Extreme Agenda - mějte úkoly a schůzky pod palcem - www.WMHelp.cz

Článek do news mohou přidat registrovaní uživatelé serveru WMHelp. Zajímavé články odměníme.

 Extreme Agenda - mějte úkoly a schůzky pod palcem

Autor: pavelbures - 16.09.2008, 5285 čtenářů


Software Před několika týdny se na světlo světa dostala nová verze PIM aplikace s názvem Extreme Agenda. Vývojáři si kladou nemalé cíle; chtějí totiž zaujmout zejména uživatelsky přívětivým rozhraním a současně nabídnou stejného množství funkcí jako konkurenční Agenda One a Pocket Informant.




Že si autoři aplikace dali záležet na tom, aby se uživatelským rozhraním alespoň trochu odlišili od konkurence, je patrné již po prvním spuštěním programu. Extreme Agenda nepatří mezi „otesánky“, které v paměti zaberou několik MB (často více než 5) a velmi dlouho se spouští. Aplikace si po instalaci ukousne přibližně 1,5 MB a její spuštění trvá cca 3 sekundy.

Na hlavní obrazovce programu výpis úkolů či schůzek neuvidíte, nachází se tu pouze menu. Jednotlivé ikony jsou umístěny po obvodu kruhu, přičemž ta aktivní se nachází nahoře a je barevně odlišena. K pohybu v tomto poněkud neobvyklém menu slouží šipky, případně lze použít také prst či stylus - stačí jej položit na displej a táhnout po obvodu. Pokud chcete přímo vybrat např. kalendář či poznámky, stačí na kýženou ikonu dvakrát ťuknout a po efektní animaci se objeví vybraný pohled na data, tj. např. kalendář v týdenním zobrazení. V naší recenzi si detailně představíme dovednosti jednotlivých pohledů a také si povíme, co všechno si uživatelé mohou změnit v nastavení aplikace.

Hlavní obrazovka programu

Kalendář
Pokud vyberete v menu položku Calendar, objeví se měsíční pohled nejen na schůzky, ale také na úkoly. Většinu obrazovky zabírá grafické znázornění daného měsíce, podle ikonek již na první pohled poznáte, že se v tento den koná nějaká schůzka (obrázek časové osy), případně je splatný úkol. Ve spodní části je k vidění náhledové okénko, v němž najdete seznam dnes platných schůzek a také úkolů. Bohužel ve výchozím stavu zde Extreme Agenda vypisuje všechny úkoly, což je naštěstí možno v nastavení aplikace změnit, takže pak v náhledovém okně uvidíte např. pouze ty úkoly, které mají nastavené datum zahájení i datum splatnosti. Tapnutí na vybraný den si můžete nechat zobrazit detailní výpis daného dne, stejným způsobem si "rozkliknete" důkladný výpis jednotlivých položek, tj. úkolů i schůzek.

Pohled na 1 den

Týdenní pohled

Z menu dostupného přes pravou soft-key můžete vložit nový úkol, schůzku, spustit vyhledávání, vstoupit do nastavení aplikace a filtrovat výpis. U každé nové schůzky si uživatelé kromě obvyklých údajů (tj. název, lokace, datum a čas začátku) mohou vybrat také ikonu, kterých je k dispozici několik desítek, je možno přidat textovou poznámku, lze zvolit citlivost záznamu a případně opakování. Zajímavostí je položka custom reminder, díky které je možno nastavit zvukové upozornění na schůzku ve složitějším formátu než bývá obvyklé, takže zadat např. 2 dny, 18 hodin a 36 minut již není problém. V systémovém kalendáři lze stejného výsledku dosáhnout tak, že hodnotu převedete na společnou časovou jednotku, v tomto případě na minuty.

Pohled na celý měsíc

Přibližně stejné možnosti nabízí Extreme Agenda při vkládání úkolů. Kladně hodnotíme možnost nastavit u úkolu opakování, přiřadit ikonu a vybrat prioritu v rozsahu A - Z.

Kontakty
Extreme Agenda nabízí pohled také na kontakty, nejedná se však o nic zásadně odlišného, než najdete u systémové aplikace. Vedle názvu kontaktu je zobrazena ikona (pokud je přiřazena), Extreme Agenda ale nenabízí vlastní detailní zobrazení jednotlivých kontaktů. Pokud 2x tapnete na jméno nějakého člověka, otevřou se Windows Mobile kontakty.

