyžádali na konci instalace). IP adresa se přiřadí sama dle možností síťových připojení, heslo již budete muset nastavit sami. Pro urychlení komunikace (která přes Bluetooth sice není až tak pomalá), můžete nadefinovat nastavení tak, aby po připojení jakéhokoliv VNC prohlížeče automaticky deaktivoval pozadí plochy, což znatelně zrychlí celý přenos směrem k vašemu zařízení. IP Adresu zjistíte například přesunutím kurzoru myši nad ikonu VNC Serveru v Tray systémové liště (vedle hodin), kde také po vyvolání akce pravým tlačítkem myši můžete dále zobrazit nastavení programu.

Závěr

Technologické pokroky mají na svědomí naši stále větší zpohodlnělost, což se do značné míry projevuje i v případě popisované aplikace. S možnostmi zobrazení a přizpůsobení vašemu komunikátoru je aplikace uživatelsky velmi dobře použitelná. Pokud se tedy občas neradi zvedáte kvůli maličkostem z křesla či postele, nebo jen potřebujete rychle odepsat, pozastavit film, pustit si hudbu; jistě najdete v technologii VNC zálíbení, protože funguje a navíc je zcela zdarma, takže vám v cestě k vyzkoušení stojí už jen vaše vlastní zmíněná pohodlnost :-).



Hodnocení produktu:




 
   Související odkazy
· Více o tématu Software
· Další články od autora EiFeL96


Nejčtenější článek na téma Software:
Turistika s GPS (3. část - OziExplorer)


   Hodnocení článku
Průměrné hodnocení: 4.75
Účastníků: 4

Výborný

Zvolte počet hvězdiček:

Výborný
Velmi dobré
Dobré
Povedený
Špatné


   Možnosti

 Vytisknout článek Vytisknout článek


Související témata

SoftwareSpeciality

"Vzdálená správa osobního počítače - .NET VNC Viewer" | Přihlásit/Registrovat | 0 komentářů
Komentáře vlastní jejich autoři. Neodpovídáme za jejich obsah.

Reklama / Ceník
Vstup pro inzerenty




Webmaster | Hledání | Statistiky | Syndikační kanály WMHelp.cz, informace ze světa Windows Mobile, asistenční služby. ISSN 1802-5684
RSS News | RSS Downloads | Atom News | Atom Downloads | Plucker Text | Plucker Color | Plucker Gray | PDA verze | Právní ujednání | Ochrana osobních údajů