Císař bez klávesnice - recenze HTC Touch Cruise (2. část) - www.WMHelp.cz

Článek do news mohou přidat registrovaní uživatelé serveru WMHelp. Zajímavé články odměníme.

 Císař bez klávesnice - recenze HTC Touch Cruise (2. část)

Autor: nexus6 - 25.03.2008, 3874 čtenářů


Hardware a příslušenství V dnešní druhé části recenze navigačního komunikátoru HTC Touch Cruise nás čekají praktické zkušenosti s jednotlivými funkcemi přístroje. Samozřejmě nepřijdete ani o závěrečné zhodnocení, které tentokrát pro HTC vyznívá trochu nezvykle.



Telefonování a zprávy

Napsat na Touch Cruise SMS zprávu je doslova noční můrou. Takového soustředění, jaké je k tomu potřeba, snad ani mnozí jedinci nejsou schopni dosáhnout. Na psaní e-mailů rovnou zapomeňte, Touch Cruise opravdu není vhodným pracovním nástrojem.



To s telefonováním je to přeci jen o něco veselejší. Vyhledávání v seznamu probíhá buď z klasické Phone aplikace pomocí slovníku T9 nebo přímo v adresáři. V něm je na pravé straně zobrazena lišta s písmeny abecedy a tažením prstem po ní se vždy na obrazovce objeví aktuálně zvolené písmeno ve velkém rámečku. Zní to možná trochu nepohodlně, ale funguje to – inspirace je v tomto případě jasná – Apple iPhone. To také znamená, že vyhledávat lze tímto způsobem pouze podle prvního písmene a zbytek musíte doposunovat ručně – ostatně posun nabídky na displeji prstem Touch Cruise také zvládá. Prakticky nemáme v této oblasti důvod ke kritice, každý si může vybrat přesně ten způsob vyhledávání v adresáři, který mu zrovna vyhovuje.



HTC Touch Cruise nás také příjemně překvapilo kvalitou samotného telefonního hovoru. Zvuk je velmi jasný a čistý a mimo jiné k jeho kvalitě přispívá i možnost automatické regulace hlasitosti podle okolního hluku. Díky HTC Home panelu má uživatel také snadno přístupné vyzváněcí profily, které jinak verzi Professional operačního systému chybí. Bohužel na filtrování hovorů se nemyslí jak u Microsoftu, tak ani u HTC.

Organizace a data

V oblasti datové komunikace a organizace času se HTC Touch Cruise nijak zásadně neliší od mnohých stájových sourozenců. Výbava je opět téměř na chlup totožná s HTC TyTN II. Chybí tedy infraport, ale vše ostatní je při ruce, včetně podpory HSDPA.



V oblasti programového vybavení jsme se ale u Touch Cruise přeci jenom dočkali jednoho zajímavého vylepšení. V přístroji je totiž integrovaný prohlížeč Opera Mobile ve verzi 8.65, která standardní Mobile Internet Explorer poráží prakticky ve všech směrech. Tento krok tak vítáme a jsme jenom zvědavi, zda HTC přinese svým uživatelům případný upgrade na novou verzi 9.5, která na platformu Windows Mobile přináší doslova revoluci v prohlížení Internetu.



Co se organizačních funkcí týče, jejich představování je pověstným nošením dříví do lesa. Nechybí samozřejmě kompletní balík Office Mobile a prohlížeč PDF souborů, je zde i program pro práci s ZIP archivy.

GPS

HTC Touch Cruise je uživateli často prezentován jako navigační handheld. Pravdou je, že se ale jeho výbava nijak neliší od ostatních stájových kolegů s integrovaným GPS čipem. Jen asi Touch Cruise najdeme v nabídkách prodejců častěji v balíčku s mapovým softwarem a mapami.



V našem přístroji ovšem nic takového nebylo a tak se můžeme omezit jen na základní konstatování, že integrovaný GPS čip od Qualcommu odvádí vcelku solidní práci při prvotním určení pozice. Pomoci mu v tom může aplikace Quick GPS, která si umí stáhnout data o pozicích satelitů z Internetu a to nejenom pomocí vestavěného připojení, ale také přes ActiveSync při připojení k počítači.

Zábava

Překvapivě hodně toho najdeme v zábavní oblasti výbavy Touch Cruise. Samozřejmostí je dvojice tradičních her – Solitaire a Bubble Breaker. Nechybí ani podpora Javy a tradiční zabudovaný Windows Media Player.



Nechybí ani tradiční programy z dílen HTC – poměrně slušný přehrávač Audio Manager a program pro sledování streamovaného vysílání – Streaming Media. Touch Cruise dále nabízí ekvalizér Audio Booster a je tu i podpora FM rádia. Ve vyloženě kvalitním hudebním zážitku vám tak bude bránit jen miniUSB konektor, přes který se připojují sluchátka. Ta v balení za moc nestojí a sehnat redukci není úplně jednoduché.



Jedním z největších lákadel Touch Cruise je jeho vestavěný fotoaparát. Ten je opět prakticky stejný jako u TyTNu II včetně chybějící přisvětlovací diody. Zůstalo však automatické ostření a celkově velmi příjemné ovládání. Potenciál pro kvalitní snímky je tu tak veliký.



Jenže u námi testovaného kousku zůstal nevyužitý. Snímky sice na první pohled vypadají dobře a zdá se, že se rovnají svému stájovému kolegovi, jenže na druhý pohled na nich odhalíte nepříjemnou rastrovou mapu – jako by byla celá fotka pořízena skrze nějakou poloprůhlednou síť. Nevíme, zda je to vada pouze našeho kusu, nebo zda tímto neduhem trpí všechny kusy Touch Cruise. Pokud by to byl ten druhý případ, pak jde o velmi nešťastnou situaci. Neexistuje totiž jediný důvod, proč by měl být fotoaparát horší, než ten ve starším TyTNu II.

