Pracovní těžkooděnec - recenze Motorola MC75 (2. část) - www.WMHelp.cz

Článek do news mohou přidat registrovaní uživatelé serveru WMHelp. Zajímavé články odměníme.

 Pracovní těžkooděnec - recenze Motorola MC75 (2. část)

Autor: nexus6 - 28.08.2008, 5383 čtenářů


Hardware a příslušenství V dnešním druhém díle našeho testu průmyslového komunikátoru Motorola MC75 se podíváme na některé konkrétní funkce přístroje. Překvapí třeba vestavěný fotoaparát, který dodnes nebyl ve firemní sféře příliš oblíbený, ale k některým aplikacím se opravdu hodí.



Data a GPS

Na rozdíl od dříve testovaného modelu MC35 disponuje MC75 podporou sítí třetí generace včetně HSDPA. Datová výbava je tedy naprosto kompletní a v terénu si může pracovník vybírat, přes kterou technologii se připojí. I když pravda, většinou si vybírat nebude on, ale jeho zaměstnavatel a to díky vzdálené správě zařízení. Připomeňme, že MC75 disponuje i poněkud archaickým infraportem.



Pro práci s wi-fi je zde speciální soubor aplikací Wireless Companion, který umožní tak široká nastavení, že se o nich může klasickému vestavěnému Wireless Manageru jenom zdát. Obdobně je na tom speciální aplikace pro práci s Bluetooth.



Vestavěný GPS modul může sloužit ke všem běžným účelům, jako je třeba navigace. Pro firmu je ale GPS důležité i z hlediska sledování zaměstnanců a předcházení problémům tak, jak jsme o tom mluvili v minulém díle. V MC75 tak v základu najdeme jen program pro konfiguraci GPS. Další aplikace si bude muset firma dokoupit a doinstalovat.

Pracovní aplikace

Kromě klasické sady kancelářského softwaru a PIM aplikací, které jsou pro Windows Mobile typické, disponuje Motorola MC75 i několika programy, které souvisí s jejím firemním využitím. Jedním z vestavěných programů je tak třeba klient GetGood pro práci s firemním Good Mobile Messaging serverem. Ten je obdobou Blackberry Enterprise Serveru nebo Microsoft Exchange Active Sync a umožňuje synchronizaci e-mailů a PIM dat v reálném čase.



Pro výše zmíněnou vzdálenou správu přístroje slouží AirBeam Client, pro práci v terénu pak Rapid Deployment Client a MSP Agent. Druhý jmenovaný program slouží vlastně k tomu, aby čtečkou přečtenému čárovému kódu přiřadil data z firemní databáze – kurýr například přete kód na balíčku a ihned ví, kdy a kam ho má zavézt. Při úspěšném předání balíčku pak kurýr toto nahlásí databázi.



Docela zajímavé je, že v MC75 zůstaly zachovány vestavěné hry Solitaire a Bubble Breaker. Pokud jimi ale bude zaměstnanec trávit mnoho času, může mu je zaměstnavatel na dálku zakázat, ostatně jako spoustu dalších věcí. I statistiky o využívání jednotlivých aplikací se totiž do centrály firmy dostanou.

Fotoaparát a čtečka

Motorola MC75 má zabudovaný dvoumegapixelový fotoaparát s automatickým ostřením a přisvětlovací diodou. Díky tomu je vhodný třeba i pro fotografování dokumentů i ve zhoršených světelných podmínkách. Rozlišení fotografií je 1600 x 1200 pixelů, fotoaparát disponuje kompenzací expozice a několika dalšími možnostmi nastavení. V celku však nečekejte nic zázračného, na druhou stranu fotoaparát svému účelu plně postačuje. Snímky jsou na danou třídu velmi kvalitní a fotoaparát překvapí třeba věrnými barvami.



