PQzII - Přeborník na klávesové zkratky - www.WMHelp.cz

Článek do news mohou přidat registrovaní uživatelé serveru WMHelp. Zajímavé články odměníme.

 PQzII - Přeborník na klávesové zkratky

Autor: pavelbures - 18.12.2007, 7180 čtenářů


Software

Windows Mobile přístroje s klávesnicí jen málo využívají možností, které QWERTY nabízí. Nelze pracovat s klávesovými zkratkami, ukončovat běžící aplikace atp. Všechny zmíněné nedostatky PQzII odstraní a usnadní vám tak práci s vaším komunikátorem.





Na webových stránkách výrobce se nachází několik verzí programu, každá je určena pro jiný operační systém a zařízení. My, ačkoliv jsme PQzII testovali na HTC Universalu s Windows Mobile 5 Phone Edition, jsme zvolili verzi pro HTC Wizard (MDA Vario). Dle našich zkušeností je tato verze na Universalu o něco rychlejší než jiné.

Pokud nemáte s instalací programů na PDA s Windows Mobile příliš zkušeností, může vás trochu mást, že není k dispozici instalátor pro PC (spustitelný EXE soubor), ale jen CAB, který se musí nakopírovat kamkoliv do paměti přístroje či na kartu a až zde se spouští. Druhý možný zádrhel na uživatele číhá hned po instalaci, neboť se ikona programu neobjeví, jak bychom očekávali, ve Start - Programs. Je třeba spustit Průzkumníka či jiného správce souborů, najít složku, kam jste program nainstalovali a zde případně spustit nastavení. PQzII doporučujeme neinstalovat na paměťovou kartu, ale přímo do paměti přístroje, neboť jde o aplikaci, kterou budete chtít nejspíš používat i ve chvíli, kdy nemáte vloženou paměťovou kartu. Pokud jste tak učinili, najdete všechny potřebné soubory v Program FilesPQzII.

Nás bude zajímat zejména soubor PQzII_Setup, který slouží k nastavení programu. To není zrovna uživatelsky přívětivé a pro začátečníky nemusí být jednoduché nastavit všechny volby podle jejich potřeb. Z tohoto důvodu jsme tento článek nepojali ani tak jako klasickou recenzi, ale spíše návod, jak se bez potíží "prokousat" jednotlivými záložkami v nastavení.

Již první záložka má pro další používání aplikace takřka zásadní význam. Kromě toho, že si zde nastavíte, který program pro zadávání znaků (Block Recognizer, Keyboard atp.) si přejete používat v portrait a v landscape režimu, tak si navolíte také zástupné klávesy. Jde o to, že program zachovává zvyklosti z PC, tj. používá pro zkratky klávesy [CTRL] a [ALT]. Ty však na naprosté většině komunikátorů nejsou, takže je uživatel nucen tyto klávesy přemapovat. Potěšující je, že funkci [CTRL] či [ALT] klávesy je možno přiřadit např. tlačítkům se symboly sluchátek nebo hlasitost regulující posuvník, který já osobně vůbec nepoužívám. Pokud neplánujete používat hodně klávesových zkratek, vystačíte si jen s jednou klávesou. Já osobně jsem přiřadil funkci [CTRL] klávese [TAB].

Druhá záložka pojmenovaná Window slouží k přizpůsobení task manageru a vkládání symbolů. PQzII disponuje jednoduchým "přepínačem" běžících programů. Jde o něco podobného jako u operačního systému Windows, když zmáčknete současně klávesy [ALT] a [TAB]. Task Manager v PDA může kromě ikonek a jejich popisu obsahovat také ikonu pro zobrazení Today. Ta je vždy zobrazena na první pozici, takže v případě potřeby stačí jen stisknout [Enter] a ukáže se domovská obrazovka. Z dalších možností nastavení na záložce Window jmenujme přehození klávesy [Del] a rovnítka. Na HTC Universalu však toto nefungovalo.

