Prohlížím, prohlížíš, prohlížíme! (1. část) - www.WMHelp.cz

Článek do news mohou přidat registrovaní uživatelé serveru WMHelp. Zajímavé články odměníme.

 Prohlížím, prohlížíš, prohlížíme! (1. část)

Autor: cze - 26.02.2008, 2802 čtenářů


Software

Na našem portálu jsme už o několika webových prohlížečích pro mobilní telefony psali. Pojďme se na toto téma podívat poněkud komplexněji a zjistit, co vlastně trh pro naše kapesní miláčky nabízí a jak je případně můžeme využít pro téměř plnohodnotné zobrazování webových stránek.





Kde je zakopaný pes?

Prohlížeče pro komunikátory, smartphony a mobilní telefony obecně naráží na několik zásadních překážek, se kterými se musí vypořádat. Prvním a snad i největším problémem je omezená velikost zobrazovací plochy. Zaměříme-li se na "chytřejší" telefony, tedy smartphony a komunikátory, pak máme na výběr většinou z několika rozlišení displeje. Od nejmenšího 240x240 pixelů, přes nejrozšířenější QVGA 320x240 až po občasné 320x320. Objevují se i vlaštovky s klasickým VGA 640x480, ale těch je zatím ještě poskrovnu a navíc trpí některými neduhy. Prohlížeče tedy musí být schopné zobrazit obsah webových stránek na velmi malém prostoru, popřípadě dobře vyřešit scrollování.

Hned na druhé místo bych postavil omezení díky výpočetnímu výkonu procesorů mobilních zařízení. Většina současných zařízení disponuje RISC procesory s takty kolem 400 MHz, což pro interaktivní flashové aplikace a MPEG4 videa není pravda mnoho. Zvláště pokud máte na každé stránce podobných náročných objektů hned několik. S touto potíží úzce souvisí také další, a sice omezená velikost operační paměti. V současné době se standardní velikost RAM mobilních přístrojů pohybuje maximálně kolem 128 MB, což také není žádná sláva. Nehledě na to, že si ji prohlížeč rozhodně nemůže usurpovat celou pro sebe. Jen si vzpomeňme, kolik paměti je schopný při zobrazovaní náročnějších stránek spolykat například známý Firefox na stolním počítači.

xscale.jpg, 14 kB

Nemůžeme zapomenout ještě na jeden zásadní hardwarový rozdíl mobilních a stolních počítačů a to na grafický akcelerátor. Dávno pryč jsou doby zelenočerných monochromatických monitorů s blikajícím kurzorem a her typu Commander Keen, které byly schopné běžet i na mém stařičkém 386 notebooku s grafikou s 256 kB video RAM. Jenže novodobé mobilní přístroje nemají často k dispozici ani to. Windows Mobile je operační system navržený mimo jiné tak, aby dobře vypadal, takže se to různými grafickými udělátky jenom hemží. A na ty je samozřejmě potřeba výpočetní výkon. O webových stránkách nemluvě. Výrobci si tento problém samozřejmě uvědomili už před nějakou dobou a přispěchali s grafickými čipy pro mobilní zařízení. Světlo světa tak spatřily čipy jako NVIDIA GoForce a AMD Imageon (dříve ATI), které procesoru v grafice (jsou-li přítomny) výrazně pomáhají. Ovšem výpočetní jednotky typu GeForce 8800 GTS nebo HD 3870, které jsou samotné schopné za pár chvil spočítat model předpovědi počasí pro půl Evropy, to rozhodně nejsou. Takže nějaký náročný rendering stránek prohlížečům příliš od ruky také nepůjde.

go_force.jpg, 27 kB imageon.png, 36 kB

Paradoxem zůstává, že přestože pro rozumné zobrazování moderních webových prezentací potřebujeme spoustu výpočetního výkonu, nemůžeme si dovolit brutálně výkonné procesory a grafické akcelerátory prostě proto, že je nemáme z čeho živit. Výkonné čipy "nasávají" elektrickou energii jako o život a navíc dost výrazně hřejí, často jako malá příruční kamna. A to všechno potřebujeme "nakrmit" z jedné Li-Ion či Li-Pol baterie společně s velkým displejem, datovým modulem, atd. Chladící žebro chce mít na mobilu také málokdo.