Zajímavou funkcí je možnost provázat každý kontakt se souborem v PDA, s jiným kontaktem, úkolem, schůzkou a také s adresou webové stránky. Z našeho pohledu je škoda, že nelze provázat kontakty s poznámkami, ostatní možnosti linkování jsou však velmi užitečnou funkcí, kterou často nenabízí ani dražší konkurence. Kontakty je možno nechat seřadit dle jména, společnosti či kategorie, lze je případně také filtrovat dle kategorií.

Úkoly
Pokud si v nastavení aplikace nezvolíte jinak, bude Extreme Agenda zachovávat obvyklé barevné odlišování jednotlivých úkolů, červeně jsou tudíž odlišeny ty opožděné. Ve výpisu kromě textového popisku uvidíte také několik ikon, které vás informují o tom, že úkol obsahuje např. textovou poznámku, je u něj nastavena vysoká priorita či zvukové upozornění.

V menu se dostanete do nastavení, to ale odložíme na později a povíme si něco o třídění úkolů. Ty lze třídit ve třech stupních, přičemž u každého si můžete vybrat mezi prioritou, datem splnění, názvem úkolu, kategorií, citlivostí a statusem.

Výpis úkolů lze filtrovat také podle kategorií. Velkým plusem programu Extreme Agenda je fakt, že si můžete vybrat více jak jednu kategorii, což stále řada konkurenčních aplikací nedokáže.

Při zadávání nového úkolu si kromě obvyklých údajů, kterými jsou např. datum splnění, název či priorita můžete zadat také ikonu; v nabídce jich je několik desítek

Notes
V programu Extreme Agenda můžete také pracovat s textovými poznámkami, oproti dodávané aplikaci Notes je však rozšiřujících funkcí poskrovnu. Výhodou je, že Extreme Agenda dokáže procházet libovolné složky, takže pokud máte poznámky uloženy v neobvyklém adresáři, můžete s nimi v EA pracovat. Libovolnou poznámku lze přímo z rozhraní programu odeslat jako přílohu v e-mailu.

Secure Wallet
Program Extreme Agenda si dokáže zapamatovat také různé citlivé údaje, např. číslo vaší platební karty, informace o bankovním účtu či třeba o řidičském průkazu. Pro větší bezpečnost je možné každý záznam ochránit heslem, takže se k němu nedostane nikdo nepovolaný.

Extreme Agenda si zapamatuje mj. informace o vaší platební kartě

Nastavení
Možnosti nastavení programu Extreme Agenda jsou velmi, ale opravdu velmi široké. Uživatel si může např. vybrat, zda si přeje používat ikony u jednotlivých kategorií, dále si můžete upravit řazení položek v jednotlivých pohledech, je možno také vybrat, které položky vám program zobrazí v kruhovém výběru.


Závěr
Při ceně 19,95 USD patří Extreme Agenda spíše k levnějším programům pro správu času. Na aplikaci si ceníme zejména rychlost spouštění, nízkých paměťových nároků, řadu uživatelů jistě zaujme menu první úrovně, které lze ovládat prsty. Několik plusových bodů je třeba přičíst také za to, že Extreme Agenda obsahuje peněženku pro ukládání důvěrných informací.

Program disponuje také integrovaným hledáním

Mezi negativa by se dalo zařadit nastavení, které je zbytečně složité a chvíli trvá, než se v něm člověk zorientuje. Oproti konkurenčním programům Agenda One a Pocket Informant nedisponuje Extreme Agenda takovými možnostmi pro filtrování schůzek a úkolů, takže se ne vždy povede nastavit program tak, abyste viděli pouze ty položky, které opravdu vidět chcete. Program si můžete zdarma vyzkoušet, na webových stránkách autorů najdete trial verzi pro PDA i smartphony.



Hodnocení produktu:




 
   Související odkazy
· Více o tématu Software
· Další články od autora pavelbures


Nejčtenější článek na téma Software:
Turistika s GPS (3. část - OziExplorer)


   Hodnocení článku
Průměrné hodnocení: 4.5
Účastníků: 2

Výborný

Zvolte počet hvězdiček:

Výborný
Velmi dobré
Dobré
Povedený
Špatné


   Možnosti

 Vytisknout článek Vytisknout článek


Související témata

Software

"Extreme Agenda - mějte úkoly a schůzky pod palcem" | Přihlásit/Registrovat | 0 komentářů
Komentáře vlastní jejich autoři. Neodpovídáme za jejich obsah.

Reklama / Ceník
Vstup pro inzerenty




Webmaster | Hledání | Statistiky | Syndikační kanály WMHelp.cz, informace ze světa Windows Mobile, asistenční služby. ISSN 1802-5684
RSS News | RSS Downloads | Atom News | Atom Downloads | Plucker Text | Plucker Color | Plucker Gray | PDA verze | Právní ujednání | Ochrana osobních údajů