Recenze smartphonu HTC S710 (2. část) - www.WMHelp.cz

Článek do news mohou přidat registrovaní uživatelé serveru WMHelp. Zajímavé články odměníme.

 Recenze smartphonu HTC S710 (2. část)

Autor: nexus6 - 04.07.2007, 5687 čtenářů


Hardware a příslušenství V první části recenze HTC S710 jsme se soustředili především na dojmy ze zpracování přístroje a první zevrubnou obhlídku operačního systému. Nyní nás již čeká praktická práce s přístrojem, pojďme se tedy podívat, jak si vede.





Telefonujeme a píšeme zprávy

Integrovaná QWERTY klávesnice dělá z HTC S710 ideální přístroj k psaní zpráv a e-mailů. A opravdu je tomu tak, tyto činnosti jsou s S710 malou radostí. Nejednou se přistihnete, že posíláte dříve vámi tak nenáviděné textové zprávy a to dokonce v nebývalé délce.



V aplikaci zpráv se toho oproti předchozím verzím systému opět příliš nezměnilo. Rychle se do ní dostanete po otevření klávesnice a stisku funkční klávesy a tlačítka [M]. Předtím ovšem nesmíte zapomenout klávesnici odemknout, tedy pokud jste si ji předtím přidržením klávesy pro ukončení hovoru zamkli. Zámek klávesnice totiž není automatický a na tuto činnost tak musíte pamatovat sami. Odemknutí se provede stiskem levé kontextové klávesy a hvězdičky. Je jedno, na které části klávesnice tento dvojhmat vykonáte.

Tak tedy - po odemknutí hurá do zpráv! Čekají nás tradičně 3 složky – Zprávy SMS, MMS a e-maily. U e-mailů samozřejmě není problém se synchronizací s MS Exchange serverem a podpora Push technologie Exchange Active Sync. Při psaní každé zprávy je nutné nejprve nahoru zadat příjemce. Toho vyhledáte až po stisku potvrzovací klávesy při kurzoru nastaveném v inkriminovaném poli. Je to lehce zdlouhavé, pohodlnější by bylo, kdyby se kontakt rovnou vyhledával psaním v tomto poli. Pak by ale zase bylo ztížené zadávání samotných telefonních čísel.



Při psaní zpráv se můžete spoléhat sami na sebe a naplno využít schopností vestavěné klávesnice. Ale také lze využít služeb slovníku XT9, který umí psát s českou diakritikou. Některá slova jej sice musíte naučit (a to i onu diakritiku, pokud ji opravdu chcete používat), ale celkově je slovník velmi kvalitní a rozsáhlý. Nevýhodou učení znaků s diakritikou je, že je nezadáte jinak, než ručním výběrem z mapy znaků. To trochu zdržuje, ale jen při několika prvních textech.

Slovník pak při psaní nejenže sám doplňuje diakritiku do slov, ale nabízí i automatické dokončení rozepsaného slova. Pokud je nabízené slovo to pravé, stačí prostě stisknout mezerník a pokračovat v dalším psaní. Pokud to ovšem není to pravé, vyberete si kýžené slovo kurzorovou klávesou a opět stisknete mezerník. Slovník je velmi učenlivý, takže po čase může být jeho použití někdy přínosné i při psaní na velké klávesnici. Při psaní na numerickém bloku v zavřeném stavu je jeho přínos neoddiskutovatelný. Slovník lze použít všude tam, kde zadáváte nějaký text, zapnout jej lze vždy stiskem funkční klávesy a mezerníku. Jeho použití bude spíše než u zpráv častější v e-mailech nebo při upravování dokumentů, ve kterých chcete zachovat diakritiku. V ostatních případech je ale většinou rychlejší a pohodlnější diakritiku vynechat.



Když jsem mluvil o slovníku T9, tak rovnou zmíním, že podobně funguje i vyhledávání v adresáři. To je možné ihned z Today obrazovky a telefon nabízí všechny kontakty, které obsahují daný řetězec znaků. Z toho vyplývá, že pokud vyhledáváte pomocí velké klávesnice, bude výběr přesnější. Opět škoda, že při vysunutí klávesnice se tato neodemkne.

Představovat nepřeberné možnosti adresáře přístrojů s Windows Mobile je asi zbytečné. Jen těžko někdy využijete všechny položky, které je možné k jednomu kontaktu vyplnit. Windows Mobile jsou na tom v tomto ohledu výborně.



Smartphonům s tímto operačním systémem již nějakou dobu nejsou cizí ani vyzváněcí profily, které třeba u některých komunikátorů chybí. Fungují bezproblémově, přepínat se dají po stisku vrchního vypínacího tlačítka. Škoda, že je ještě nedoplňuje filtrování hovorů, které je i Windows Mobile 6 Standard cizí.

