Prohlížejte s Minimem... nebo s miminem? - www.WMHelp.cz

Článek do news mohou přidat registrovaní uživatelé serveru WMHelp. Zajímavé články odměníme.

 Prohlížejte s Minimem... nebo s miminem?

Autor: cze - 16.01.2008, 2547 čtenářů


Software

Jestli patříte mezi uživatele systému Windows Mobile, kterým nestačí vestavěný internetový prohlížeč Mobile Internet Explorer, máme pro vás další tip. Tentokrát se bude jednat o prohlížeč Minimo z dílny Mozilla Foundation.







Minimo jak už bylo zmíněno, patří do rodiny produktů Mozilla a z naší sekce download můžete stáhnout v tuto chvíli jeho poslední verzi 0.2. Dle stránek výrobce se jedná o malý, jednoduchý, inovativní a výkonný webový prohlížeč. Takováto slova chvály samozřejmě přímo vybízejí k tomu, abychom vyzkoušeli, jestli nejde tak trochu o "prázdné mlácení slámy".

Základní používání

Jde. Bohužel, je tomu tak. Celý koncept prohlížeče Minimo je sice navržen chytře a přehledně, ale snad díky tomu, že se jedná o verzi 0.2 je jeho použitelnost značně omezená. Prohlížeč se chvílemi chová nejen nestandardně, ale někdy dokonce až nepředvídatelně. Ve srovnání například s nedávno recenzovaným NetFrontem, který na první dotek a pohled dává najevo svou robustnost, u Minima člověka napadá ono nepříjemné "kde jenom udělali soudruzi z Mozilly chybu?" (Stříleli za války do vzduchu :-)

Jak to funguje?

Prohlížení stránek

Základní obrazovka (nazvaná Homebase) celkem intuitivně dává uživateli možnost vyhledávat Googlem, vložit požadovanou internetovou adresu, nebo klepnout na některou dříve zadanou adresu, kterou si prohlížeč pamatuje. Výborný nápad! Zadám tedy adresu a podívám se na nějakou tu webovou stránku. Automaticky se otevře další záložka (kvituji s povděkem), na které se vybraná stránka zobrazí. Záložka s navigací a vyhledávacím oknem zůstává po celou dobu používání prohlížeče otevřená a je možné se k ní tedy kdykoliv vrátit. Také celkem dobrý nápad.

První velký problém ovšem nastane ve chvíli, kdy nějakou stránku otevřete a pokusíte se po ní pohybovat. Vzhledem k tomu, že mobilní prohlížeče mají přece jenom omezený zobrazovací prostor, stává se samotný pohyb po stránce životně důležitým. Minimo nejenže neumí posouvat dokument pouhým tahem stylusu po stránce, jako to uměl třeba právě Netfront, ale navíc ani neumí posouvat stránkou, když budete držet stylus na malé šipečce posuvníku. Místo plynulého posuvání se pod stylusem objeví kontextová nabídka a s posunem je ámen. Stránkou tak musíte navigovat opakovaným rychlým klepáním do šipeček posuvníků, což skutečně není zrovna dobrá zábava. Zjevně se jedná o implementační chybu, která bude snad v další verzi prohlížeče odstraněna, ale v tuto chvíli dělá z prohlížeče téměř nepoužitelný kus kódu.

Samotné vykreslování stránek je na rozumné úrovni, stránky vypadají čitelně a dá se na nich ve většině případů orientovat. Tady je potřeba připomenout, že prohlížeč se snaží stránky zobrazovat tak, aby obsah byl rozvržen ve sloupci a aby tedy bylo možné posouvat se pouze nahoru a dolů, nikoliv vlevo a vpravo. Zřejmě z tohoto důvodu mě prohlížeč několikrát překvapil naprosto nesmyslným rozhozením prvků po stránce (například u Idosu to bylo celkem zajímavé), ale po chvilce klepání na posuvníky se člověk výsledku dobere. Standardním velkým problémem je zobrazování rámovaných stránek. Rám s pevně zvolenou šířkou se prohlížeč pokusí zobrazit přesně na tuto šířku, což má za následek to, že zbytek obsahu buď na stránce vůbec není vidět, nebo je vtěsnán v maličkém rámu, jehož obsahem se posouvat nedá, protože se tam posuvníky prostě nevlezly.

Zvláštní funkce

Nesmím se zapomenout zmínit o jedné velmi dobré věci, kterou prohlížeč disponuje. Jedná se o klasického správce stahování, jak ho známe třeba z Firefoxe nebo z mobilní Opery. Díky němu můžete zároveň stahovat několik souborů a zároveň stále surfovat. Otázkou ovšem je, jestli nám to umožní rychlosti mobilních připojení našich operátorů, protože stahovat přes GPRS soubor a zároveň ještě surfovat může být dost silnou zkouškou trpělivosti uživatele.

Další možnosti nastavení

Možnosti nastavení nejsou u Minima nijak rozsáhlé. Můžete měnit barvy, fonty, výchozí stránku a to je až na pár maličkostí téměř vše. Minimo nepoužívá pro nastavení klasická dialogová okna, jako ostatní aplikace, ale systém "aktivní webové stránky" na zvláštním protokolu. Tento systém si můžeme pamatovat například ze starších verzí prohlížeče Netscape, popřípadě dosového Arachne. Takže co se týče nastavení, zase nic moc převratného

Slovo závěrem...

Minimo vůbec není špatný prohlížeč. Bohužel je ale v aktuální verzi poněkud nedodělaný, což značně snižuje jeho použitelnost. Při testování se střídaly chvíle, kdy jsem si říkal: "Hele, to je dobré" s chvílemi, kdy mi vstávaly vlasy hrůzou na hlavě. Doufám, že se brzy dočkáme nové verze, protože pak by se mohlo jednat o opravdu zajímavou alternativu k Mobile Internet Exploreru.



Hodnocení produktu:




 
   Související odkazy
· Více o tématu Software
· Další články od autora cze


Nejčtenější článek na téma Software:
Turistika s GPS (3. část - OziExplorer)


   Hodnocení článku
Průměrné hodnocení: 5
Účastníků: 2

Výborný

Zvolte počet hvězdiček:

Výborný
Velmi dobré
Dobré
Povedený
Špatné


   Možnosti

 Vytisknout článek Vytisknout článek


Související témata

Software

"Prohlížejte s Minimem... nebo s miminem?" | Přihlásit/Registrovat | 0 komentářů
Komentáře vlastní jejich autoři. Neodpovídáme za jejich obsah.

Reklama / Ceník
Vstup pro inzerenty




Webmaster | Hledání | Statistiky | Syndikační kanály WMHelp.cz, informace ze světa Windows Mobile, asistenční služby. ISSN 1802-5684
RSS News | RSS Downloads | Atom News | Atom Downloads | Plucker Text | Plucker Color | Plucker Gray | PDA verze | Právní ujednání | Ochrana osobních údajů