Recenze komunikátoru E-TEN X800 (2. část) - www.WMHelp.cz

Článek do news mohou přidat registrovaní uživatelé serveru WMHelp. Zajímavé články odměníme.

 Recenze komunikátoru E-TEN X800 (2. část)

Autor: nexus6 - 29.11.2007, 2304 čtenářů


Hardware a příslušenství Dnes nás čeká druhá a zároveň závěrečná část recenze špičkového komunikátoru E-TEN X800. Tentokrát se budeme zabývat především praktickou prací s přístrojem.



Ovládání

Možná jste si již na okolních fotografiích v minulé části recenze všimli seskupení ovládacích kláves, které nezabírá na těle přístroje příliš místa. Je to trochu škoda, při daných půdorysných rozměrech se mohli konstruktéři trochu více rozmáchnout a dát tlačítkům více prostoru. Hubeňourům s tenkými prsty, jako jsem já, to nijak zásadně vadit nebude, lidé se silnějšími prsty ovšem mohou mít problémy.

Nedůvěru také na první pohled budí ovládací joystick, který nahradil navigační klávesu z předchozích modelů. Joystick se však ovládá překvapivě dobře a jistě. Je poměrně hodně vystouplý nad okolní povrch, což dost usnadňuje manipulaci.



Ti všímaví z vás si v poměrně malém bloku ovládacích kláves všimli dvou nových tlačítek – [Start] a [OK]. Ta u E-TENu slaví svou premiéru, na tomto místě se s nimi setkáváme poprvé. Musím říci, že z jejich přítomnosti mám radost, protože tak odpadá důvod ke kritice ovládání přístroje, se kterým jsem nebyl spokojen u dřívějších modelů.



Ovládání X800 mohu naopak jen a jen chválit. Klasická [Start] a [OK] tlačítka znamenají, že k práci s přístrojem téměř vůbec nepotřebujete stylus a ani se nemusíte dotýkat displeje. Pokud se ale přeci jen rádi dotýkáte, u X800 tak můžete v mnohých případech činit prstem.



E-TEN si totiž pro uživatele připravil pár specialit. Jednak je tu jednoduchý launcher, který se zobrazí po stisknutí tlačítka [Home] v ovládacím bloku a umožní rychlý přístup k devíti užitečným funkcím. Bohužel si nemůžete jednotlivé položky upravit.



Dalším vylepšením je Task Manager, pomocí kterého můžete snadno přepínat mezi běžícími aplikacemi nebo je zavírat. Ikony jsou opět dostatečně veliké, takže vše zvládnete prstem. Velikým překvapením je fakt, že součástí systému se stala aplikace SPB Mobile Shell. E-TEN X800 se tak snaží alespoň tímto způsobem trochu konkurovat prostředí TouchFLO od HTC a nutno říci, že se mu to vcelku daří.



SPB Mobile Shell může na Today obrazovce zobrazit čtyři ikony, které opět zajistí rychlý přistup k užitečným funkcím. První je ikona baterie, která ihned informuje o jejím stavu. Po kliknutí na ní se otevře záložka dalšího launcheru, kde najdete například i zmiňovaný Task Manager. Další je ikona světového času. Po klepnutí na ní vidíte čas ve třech světových destinacích a můžete snadno nastavit budík. Dále následují informace o počasí a poslední je ikona rychlého vytáčení – sem si můžete navolit pět nejčastěji volaných kontaktů.



Ovládání X800 je tak jradostí a na stylus můžete mnohdy opravdu zapomenout. Uděláte to jistě rádi, protože především jeho umístění je trochu nešťastné. Teleskopický stylus se opět nachází v pravém dolním rohu, pokud jej však chcete vytáhnout, musíte zabrat zespodu. To prakticky znemožňuje pohodlné vytažení stylusu levákům.

Telefonování a zprávy

Ve většině případů je telefonování a psaní SMS zpráv u Windows Mobile komunikátorů oblastí, kterou výrobci dost ponechávají na operačním systému. Najdou se však i tací, kteří k tomu přidají svá vlastní vylepšení.



