iambic Agendus: seznamte se prosím! (1. část) - www.WMHelp.cz

Článek do news mohou přidat registrovaní uživatelé serveru WMHelp. Zajímavé články odměníme.

 iambic Agendus: seznamte se prosím! (1. část)

Autor: Musketeer - 19.06.2008, 1864 čtenářů


Software I když to tak dle chování řady lidí nevypadá, tou nejcennější komoditou, kterou každý z nás má, je čas. Ať už jsme prezidentem či jen posunovačem u dráhy, v obou případech nám každý den nadělí shodně 24 hodin = 1 440 minut = 86 400 vteřin. Jak s časem naložíme, je jen v naší režii. A stejně tak je na nás i to, zda k jeho organizaci použijeme nějakou pomůcku. V tomto smyslu si na úvod nového seriálu si odpovíme na dvě základní otázky - co umí PIM aplikace Agendus a jak nám může zpříjemnit život.



1. Agendus se představuje

Agendus spadá do speciální kategorie softwaru pojmenované jako "PIM aplikace". Co je touto tajemnou zkratkou myšleno? Jedná se o anglické "Personal Information Management". Tedy česky něco jako "správa osobních informací". Pro tyto velmi komplexní aplikace je několik vlastností typických. Předně, hladce se integrují do prostředí naší stávající platformy. Za druhé, vše je navrženo pro co nejpříjemnější práci s naší agendou. Je nepsaným pravidlem, že i základní PIM program musí obsahovat minimálně 3 náležitosti: správu kontaktů, úkolů a kalendáře. Další přidaná hodnota není omezena, ovšem je vhodné, aby program nebyl příliš "přeplácaný" funkcemi. Snadno byste tak totiž jednoho dne mohli zjistit, že práce se zadáním úkolu a deseti věcmi kolem ní přesahuje čas, který byste potřebovali k jeho skutečnému splnění.




Často dnes narazíme na názor, že "organizace času je pouze pro manažery" či "mně stačí hlava". PDA má ale oproti hlavě řadu výhod. Data z handheldu lze zálohovat a přenášet. Pocket PC má také na rozdíl od nás neomezenou paměť na data a čísla. Tím, že si za nás handheld pamatuje agendu, šetří nám náš čas, nervy i paměť vlastní. A to jsou vše věci, které můžeme věnovat jiným, potřebnějším činnostem, nežli bádání, kam v poškrtaném papírovém diáři přesunout schůzku.




Aplikace podobného typu sice nebývají zadarmo, na druhou stranu kromě samotného programu získáme i něco navíc - ušetřený čas. Vyplatí se to ale opravdu? Přibližme si to na příkladu. Řekněme, že se nám díky podobné aplikaci podaří ušetřit jen 10 minut. Za měsíc to máme 300 minut a za rok 3 600 minut, tedy celých 60 hodin k dobru! Je to k neuvěření, ale i z těchto pouhých deseti minut denně je za rok jeden volný pracovní týden. A ten můžeme raději věnovat věcem dle své záliby - rodině, rybaření, dlouho plánované oslavě či jiné oblíbené činnosti.

Podívejme se, čím nám naše životy mohou obohatit produkty řady Agendus.


1.1. Kontakty

Kontakty v aplikaci Agendus nabízí v základu to, co vestavěný adresář. Agendus k tomu ale přidává celou řadu dalších příjemných drobností. Lze zde mít kontakty s dalšími přidanými informacemi (foto, komunikační historie, ...). Agendus umí s kontakty ještě další důležitou věc. Totiž přidružovat je ke konkrétním událostem (týmový úkol pospojuje žádané osoby, pozvánky na mítinky, ...). V neposlední řadě je zde i "manévrování" v kontaktech usnadněno díky pokročilému vyhledávání a třídění informací.





1.2. Kalendář

Agendus pro Windows Mobile optimalizuje cestu, jakou přistupujeme ke správě svých událostí. Lze na ně nahlížet v kontextu dne, týdne i měsíce. Můžeme zde snadno zadávat schůzky, vytvářet a sledovat úkoly, psát si poznámky, zakládat nové kontakty nebo třeba pracovat s e-mailem.





