Palm-nepalm... Megarecenze Treo 500 (1. část) - www.WMHelp.cz

Článek do news mohou přidat registrovaní uživatelé serveru WMHelp. Zajímavé články odměníme.

 Palm-nepalm... Megarecenze Treo 500 (1. část)

Autor: nexus6 - 06.02.2008, 6051 čtenářů


Hardware a příslušenství V Anglii dlouho prodávaný, ale ve zbytku světa prakticky neznámý. První opravdový smartphone z dílen Palmu se konečně dostává na volný trh a my vám přineseme sérii článků, ve kterých vám tento přístroj detailně představíme. Dnes pro vás máme první část.



Treo 500 je pro Palm v mnoha směrech velmi netypickým přístrojem. Nese se ve znamení mnoha prvotin z pohledu svého výrobce. Dobrá, první Palm s operačním systémem Widows Mobile to zdaleka není. Ale pokud jde o verzi Standard tohoto operačního systému, primát je zcela jasný. Treo 500 potažmo 500v je prostě prvním smartphonem z dílen Palmu. Předchozí Trea jsou a byla komunikátory – tedy přístroji s dotykovým displejem. Pětistovka jej nemá a nemá mnoho dalších znaků, tak typických pro značku, kterou nese.



V recenzi tento fakt budeme zmiňovat mnohokrát. Treu 500 chybí mnoho detailů, které prostě dělají palm Palmem. Nebo Palm Palmem? Kdybychom totiž chtěli Treo 500 nějak stručně charakterizovat, tak můžeme říci, že je to palm. Ano, prostě s malým p.



Ostatně, Treo 500 pro Palm vyrábí tchajwanský výrobce ASUStek. Což není nic tak divného, i všechny ostatní modely pro Palm vyrábí různí OEM výrobci. Jenže v případě Trea 500 se zdá, že Palm se nijak nepodílel na vývoji modelu samotného, což pro jeho předchozí výtvory rozhodně neplatí.



Jediné, co na Treu 500 pochází od Palmu, tak asi bude návrh vzhledu přístroje, který stále zapadá do koncernového schématu. Ale musíme uznat, že design přeci jen změnou prošel a Treo 500 působí daleko svěžejším dojmem.



Hlavním úkolem naší recenze tak bude vlastně zjistit, zda je dobře, že Treo 500 není pravověrným Palmem. A také určit, pro koho je vlastně tento přístroj určen. Jedno je jisté – pro zaryté palmisty rozhodně nikoliv. A to ani pro ty, kteří již zkousli, že v přístrojích jimi oblíbené značky běží i operační systém od někdejšího největšího rivala.



Zrovna tak, jako Treo 500 nemá několik typických palmovských znaků, nabízí i několik detailů navíc. Smartphone tak sice přichází o některá vylepšení z vlastní stáje, ale na druhou stranu nabízí pár věcí, které u ostatních Palmů nenajdeme a mnohdy uživatelům výrazně chybí.



Základní rozdíly se dají vcelku snadno odpozorovat a určit – Treo 500 nemá dotykový displej, ten navíc poprvé není čtvercový. Chybí samozřejmě stylus. Treo 500 nemá ani tradiční přepínač vyzvánění. Chybí i jakákoliv pro Palm dosud typická softwarová vylepšení. Treo 500 je také prvním chytrým telefonem od Palmu, který nemá infraport.



Na druhou stranu na pětistovce najdeme několik výrazných kroků kupředu, kvůli kterým byl Palm mnohdy kritizován. Oproti Palmům ze staré školy nabízí nový model především svěží design, který vychází z modelu Centro. K lepšímu se také posunula kvalita zpracování. Treo 500 se dále zbavilo proprietárního továrního konektoru a k počítači jej tak snadno připojíte miniUSB kabelem. Stejně jako Centro navíc tento telefon polyká pro telefony dnes nejobvyklejší typ paměťových karet – microSD. V neposlední řadě je 500 model s nejlepším fotoaparátem ve firemní stáji – nabízí celé dva megapixely.



Svým zaměřením a výbavou se Treo 500 jasně staví proti konkurenci, která od Palmu kdysi začala opisovat. Na mysli máme teď přístroje jako je Motorola Q9, ASUS M530w, HTC S620 nebo S710, Samsung SHG-i600 a další qwerty smartphony. Zásadní otázkou tak je, co může oproti nim pětistovka nabídnout. I na ní se pokusíme v budoucích dílech recenze odpovědět.



Závěrem dnešního úvodu bychom ještě chtěli upozornit na fakt, že k testování máme prozatím k dispozici pouze variantu 500v určenou pro britskou pobočku operátora Vodafone. Telefon tak nejenže nemá českou lokalizaci, ale navíc je vybaven speciálním menu připraveným právě pro zmíněného globálního operátora.



Recenze tak tentokrát bude mít trochu jiný ráz – začneme daleko podrobněji probírat mnohé hardwarové stránky tohoto přístroje, následovat bude rozbor některých funkcí. Samotnému uživatelskému prostředí se ale budeme věnovat až v závěru seriálu, kdy už bychom měli mít k dispozici i nebrandovanou variantu telefonu. Pak se od nás dočkáte i detailního srovnání obou uživatelských prostředí a budete se tak moci rozhodnout, které je pro vás lepší.



V diskusi pod článkem uvítáme samozřejmě jakékoliv dotazy, které vás ohledně Trea 500 napadnou. V následujících dílech se pak na ně pokusíme odpovědět.





Pokračování článku:
Palm-nepalm... Megarecenze Treo 500 (2. část)
Palm-nepalm... Megarecenze Treo 500 (3. část)
Palm-nepalm... Megarecenze Treo 500 (4. část)




 
   Související odkazy
· Více o tématu Hardware a příslušenství
· Další články od autora nexus6


Nejčtenější článek na téma Hardware a příslušenství:
Recenze komunikátoru HTC TyTN II (1. část)


   Hodnocení článku
Průměrné hodnocení: 4.5
Účastníků: 2

Výborný

Zvolte počet hvězdiček:

Výborný
Velmi dobré
Dobré
Povedený
Špatné


   Možnosti

 Vytisknout článek Vytisknout článek


Související témata

Hardware a příslušenství

"Palm-nepalm... Megarecenze Treo 500 (1. část)" | Přihlásit/Registrovat | 0 komentářů
Komentáře vlastní jejich autoři. Neodpovídáme za jejich obsah.

Reklama / Ceník
Vstup pro inzerenty




Webmaster | Hledání | Statistiky | Syndikační kanály WMHelp.cz, informace ze světa Windows Mobile, asistenční služby. ISSN 1802-5684
RSS News | RSS Downloads | Atom News | Atom Downloads | Plucker Text | Plucker Color | Plucker Gray | PDA verze | Právní ujednání | Ochrana osobních údajů