Závěr

HTC Touch Cruise dokazuje, jak málo stačí k tomu, aby se výborné zařízení stalo průměrným. Na TyTN II jsme při jeho recenzi pěli samou chválu a i z dlouhodobého hlediska si nemůžeme stěžovat na nic, kromě pomalejšího chodu systému. To je ale geneticky daná bolest, kterou HTC teprve řeší u celé modelové řady. A otázkou je, jaké nakonec ono řešení bude.

Touch Cruise nabízí naprosto totožnou výbavu jako TyTN II a tak se zdá, že by mohl být skvělou volbou pro ty, kdo nechtějí komunikátor s klávesnicí. Jenže pomalost systému se v tomto případě projevuje daleko více, než u stájového kolegy. Je to dané tím, že musíte častěji pracovat s displejem a právě na pokyny skrz něj reaguje přístroj hodně pomalu. Psaní textu je činností krajně nepříjemnou. Námi testovaný Touch Cruise pak ještě nezvládal fotografování dle našich představ – respektive nedosahoval kvalit TyTNu II.



Zatímco TyTN II tak s drobnou výhradou nadále doporučujeme každému zájemci o vybavený komunikátor, Touch Cruise si naše doporučení rozhodně nezaslouží. O to horší je situace kvůli tomu, že ani jeho konkurence v podobě E-TENu X800 na nás neudělala ten nejlepší dojem. Na ten pravý přístroj v kategorii navigačních handheldů bez klávesnice a špičkovou výbavou tak stále čekáme. Naše zraky se čím dál tím častěji upírají směrem k ASUSu.

Předchozí část článku:
Císař bez klávesnice - recenze HTC Touch Cruise (1. část)


Hodnocení produktu:




 
   Související odkazy
· Více o tématu Hardware a příslušenství
· Další články od autora nexus6


Nejčtenější článek na téma Hardware a příslušenství:
Recenze komunikátoru HTC TyTN II (1. část)


   Hodnocení článku
Průměrné hodnocení: 4.33
Účastníků: 3

Velmi dobré

Zvolte počet hvězdiček:

Výborný
Velmi dobré
Dobré
Povedený
Špatné


   Možnosti

 Vytisknout článek Vytisknout článek


Související témata

Hardware a příslušenství

"Císař bez klávesnice - recenze HTC Touch Cruise (2. část)" | Přihlásit/Registrovat | 4 komentářů | Vyhledávání v diskusi
Komentáře vlastní jejich autoři. Neodpovídáme za jejich obsah.

Re: Císař bez klávesnice - recenze HTC Touch Cruise (2. část) (Hodnocení: 1)
Od: jacktalking (email je skrytý) - 25.03.2008
(O uživateli | Poslat soukromou zprávu)
Potvrzuji problém s fotoaparátem. Máme tu dva kusy a oba mají stejný problém. Verzi ROM přímo nevím, jsem si ale jist že to není jedna z prvních verzí, protože datum natištěné na krytu od baterie (zadní strana) je NN080115 a NN080116 u prvního modelu a u druhého to je NN080221 a NN080122 u druhého modelu. Z obojího lze vyčíst že datem výroby se nejedná o předprodejní vzorky ale vzorky normálně k dostání. Kamery dělají údajně dva výrobci z nichž jeden je tuším MTK (pokud mě pamět neklame). Obrázek jsem prohlížel přes Resco Viewer přímo v zařízení a dal jsem skutečnou velikost. Nezjistil jsem ale EXIF. Z tvých fotek vidím že EXIF nevidím. Odstranil jsi ho a nebo ho neukládá? Mít tu ActiveSync tak to prubnu.. Ale tahle mašina nemá kromě USB nic. Takto by se dalo zjistit zda je problém s ROM a nebo snímačem (pokud jsou opravdu dva výrobci, při vadném snímači bude ten druhý kus OK).
Re: Císař bez klávesnice - recenze HTC Touch Cruise (2. část) (Hodnocení: 0)
Od: Anonym - 25.03.2008
 
Ahoj, EXIF jsem z obrázků nijak neodstraňoval, takže to vypadá, že ho Touch Crusie neukládá. Nedíval jsem se, jak je to u TyTNu II, fotky mám doma na kompu a teď jedu jen na noťasu, když si na to vzpomenu, zkontroluju to...
Re: Císař bez klávesnice - recenze HTC Touch Cruise (2. část) (Hodnocení: 1)
Od: EiFeL96 (eifel96@seznam.cz) - 25.03.2008
(O uživateli | Poslat soukromou zprávu) http://blog.eifel.cz
 
TyTN EXIF umí a to i s podporou ukládání GPS souřadnic(musí se povolit v registru). Je to otázka softwaru, který to umí zobrazit :-), ale určitě to lze. Například DigiKam to(zobrazení souřadnic) zvládá :-)
Re: Císař bez klávesnice - recenze HTC Touch Cruise (2. část) (Hodnocení: 1)
Od: jacktalking (email je skrytý) - 26.03.2008
(O uživateli | Poslat soukromou zprávu)
 
šlo mi o to jestli nativně. A především mě podle toho EXIFu zajímala verze třeba softu pro snímač, výrobce a nebo tak. Prostě aby se dalo zjistit proč má Cruise tak blbý fotky

Reklama / Ceník
Vstup pro inzerenty




Webmaster | Hledání | Statistiky | Syndikační kanály WMHelp.cz, informace ze světa Windows Mobile, asistenční služby. ISSN 1802-5684
RSS News | RSS Downloads | Atom News | Atom Downloads | Plucker Text | Plucker Color | Plucker Gray | PDA verze | Právní ujednání | Ochrana osobních údajů