PQzII umožňuje vkládat symboly, které nejsou přes klávesnici dostupné. Stačí si do patřičné kolonky např. z Wordu zkopírovat ty symboly, které si přejete používat a program vám je v patřičné nabídce zobrazí.

Stisknutí tlačítka [OK] obvykle způsobí, že se aplikace neukončí, ale jen se minimalizuje a stále zabírá místo v paměti. Pokud si doinstalujete PQzII, může být vše jinak, neb si lze zvolit, že bude [OK] programy skutečně ukončovat. Mně se osvědčilo ukončování programů přiřadit dvěma tlačítkům - [OK] aplikaci jen minimalizuje, takže stále běží, kdežto červené sluchátko program ukončí. Vzhledem k tomu, že HTC Universal nepoužívám na telefonování, tak jsem si absence červeného sluchátka ani nevšiml.

Přesuňme se nyní na záložku System. Jak již název napovídá, zde se nastavují klávesové zkratky pro systémové funkce. V nabídce je funkcí hodně, proto vám přinášíme jejich seznam:

- Ukončit aktuálně používaný program
- Ukončit všechny aplikace
- Soft reset PDA
- Vypnutí
- Simulace tlačítka [OK]
- Zobrazení Today obrazovky
- Zobrazení Start menu
- Task manager
- Vkládání symbolů
- Nastavení PQzII

Záložka Button rozšiřuje to, co v omezené míře umí samotný Windows Mobile; tj. přiřazení 2 aplikací jednomu tlačítku s tím, že je spouštění realizováno podle délky stisku. Zde je možno změnit funkce tlačítek, které se nacházejí pod displejem a ve výchozím stavu slouží ke spuštění PIM aplikací, nejčastěji kalendáře a kontaktů. To však není všechno. Dva programy lze přiřadit také tlačítku zvukového záznamníku a fotoaparátu. Přiřazení programu tlačítku není příliš přívětivé, chybí totiž stromová struktura, takže není možno soubor (nejčastěji EXE) vybrat. Naštěstí umí PQzII alespoň vyhledat dostupné EXE soubory a nabídnout jejich seznam uživateli. Rovněž je možné do okénka zadat cestu přímo k programu.

Klenot mezi funkcemi programu - tak by se dalo nazvat to, co na uživatele čeká pod záložkou Program. Zde si můžete vytvořit klávesové zkratky pro spuštění libovolného programu. K dispozici jsou dvě základní klávesy, tj. [CTRL] a [ALT] a pak celá abeceda písmen včetně aplikačních tlačítek, mezerníku atp. Není tedy problém používat klávesové zkratky pro spouštění více jak 10 programů. Následuje malá ukázka možného nastavení:

- [CTRL] + [I] -> MobileICQ
- [CTRL] + [A] -> AgendaOne
- [CTRL] + [E] -> Pocket Excel
- [CTRL] + [M] -> Vestavěný e-mailový klient
- [CTRL] + [B] -> Internet Explorer
- [CTRL] + [W] -> Pocket Word
- [CTRL] + [T] -> Total Commander

Jak vidíte, pro běžné potřeby stačí jen několik kláves s písmeny a pokud si zkratky vhodně zvolíte (Např. [B] jako browser, [I] jako ICQ), za chvíli si je zapamatujete.

Pomocí klávesových zkratek lze také měnit různá nastavení (podsvícení displeje, Bluetooth, znakový vstup atp.).

Pokud před rychlým spouštěním aplikací upřednostňujete pohodlné vytáčení čísel, nemusíte instalovat jiný program. I s tímto úkolem si PQzII poradí. Díky velkému množství různých kombinací lze rychle vytáčet několik desítek kontaktů, což je mnohem více než cca 9 u běžných mobilních telefonů.

Aby toho nebylo málo, tak pomocí klávesových zkratek lze vkládat textové řetězce. Ať už jde o váš podpis, název zaměstnavatele či třeba oblíbené jídlo, PQzII vám ulehčí vkládání často používaného textu.

