Vybíráme task manager (9. část) - www.WMHelp.cz

Článek do news mohou přidat registrovaní uživatelé serveru WMHelp. Zajímavé články odměníme.

 Vybíráme task manager (9. část)

Autor: pavelbures - 21.10.2008, 6490 čtenářů


Software Multitasking je velkou konkurenční výhodou operačního systému Windows Mobile, zároveň je ale také jeho prokletím. Pokud totiž nepoužíváte schopný task manager, který dokáže mezi aplikacemi rychle přepínat a také je ukončovat, snadno se může stát, že se operační paměť zaplní několika běžícími programy, které v danou chvíli vůbec nepotřebujeme. V dnešním, v pořadí již devátém díle našeho seriálu, si představíme sharewarový task manager WisBar Advance 3.



Je to již několik měsíců, co jsme na stránkách WMHelpu psali o task manageru WisBar Lite. Tento velmi dobrý a levný program nám pomůže spravovat běžící aplikace. Pokud však budeme chtít i nějaké funkce navíc, např. kaskádové menu v nabídce Start či podporů skinů, bude třeba se porozhlédnout jinde. Nemusíme však chodit daleko, neboť stejný vývojářský team, který stojí za WisBarem Lite, má v nabídce mnohem vyspělejší WisBar Advance 3.

Instalace aplikace z CAB souboru je bezproblémová, oproti naprosté většině task managerů nevadí, když WA nainstalujeme na paměťovou kartu. V nastavení programu si totiž můžeme zvolit, aby se aplikace spouštěla se zpožděním, čímž se eliminuje fakt, že paměťová karta je několik vteřin po provedení soft resetu nepřístupná. Po úspěšné instalaci programu se aplikuje také výchozí Crossbow témátko, takže tak mj. poznáme, že program běží.

WisBar Advance 3, stejně jako mnohé jiné task managery, rozšiřuje možnosti horní systémové lišty. Po spuštění tak kromě ikony reproduktoru či digitálních hodin uvidíme ikony označující spuštěné aplikace a také šipku, která nás dostane do menu, kde najdeme seznam všech spuštěných programů. Ty můžeme ukončovat, lze zobrazit Today obrazovku či provést soft reset. V nastavení task manageru si lze vybrat, které ze zmíněných položek chceme v nabídce mít, což ocení zejména majitelé přístrojů pracujících v landscape režimu, neboť displej pak má na výšku pouhých 240 (či výjimečně 480) bodů.

Ani WisBar Advance 3 nezůstal ušetřen iPhone mánie a snahy o ovládání prsty. V nastavení si tak můžeme aktivovat jednoduchou obrazovku s trojicí velkých tlačítek, s jejichž pomocí se dostaneme k nastavení systémové hlasitosti, do menu task manageru a také do seznamu síťových připojení.

Dalším vylepšením, které Wisbar Advance 3 přináší, je kaskádové Start menu. Tato funkce je často zařazována mezi hlavní nedostatky Windows Mobile, Microsoft se však stále nerozhodl ji do systému začlenit, takže je nutné používat aplikace třetích stran. WA3 ve Start menu ponechává seznam naposledy spuštěných programů, zobrazeny jsou také ty aplikace, které uživatel definoval v Start - Settings - Personal - Menus. Přidanou hodnotou jsou však položky Programs a Settings, které, pokud na ně tapneme, zobrazí další úroveň menu.


Síla programu WisBar Advance 3 tkví v širokých možnostech nastavení. My si nyní postupně probereme alespoň ty nejdůležitější části nastavení, pokud chceme programu opravdu detailně porozumět, je nutné zkusit např. několikastránkový detailní uživatelský manuál.

Ve výchozím stavu WA3 vyhlazuje všechny fonty, čímž docílíme na vzhled příjemného písma zejména u přístrojů s QVGA displejem. Pokud však technologii ClearType z nějakého důvodu používat nechceme, lze ji na druhé kartě v nastavení deaktivovat. WisBar Advance 3 kromě správy běžících programů dokáže také pomocí skinů změnit vzhled uživatelského rozhraní nejen v systému, ale také v nainstalovaných aplikacích. Spolu s programem se několik skinů nainstaluje, další si můžeme stáhnout např. z webových stránek autorů programu. V patřičné části nastavení lze skiny zapnout i vypnout, můžeme však použít i třetí možnost, která spočívá v tom, že skiny povolíme, ale zároveň nadefinujeme aplikace, ve kterých se používat nebudou.

Kapesní počítače a komunikátory s operačním systémem Windows Mobile 5 a novějším disponují tzv. soft keys, neboli dvěma klávesami ve spodní části displeje, které lze však ovládat také hardwarovými tlačítky přístroje. Ve výchozím stavu spouští tato dvojice tlačítek nejčastěji kalendář a kontakty, v nastavení WA3 však lze význam obou tlačítek změnit. Užitečné rovněž je, že obě tlačítka na displeji lze skrýt, takže ušetříme cenné místo na obrazovce Today. Narozdíl od mnoha freewarových aplikací, které nabízejí touž funkci, skrytí tlačítek WisBarem fungovalo a rovněž nepřineslo žádné problémy (zpomalení zařízení, nesprávné vykreslení aplikačních oken...). Tlačítka jsou bohužel skryté jen ve chvíli, kdy je WA3 spuštěný. Jakmile program ukončíme, obě soft-keys se znovu zobrazí.