U X800 se s několika setkáváme – tradiční jsou vyzváněcí profily a filtrování hovorů, které E-TEN dodává do svých modelů již od nepaměti. Trochu překvapivě přišel model o integrovaný Skype a jeho propojení s vestavěným adresářem, které umožňovalo ve chvíli dostupnosti wi-fi sítě automatické volání přes VoIP protokol. Nad touto ztrátou nijak netruchlím, domnívám se, že této možnosti (obzvláště při pokrytí wi-fi v našich končinách) příliš mnoho majitelů nevyužívalo.



Naopak dobré je, že vyhledávání v kontaktech probíhá pomocí slovníku T9 a vyťukávat můžete na velké virtuální numerické klávesnici. To vše po stisku zeleného tlačítka. Pokud vstoupíte do kontaktů kontextovou klávesou, můžete mezi nimi klasicky listovat.

Při hovoru se X800 chová umravněně a standardně. Kvalita je na dobré úrovni, příjem hovoru není provázen nepříjemnou prodlevou, kterou popisují někteří uživatelé modelu X500 ve fóru. Telefonovat můžete nejen v klasických GSM sítích, ale i v sítích UMTS, včetně videohovorů.

Organizace a data

Oblast organizace času je v případě X800 ponechána zcela v mezích operačního systému. Ostatně není ani co měnit, výbava Windows Mobile je v tomto případě téměř kompletní. Tradičně chybí jen podobné drobnosti jako minutka, stopky, nebo paměť na hesla a kódy. To vše lze však vcelku elegantně dořešit externími aplikacemi. Bezproblémová je sada pro práci s dokumenty Microsoft Office, trochu překvapivě chybí prohlížeč PDF dokumentů. Ten ale můžete opět snadno doinstalovat, navíc se domnívám, že ve finální ROM jej naleznete.



Externí aplikací doporučuji nahradit i vestavěný internetový prohlížeč – mobilní Internet Explorer. Bohužel X800 v zapůjčené verzi nepodporoval Javu (domnívám se však, že v plné verzi podpora bude), takže jsem jej nemohl vyměnit za geniální Operu Mini verze 4. I tak ale stále zůstává alternativa v podobě placené Opery Mobile.



Co se datových technologií týče, ty jsem zmiňoval již v hardwarovém přehledu. Nyní jen dodám, že HSDPA připojení funguje opravdu dobře a spolehlivě, Windows Mobile 6 umožňují třeba i snadné sdílení připojení osobnímu počítači. Stačí klepnout na jednu ikonku. Nebýt vestavěného Exploreru, bylo by prohlížení webu opravdu lahůdkou. VGA displej je v tomto případě opravdu hodně znát, stejně jako třeba v případě práce s dokumenty. Explorer však není příliš dobrým mobilním prohlížečem a navíc je v kombinaci s nedostatkem RAM skrolování po stránce hodně pomalé. Opravdu, nezbude nic jiného, než aplikaci nahradit.

Zábava

V zábavní oblasti se opět dočkáme prakticky jen tradiční výbavy. Windows Media Player slouží k přehrávání multimediálních souborů a opět půjde o jeden z programů, který rychle nahradíte. E-TEN X800 disponuje ještě programem pro sledování streamovaných médií a vestavěným rádiem. Hry zastupují tradičně Bubble Breaker a Solitarie.



Vestavěný fotoaparát se stále drží dvoumegapixelového rozlišení, nechybí mu však automatické ostření ani přisvětlovací dioda. Ovšem ani jedno mu nepomáhá k pořizování kvalitních snímků. Zatím jsem osobně nikdy nezažil E-TEN, který by fotil alespoň obstojně, X800 není výjimkou. Pravda, většinou podivnost fotoaparátu padá na vrub testovací verze telefonu a v tomto případě tomu nebude jinak, ale ani ve finále nebývají fotoaparáty silnou stránkou přístrojů tohoto výrobce. Ukázkové snímky berte prosím s rezervou, jsou opravdu úděsné, skoro jako by je telefon dopočítával z VGA rozlišení. A to jejich ukládání trvá pekelně dlouho, (tím se znovu vracíme oné proklaté paměti RAM).