Hodně ale také překvapí způsob, jakým se s ním fotografuje. Pokud jste z mnohých mobilních telefonů zvyklí na spoušť, tak u MC75 máte smůlu – hledat ji tu budete marně. Ale co hůř, marně budete hledat i nějakou další rozumnou a výraznou možnost fotografování. Nakonec po promačkání celé klávesnice zjistíte, že spouští je tlačítko Enter na klávesnici. Po jeho stisku fotoaparát zaostří a následně scénu vyfotí. Je to trochu zdlouhavé, takže musíte mít strpení, na druhou stranu se tímto způsobem eliminuje neostrost v důsledku trhnutí telefonem při domáčknutí spouště a na fotografiích je to vidět. Že by se vestavěný autofocus spletl a zaostřil špatně se stává málokdy.

Dalším pro firmy důležitým prvkem výbavy je vestavěná čtečka čárových kódů. Zatímco u modelu MC35 fungoval jako čtečka fotoaparát, zde najdeme na vrchní straně přístroje čtečku samostatnou, která funguje daleko spolehlivěji. Objednat si můžete dvě varianty čtečky – buď klasickou 1D nebo lepší 2D čtečku.

Baterie

Motorola MC75 disponuje v základu baterií s kapacitou 3600 mAh. To je opravdu hodně, běžné Windows Mobile komunikátory mají kapacitu třeba třetinovou. Jenže si musíme uvědomit, že MC75 musí vydržet celý perný pracovní den, prakticky neustále připojený k internetu a každou chvíli posílající data. Rovněž GPS bude spuštěné prakticky po celou pracovní dobu, stejně jako Bluetooth. Se základní baterií, která mimochodem dělá na telefonu obří hrb, by tohle všechno měla Motorola vydržet. Pro náročnější zákazníky má ale výrobce v nabídce ještě rozšířenou baterii s kapacitou 4800 mAh, s ní se hmotnost telefonu zvedne na 446 gramů.



Zajímavostí MC75 je ale ještě jedna vestavěná záložní baterie s kapacitou 15 mAh. Ta má za úkol prakticky udržet zařízení v chodu ve chvíli, kdy uživatel manipuluje s hlavní baterií. Pro manipulaci je nutno uvolnit dva zámky, které drží mohutný kryt baterie. V tu chvíli se MC75 vypne do stand-by režimu a klasickým zapínacím tlačítkem jej neprobudíte – to proto, aby se zbytečně neplýtvala energie v záložní baterii. V tuto chvíli můžete vyjmout hlavní baterii a třeba ji vyměnit. Po opětovném nasazení krytu a jeho uzamčení se přístroj na povel ihned probudí a to přesně v tom stavu, v jakém jste jej předtím zanechali – nekoná se tedy žádné sáhodlouhé bootování Windows – vyjmutím baterie přístroj prostě nerestartujete.

Závěr

Motorola MC75 je opravdu neobvyklým přístrojem, jakých netestujeme opravdu mnoho. Důkazem budiž fakt, že podobný komunikátor se nám do rukou dostal před rokem a byl ze stejné stáje. Motorola MC75 navíc svou výbavou dnes nemá na poli EDA prakticky žádnou výraznou konkurenci. Firmy, které tedy o takovémto typu zařízení uvažují, mají téměř jasnou volbu.


Předchozí část článku:
Pracovní těžkooděnec - recenze Motorola MC75 (1. část)


Hodnocení produktu:




 
   Související odkazy
· Více o tématu Hardware a příslušenství
· Další články od autora nexus6


Nejčtenější článek na téma Hardware a příslušenství:
Recenze komunikátoru HTC TyTN II (1. část)


   Hodnocení článku
Průměrné hodnocení: 4.75
Účastníků: 4

Výborný

Zvolte počet hvězdiček:

Výborný
Velmi dobré
Dobré
Povedený
Špatné


   Možnosti

 Vytisknout článek Vytisknout článek


"Pracovní těžkooděnec - recenze Motorola MC75 (2. část)" | Přihlásit/Registrovat | 0 komentářů
Komentáře vlastní jejich autoři. Neodpovídáme za jejich obsah.

Reklama / Ceník
Vstup pro inzerenty




Webmaster | Hledání | Statistiky | Syndikační kanály WMHelp.cz, informace ze světa Windows Mobile, asistenční služby. ISSN 1802-5684
RSS News | RSS Downloads | Atom News | Atom Downloads | Plucker Text | Plucker Color | Plucker Gray | PDA verze | Právní ujednání | Ochrana osobních údajů