1.3. Úkoly

Když už za nás Agendus nemůže nepříjemné úkoly splnit, aspoň nám zpříjemní jejich správu. Pro to má spoustu nástrojů. Lze pracovat s prioritami úkolů, jejich skupinami a pochopitelně zapisovat alarmy, takže "neprošvihneme" důležité termíny. Úkolům lze přiřazovat také ikonky pro rychlou a přehlednou kontrolu stavu. Pokud se náš úkolovník přespříliš natáhne, netřeba se strachovat. Agendus obsahuje funkci "hledej". Je tu také filtrování položek dle kategorie, data, priority či kontaktu.





1.4. Praktické nástroje

Agendus se snaží zefektivnit naši práci s údaji především minimalizací počtu nutných kroků. Ať již jde o prvotní zápis položky, či její úpravu, vše je co nejrychlejší. Kupříkladu takový přenos položky mezi daty. Zkrátka požadovanou schůzku "bafneme" stylusem a přesuneme na požadovaný den či hodinu; to je vše. Díky širokým možnostem personalizace (ikonky, barvy, fonty, foto) se tak PDA může stát skutečným osobním asistentem. Agendus počítá i s ovládáním a navigací jedinou rukou. Nechybí mu "PowerSearch" funkce (mocné hledání) a další věci. Vše v duchu hesla "proč něco odkládat na zítřek, když to stihneme ještě dnes?".





1.5. Datová synchronizace

Agendus pro Windows Mobile používá stejné databáze jako Pocket Outlook. Synchronizace skrze ActiveSync a Exchange Server ActiveSync je tak zcela bezproblémová.





1.6. Bezdrátové služby


Agendus umí využívat výhod bezdrátové komunikace v našem WM PDA, takže nabízí i různé OTA (Over-the-Air / bezdrátové) funkce a vlastnosti. Lze mít k dispozici aktuální předpověď počasí či kurzy akcií a to vše přímo na Today obrazovce.




Tak to bychom měli na úvod. Na shledanou za týden u dalšího dílu! A na co se můžeme těšit? Pro začátek si povíme, jak se mezi sebou liší jednotlivé edice aplikací řady Agendus. A to jak obě mezi sebou, tak i od zabudovaného Pocket Outlooku. Dozvíme se samozřejmě také to, o jaké verzi se vyplatí uvažovat s ohledem na požadované funkce

Pokračování článku:
iambic Agendus: co umí jednotlivé verze? (2. část)
Pokračování článku:
iambic Agendus: co umí program s kontakty? (3. část)
iambic Agendus: co umí program s úkoly? (4. část)
iambic Agendus: kalendář 13x jinak (5. část)
iambic Agendus: třešničky na dortu (6. část)
iambic Agendus: nástroje zpříjemňující práci (7. část)
iambic Agendus: nároky a instalace (8. část)


Hodnocení produktu:




 
   Související odkazy
· Více o tématu Software
· Další články od autora Musketeer


Nejčtenější článek na téma Software:
Turistika s GPS (3. část - OziExplorer)


   Hodnocení článku
Průměrné hodnocení: 3.5
Účastníků: 2

Velmi dobré

Zvolte počet hvězdiček:

Výborný
Velmi dobré
Dobré
Povedený
Špatné


   Možnosti

 Vytisknout článek Vytisknout článek


Související témata

Software

"iambic Agendus: seznamte se prosím! (1. část)" | Přihlásit/Registrovat | 0 komentářů
Komentáře vlastní jejich autoři. Neodpovídáme za jejich obsah.

Reklama / Ceník
Vstup pro inzerenty




Webmaster | Hledání | Statistiky | Syndikační kanály WMHelp.cz, informace ze světa Windows Mobile, asistenční služby. ISSN 1802-5684
RSS News | RSS Downloads | Atom News | Atom Downloads | Plucker Text | Plucker Color | Plucker Gray | PDA verze | Právní ujednání | Ochrana osobních údajů