GPS

E-TEN X800 má stejně jako téměř všichni jeho předchůdci integrovaný GPS modul. Ten na rozdíl od fotoaparátu funguje výborně a X800 tak můžete s radostí používat jako navigaci. S přístrojem sice standardně nedostanete žádnou mapu, ale prodejci jistě připraví různé balíčky. Případně můžete použít mapy své. Při používání navigace opět oceníte výborný VGA displej.



Ve standardním provedení můžete GPS použít pouze k určení své polohy a jejího odeslání v SMS zprávě. GPS data se také mohou ukládat do EXIF informací o snímku, ovšem dokud z fotografie nepůjde poznat, co že jste to vlastně fotili, je to trochu zbytečné.

Nalezení satelitů, které je u E-TENu již tradičně poměrně rychlé ještě usnadňuje aplikace Satellite Data Update, která si stáhne aktuální pozice družic z Internetu.

Baterie

I přestože má E-TEN X800 displej s rozlišením VGA, výkonný procesor a spoustu dalších funkcí, s výdrží baterie jsem spokojen. Nijak zásadně se neliší od dřívějších QVGA modelů, ani od konkurence. Standardem při perném pracovním dnu bude jednodenní výdrž, nic jiného nemá smysl si nalhávat. Při troše střídmého používání však může X800 vydržet až tři dny. To se ale už budete muset opravdu snažit.

Shrnutí

E-TEN X800 je špičkově vybavený komunikátor, který má v zásadě jen několik nedostatků. Jenže ten nejhlavnější – nedostatek paměti RAM – dost silně sráží jeho další výhody – perfektní výbavu a úchvatný VGA displej. Pokud si zvyknete na občasné pomalé reakce přístroje, bude vám X800 sloužit jako neúnavný pracant.

Zvyknout si také budete muset na jeho design a zapomenout musíte na kdovíjak kvalitní fotografie. Pokud ale ty nejsou vaší prioritou, přesvědčí vás výborné ovládání X800 a jeho příjemné doplňky v oblasti telefonování.

Osobně však doporučuji si E-TEN X800 před koupí vyzkoušet. Je totiž možné, že se některé zde zmíněné problémy ve finální verzi stanou minulostí a X800 tak bude takřka dokonalým komunikátorem. Tomu se mi ale nechce věřit.

Pokud jde o tradiční hvězdičkové hodnocení, začíná to být trochu trapné. Vzhledem ke svým nedostatkům se X800 totiž zařadí k již dlouhému zástupu přístrojů se čtyřhvězdičkovým hodnocením. A těch už je opravdu slušná řádka. Asi budeme muset být napříště trochu tvrdší.



Předchozí část článku:
Recenze komunikátoru E-TEN X800 (1. část)


Hodnocení produktu:




 
   Související odkazy
· Více o tématu Hardware a příslušenství
· Další články od autora nexus6


Nejčtenější článek na téma Hardware a příslušenství:
Recenze komunikátoru HTC TyTN II (1. část)


   Hodnocení článku
Průměrné hodnocení: 5
Účastníků: 1

Výborný

Zvolte počet hvězdiček:

Výborný
Velmi dobré
Dobré
Povedený
Špatné


   Možnosti

 Vytisknout článek Vytisknout článek


Související témata

Hardware a příslušenství

"Recenze komunikátoru E-TEN X800 (2. část)" | Přihlásit/Registrovat | 0 komentářů
Komentáře vlastní jejich autoři. Neodpovídáme za jejich obsah.

Reklama / Ceník
Vstup pro inzerenty




Webmaster | Hledání | Statistiky | Syndikační kanály WMHelp.cz, informace ze světa Windows Mobile, asistenční služby. ISSN 1802-5684
RSS News | RSS Downloads | Atom News | Atom Downloads | Plucker Text | Plucker Color | Plucker Gray | PDA verze | Právní ujednání | Ochrana osobních údajů