Vyzvánění samotné může být i ve formátu MP3, standardně máte na výběr z několika tónů z Windows nabídky. Ta byla oproti minulé verzi systému kompletně obměněna, takže zde naleznete některé neohrané melodie.



Co se telefonování samotného týče, zvuk je velmi kvalitní, reproduktor má velmi dobré podání. Dobrý je i hlasitý odposlech, při nejvyšších hlasitostech však už reproduktor nezvládá. Pravdou je, že při takových úrovních na vás ale bude telefon křičet klidně přes celý obývák.

Používáme mobilní kancelář

Integrovaná klávesnice HTC S710 jej kromě e-mailování předurčuje také k časté práci s kancelářskými dokumenty. A tu zvládá HTC výborně. Prohlížet lze soubory MS Power Point a Adobe PDF, soubory MS Word a Excel můžete i editovat, což v dřívější verzi Windows Mobile 5 for Smartphones nešlo. Trochu zvláštní je omezení Windows Mobile 6, které vám nedovolí vytvářet dokumenty nové. Lze to naštěstí poměrně snadno obejít – stačí, když si do paměti telefonu uložíte prázdný DOC nebo XLS dokument a ten ihned po otevření uložíte pod novým jménem.



Dokumenty jsou jedna věc, důležitá je ale také organizace času. I s tou si samozřejmě HTC S710 a Windows Mobile 6 Standard poradí bravurně. Přehledný kalendář, poznámky a úkoly jsou samozřejmostí a asi není třeba je příliš představovat. Je jen docela škoda, že se nižší verze Windows Mobile stále nenaučila třídit záznamy podle uživatelsky definovaných kategorií. Podobně to ale neumí třeba ani konkurenti se Symbianem.



K mobilní kanceláři patří neodmyslitelně i datové přenosy. Ani v této oblasti na tom není HTC S710 špatně. Chybí mu sice infraport a podpora sítí třetí generace, ale jinak je výbava kompletní. A přiznejme si, že absenci infraportu jsme již dnes ochotni přijmout a UMTS u nás zajímá jen velmi malou skupinu uživatelů. Takže HTC vlastně ani není za co kárat. Pojďme tedy chválit...



Místo infraportu přichází na scénu Bluetooth a to hned ve verzi 2.0. S počítačem můžete HTC spojit ještě starou kabelovou metodou, ale i tady existuje jistý posun vpřed – u HTC jsme si zvykli, že jejich modely disponují mini USB konektorem. A nejinak je tomu u S710. Když není UMTS, budeme si muset v sítích mobilních operátorů vystačit s EDGE a GPRS. Tady zaslouží Windows Mobile pokárání. Snad jako jediný otevřený operační systém si Windows nedovedou zjistit konfiguraci připojení ze sítě operátora a přístupové body musíme zadávat ručně. Ještě že nejsou nastavení našich operátorů příliš složitá.



Rychlé připojení k Internetu zajišťuje u HTC Wi-Fi.To je přítomno ve specifikacích B i G, takže rychlost připojení může být opravdu slušná. Pokud máte zapnuté automatické vyhledávání sítí, přihlásí se HTC k free hotspotům úplně samo. Pro připojení k zabezpečeným sítím je již samozřejmě nutný zásah uživatele. Trochu problematické je stále připojení k sítím zabezpečeným technologií WPA. K tomu totiž musíte na Windows Mobile nainstalovat příslušného klienta – nejčastěji program secureW2. Ten pak v konfiguraci připojení umožňuje nastavit požadované hodnoty a vybrat certifikát. Jenže u WM 6 Standard máte smůlu, protože rozhraní, kde zabezpečení nastavujete, je napsáno pouze pro přístroje s dotykovým displejem. Ono je to ale stejně celkem jedno, protože secureW2 má beztak problém s neimportovanými kořenovými certifikáty – nevidí je. Tady by se měl Microsoft zamyslet a připravit nějaké vlastní funkční řešení.



Krom všech zmíněných funkcí nás již čeká jen několik dalších drobností. Ve složce mobilní kancelář najdete ještě kalkulačku a hlasový záznamník, budík schovaný v nastavení jsem již zmiňoval. Další zázraky nečekejte, minutka, stopky a podobné drobnosti ve standardní výbavě Windows chybí.