Program lze nastavit tak, aby v horní liště (tj. tam, kde vidíte indikátory hlasitosti, síly signálu atp.) zobrazoval ikonu. Ve výchozím stavu máte jako ikonu k dispozici jen čtvereček, u kterého lze zadat pozici na liště (aby se ikona nepřekrývala s jinými ukazateli). Zmíněnou ikonu lze nahradit vlastním obrázkem ve formátu BMP a s patřičnými rozměry (ty však program nesděluje). Za celou dobu, co aplikaci používám (cca půl roku), jsem však neviděl jediný důvod, proč ikonu v horní liště mít. Pokud je třeba změnit chování programu, použiju soubor PQzII_Setup. Rovněž jako potvrzení o spuštění programu ztrácí ikona význam, neboť PQzII se spustí vždy hned po resetu přístroje a žádné problémy jsme nezaznamenali.

Jednou z mála věcí, o kterých jsme se ještě nezmínili, je možnost vybrat si typ a velikost písma. Jak v task manageru, tak i v okně pro vkládání symbolů, může být text zobrazen jedním ze šesti druhů písma (např. Arial, Courier New či Microsoft Sans Serif), velikost fontu je možno zadat v rozmezí 6 - 24.

Závěr
Při hodnocení schopností programu je třeba vzít v potaz fakt, že je aplikace šířena jako freeware, nemusíte za ni tedy platit ani korunu. Podstatnou, pro někoho však nepodstatnou funkcí je task manager. Tomu bychom mohli vytknout jen dvě věci. V některých chvílích, zejména pokud máte spuštěno více programů, je task manager poněkud pomalejší. Zobrazení okna se seznamem běžících programů není okamžité, objeví se cca po vteřině či dvou. Druhým nedostatkem je fakt, že task manager nedokáže rychle přepínat mezi dvěma aplikacemi, což by se hodilo např. ve chvíli, kdy pracujete se stále stejnou dvojicí programů.

Přestože již po vybalení Windows Mobile komunikátoru z krabice můžete spouštět programy tlačítky a omezeně s běžícími aplikacemi pracovat, PQzII přináší doslova revoluci v práci s klávesnicí. Pomocí aplikačních tlačítek a kláves s písmeny i číslicemi je možno nejen spouštět aplikace, ale také nastavovat PDA, vytáčet telefonní čísla atp. Za těch cca 6 měsíců, co program na HTC Universalu používám, jsem do nabídky Start musel jen několikrát, nejčastěji abych spustil málo používaný program, pro který nebyla vytvořená zkratka.

Velkým plusem je existence více verzí pro různá zařízení a také stabilita programu. Během testování se nestalo, že by se program nespustil nebo dokonce způsobil zamrznutí počítače.

PQzII můžeme s čistým svědomím doporučit všem majitelů komunikátorů s QWERTY klávesnicí. Dokonce i na malé klávesnici Trea vám program udělá velkou službu a zefektivní ovládání přístroje.



Hodnocení produktu:




 
   Související odkazy
· Více o tématu Software
· Další články od autora pavelbures


Nejčtenější článek na téma Software:
Turistika s GPS (3. část - OziExplorer)


   Hodnocení článku
Průměrné hodnocení: 5
Účastníků: 1

Výborný

Zvolte počet hvězdiček:

Výborný
Velmi dobré
Dobré
Povedený
Špatné


   Možnosti

 Vytisknout článek Vytisknout článek


Související témata

Software

"PQzII - Přeborník na klávesové zkratky" | Přihlásit/Registrovat | 0 komentářů
Komentáře vlastní jejich autoři. Neodpovídáme za jejich obsah.

Reklama / Ceník
Vstup pro inzerenty




Webmaster | Hledání | Statistiky | Syndikační kanály WMHelp.cz, informace ze světa Windows Mobile, asistenční služby. ISSN 1802-5684
RSS News | RSS Downloads | Atom News | Atom Downloads | Plucker Text | Plucker Color | Plucker Gray | PDA verze | Právní ujednání | Ochrana osobních údajů