V naší zemi se k těmto hlavním zádrhelům přidává ještě další, a sice malá datová propustnost mobilních sítí. Pokrytí sítí třetí generace u nás není vůbec slavné a podle vyjádření operátorů tomu tak ještě dlouho bude. Pokud bydlíte mimo Prahu, Brno, či Ostravu, pak vám bude muset stačit GPRS/EDGE. (Pevné nervy při prohlížení stránek by tak asi měly být součástí balení.)

Ideální řešení?

Takže vlastně po prohlížeči chceme, aby uměl hezky a čitelně zobrazovat velké stránky na malé ploše, ideálně stejně nebo podobně jako na stolním PC, byl perfektně napsaný a rychle běžel, zabíral málo paměti a navíc přenášel co nejmíň dat. K tomu všemu by se nám hodilo, kdyby moc nezatěžoval procesor a grafický čip. A hodinky s vodotryskem bychom asi také uživili...

Jak z této šlamastyky ven? Řešení jsou různá, málokdy však zcela ideální. Některé firmy sází na kvalitní a vyladěný kód jádra prohlížeče (což však má své meze) a intuitivní posouvání stránek, některé nechávají procesorově náročné úkoly předzpracovávat servery a prohlížeče zobrazovat pouze výsledky a některé prostě jdou cestou jednoduchosti - je to přece mobil, tak co by uživatelé chtěli.

Co je k dispozici?

V tomto seriálu se budeme zabývat jednotlivými řešeními, která byla doposud v oblasti mobilních prohlížečů představena. Mnohdy se jedná o prototypy či vývojové verze, ke kterým se normální smrtelník vůbec nedostane. Zmíníme se však i o prohlížečích, které už jsou volně k dispozici a můžete si je sami vyzkoušet. Mezi ně patří například i Netfront a Minimo, o kterých už jsme na našem portálu psali dříve.

Na co se tedy určitě podíváme? Nabízíme drobný přehled platforem a prohlížečů, kterými se v dalších dílech článku budeme zabývat. Ať už podrobně nebo jen okrajově. Jak už jsem zmínil, o Netfrontu a Minimu už jsme psali, takže přestože jsou tyto programy v přehledu uvedeny, dále už se k nim vracet nebudeme.

Skyfire Beta
Deepfish
Wake3
NetFront
ThunderHawk
ibisBrowserDX
Opera Mini
Opera Mobile
Minimo
Mobile Internet Explorer
Iris Browser


Pokračování článku:
Prohlížím, prohlížíš, prohlížíme! (2. část)
Prohlížím, prohlížíš, prohlížíme! (3. část)
Prohlížím, prohlížíš, prohlížíme! (4. část)
Prohlížím, prohlížíš, prohlížíme! (5. část)
Prohlížím, prohlížíš, prohlížíme! (6. část)




 
   Související odkazy
· Více o tématu Software
· Další články od autora cze


Nejčtenější článek na téma Software:
Turistika s GPS (3. část - OziExplorer)


   Hodnocení článku
Průměrné hodnocení: 4
Účastníků: 1

Velmi dobré

Zvolte počet hvězdiček:

Výborný
Velmi dobré
Dobré
Povedený
Špatné


   Možnosti

 Vytisknout článek Vytisknout článek


Související témata

Software

"Prohlížím, prohlížíš, prohlížíme! (1. část)" | Přihlásit/Registrovat | 0 komentářů
Komentáře vlastní jejich autoři. Neodpovídáme za jejich obsah.

Reklama / Ceník
Vstup pro inzerenty




Webmaster | Hledání | Statistiky | Syndikační kanály WMHelp.cz, informace ze světa Windows Mobile, asistenční služby. ISSN 1802-5684
RSS News | RSS Downloads | Atom News | Atom Downloads | Plucker Text | Plucker Color | Plucker Gray | PDA verze | Právní ujednání | Ochrana osobních údajů