A po práci legraci

Rovněž zábavní potenciál Windows Mobile je daleko větší, než na co stačí vybavení většiny modelů. To platí i pro HTC S710. Herní výbava čítá dvě obligátní hry – návykový Bubble Breaker a známý Solitaire. V případě Windows Mobile 6 nedošlo téměř k žádným změnám, jen barvičky bublinek u Bubble Breakeru jsou trochu jiné. Tomu říkám inovace.



Výrazně lépe je implementována podpora Javy – ke správě javových her a programů zde slouží speciální aplikace, která pomáhá s jejich stahováním, instalací, spouštěním a odinstalací.



Fotoaparát se stal již nedílnou součástí téměř většiny mobilních telefonů a ani u pracovně zaměřeného HTC nechybí. Ve smartphonu HTC debutuje dvoumegový čip a musím říci, že to není debut zrovna kdovíjak vydařený. Hlavním problémem fotoaparátu je barevné podání fotografií, které je dosti odlišné od reality. Pokud by v této oblasti došlo k vylepšení , výsledné fotografie by se daly hodnotit jako velmi slušné, takto ale spadají do horšího průměru.



Fotoaparátu také schází rychlost; fotí asi půl vteřiny poté, co zmáčknete tlačítko a ozve se zvuk závěrky. Při focení tedy buďte trochu trpěliví. Poměrně solidní jsou možnosti nastavení fotoaparátu, s podivným podáním barev ale ani ty nic nenadělají.



Poslední zábavní kapitolou je přehrávání hudby a videa. K tomu zde slouží známý Windows Media Player se všemi jeho necnostmi. Pro začátek tento přehrávač postačí, kdo to ale s hudbou a videem myslí vážně, bude se muset poohlédnout někde jinde. Na displeji HTC přitom video vypadá velmi dobře, takže by bylo škoda toho nevyužít. Veškerá data si můžete ukládat na paměťovou kartu microSD, ta však není součástí balení.



Co říci závěrem?

HTC S710 není dokonalý přístroj. Přináší ale překvapivě funkční mix kategorie komunikátorů a chytrých telefonů. V mnohém jej omezuje obyčejnější verze operačního systému Windows Mobile 6 – Standard. Dospělejší komunikátory disponují verzí Professional, která má přeci jenom o trochu přehledněji členěné menu a nabízí některé funkce navíc. Zatímco třeba nemožnost vytvářet nové Office dokumenty jde relativně snadno obejít (ale proboha proč to tedy Microsoft dělal), nemožnost třídění událostí a úkolů do kategorií může mrzet, stejně jako pár dalších drobností.

I tak je HTC jedním z ideálních pracovních nástrojů dneška – je příjemně malý a přitom nabízí velmi komfortní klávesnici, na které se píše docela přirozeně. Dospělým komunikátorům s vysouvací klávesnicí se v tomto sice nemůže rovnat, ale to by bylo vlastně zbytečné – v řadách HTC už tak panuje celkem slušný kanibalismus.

Příjemná je i cena, za kterou HTC S710 koupíte. V internetových obchodech se pohybuje kolem částky 11 000,- Kč, což je přesně na hranici odpovídající konkurenci. Proti té však HTC boduje právě svými rozměry, elegancí a kompaktností. Co se našeho štítkového hodnocení týče, díky drobným mezerám ve výbavě nedosáhlo HTC na maximální počet. To ovšem nic nemění na tom, že jsme se mu rozhodli udělit ocenění WM Help doporučuje. Jedná se totiž o opravdu výborný pracovní nástroj.



Předchozí část článku: Recenze smartphonu HTC S710 (1. část)

Hodnocení produktu:




 
   Související odkazy
· Více o tématu Hardware a příslušenství
· Další články od autora nexus6


Nejčtenější článek na téma Hardware a příslušenství:
Recenze komunikátoru HTC TyTN II (1. část)


   Hodnocení článku
Průměrné hodnocení: 4.16
Účastníků: 6

Velmi dobré

Zvolte počet hvězdiček:

Výborný
Velmi dobré
Dobré
Povedený
Špatné


   Možnosti

 Vytisknout článek Vytisknout článek


Související témata

Hardware a příslušenství

"Recenze smartphonu HTC S710 (2. část)" | Přihlásit/Registrovat | 0 komentářů
Komentáře vlastní jejich autoři. Neodpovídáme za jejich obsah.

Reklama / Ceník
Vstup pro inzerenty




Webmaster | Hledání | Statistiky | Syndikační kanály WMHelp.cz, informace ze světa Windows Mobile, asistenční služby. ISSN 1802-5684
RSS News | RSS Downloads | Atom News | Atom Downloads | Plucker Text | Plucker Color | Plucker Gray | PDA verze | Právní ujednání | Ochrana osobních údajů