Jednou z hlavních funkcí programu je kaskádové menu, s jehož absencí v samotném operačním systému Windows Mobile se řada majitelů PDA těžko vyrovnává. Možnosti nastavení nabídky Start jsou opravdu rozsáhlé, lze mj. zvětšit velikost jednotlivých nabídek tak, aby bylo Start menu lépe ovladatelné prsty. Do Start menu lze rovněž včlenit uživatelskou nabídku, odkud je možno rychle vytvořit novou schůzku, úkol, SMS zprávu či textový dokument.

Zejména ti uživatelé, kteří pracují jen s několika programy, ocení, že do kaskádového Start menu lze umístit složku Favorites (Oblíbené), odkud budou tyto aplikace dostupné. WisBar Advance 3 je schopen pracovat s jakoukoliv adresářovou strukturou obsahující zástupce na programy či nastavení, nemusí se tedy jednat pouze o WindowsStart Menu.

Již po prvním zapnutí kapesního počítače uvidíme ve spodní části Today obrazovky panel s několika ikonami. Nejčastěji je odsud možno ovlivnit nastavení bezdrátových sítí a zobrazit informace o stavu akumulátoru. Existuje několik nástrojů pro úpravu tohoto panelu, takže si sem můžeme umístit zástupce na oblíbené programy. Pokud však chceme místo využít jinak, stačí ve WisBaru nastavit skrytí tohoto panelu. Problémem ovšem je, že změna není permanentní a po zavření WA3 se všechno vrátí do původního stavu.

Další lahůdkou, kterou pro nás přichystali vývojáři z Lakeridge Software, je detailní nastavení horní systémové lišty. Krom ikon spuštěných programů, hodin a reproduktoru pro změnu hlasitosti sem můžeme umístit ikony pro rychlou rotaci obrazovky, menu pro práci se schránkou či třeba indikátor nepřečtených e-mailů. Třešničkou na dortu budiž fakt, že WisBar Advance 3 dokáže ikony nejen přidávat, ale ty stávající také skrývat. Schovat lze dokonce Start menu, takže lze celou lištu vyhradit např. pro ikony spuštěných programů. Můžete si rovněž přizpůsobit pořadí jednotlivých ikon, takže křížek pro zavírání programů již nemusí být v pravém horním rohu, ale třeba uprostřed lišty.

Další možnosti nastavení horní systémové lišty se týkají času. Ve výchozím stavu zabírají hodiny pouze jeden řádek, WisBar Advance 3 umožňuje změnit zobrazení tak, že na prvním řádku uvidíte hodiny a na druhém dnešní datum.

WisBar Advance 3 vás rovněž dokáže několika způsoby informovat o tom, kolik energie vašemu kapesnímu počítači zbývá. Stejně jako např. před několika měsíci recenzovaný Magic Button dokáže WisBar umístit do horní části displeje barevnou linku, jejíž délka označuje stav nabití akumulátoru. V nastavení aplikace si můžete také zaškrtnout, že chcete v horní liště vidět malou ikonu baterie. Ta sice zobrazuje stav jen přibližně, ale pokud na ni tapnete, objeví se malé okno s detailními informacemi nejen o baterii, ale také o využité RAM, paměťové karty a interní paměti.


Závěr
Testovaný Wisbar Advance 3.2.3.1 od vývojářů společnosti Lakeridge Software je nejen velmi vyspělý task manager, jedná se také o užitečnou aplikaci pro úpravu vzhledu rozhraní Windows Mobile. Silnou stránkou programu jsou široké možnosti nastavení, ještě než se pustíte do úprav, je vhodné si alespoň prolistovat manuál, kde najdete několik zajímavých tipů, jak si práci s kapesním počítačem díky WA3 zefektivnit.

Z doplňkových funkcí nás nejvíce zaujalo kaskádové Start menu, možnost skinování i uživatelská nabídka. Za zmínku stojí rovněž také nízké paměťové nároky a podpora starších verzí systému včetně PocketPC 2003. Plnou verzi programu Wisbaru Advance 3.2.3.1 pořídíte za velmi zajímavých 9,95 USD (cca 180 Kč), k dispozici je také zkušební verze (2,76 MB).



Pokračování článku:
Vybíráme task manager (10. část)
Vybíráme task manager (11. část)
Vybíráme task manager (12. část)
Vybíráme task manager (13. část)
Vybíráme task manager (14. část)
Vybíráme task manager (15. část)
Předchozí části článku:
Vybíráme task manager (8. část)
Vybíráme task manager (7. část)
Vybíráme task manager (6. část)
Vybíráme task manager (5. část)
Vybíráme task manager (4. část)
Vybíráme task manager (3. část)
Vybíráme task manager (2. část)
Vybíráme task manager (1. část)


Hodnocení produktu:




 
   Související odkazy
· Více o tématu Software
· Další články od autora pavelbures


Nejčtenější článek na téma Software:
Turistika s GPS (3. část - OziExplorer)


   Hodnocení článku
Průměrné hodnocení: 4.5
Účastníků: 2

Výborný

Zvolte počet hvězdiček:

Výborný
Velmi dobré
Dobré
Povedený
Špatné


   Možnosti

 Vytisknout článek Vytisknout článek


Související témata

Software

"Vybíráme task manager (9. část)" | Přihlásit/Registrovat | 0 komentářů
Komentáře vlastní jejich autoři. Neodpovídáme za jejich obsah.

Reklama / Ceník
Vstup pro inzerenty




Webmaster | Hledání | Statistiky | Syndikační kanály WMHelp.cz, informace ze světa Windows Mobile, asistenční služby. ISSN 1802-5684
RSS News | RSS Downloads | Atom News | Atom Downloads | Plucker Text | Plucker Color | Plucker Gray | PDA verze | Právní ujednání | Ochrana osobních údajů