Recenze komunikátoru BenQ-Siemens P51 (1. část) - www.WMHelp.cz

Článek do news mohou přidat registrovaní uživatelé serveru WMHelp. Zajímavé články odměníme.

 Recenze komunikátoru BenQ-Siemens P51 (1. část)

Autor: nexus6 - 09.08.2007, 3018 čtenářů


Hardware a příslušenství BenQ-Siemens P51 je komunikátor, který přišel na trh trochu pozdě. Včasné uvedení totiž zhatil krach německé divize BenQ Mobile. BenQ se však do Evropy vrací a P51 je jednou z prvních vlaštovek. A navíc dokazuje, že i rok starý přístroj má co nabídnout. Je totiž svým způsobem originální.





Trocha historie

Ohledně krachu BenQ-Siemensu toho bylo na Internetu napsáno mnoho. A ještě více bylo kolem celé záležitosti dohadů. Jisté však je, že BenQ se do Evropy vrací a dokonce bude ještě na krátkou chvíli využívat dnes již možná nechvalně proslulou společnou značku.



Veškeré produkty, které bude BenQ v Evropě nabízet, již budou pocházet pouze z tchajwanských vývojových dílen a továren. To je zásadní rozdíl oproti předchozímu stavu. Rovněž společná značka BenQ-Siemens by měla do konce roku zmizet. Komunikátor P51 je tak jedním z posledních přístrojů nabízeným pod společným brandem.



Přitom přístroj samotný je jedním z mála, který dostal nálepku Siemens a přitom měl hluboké kořeny na Tchajwanu. Jeho předchůdcem je totiž již více než tři roky starý komunikátor BenQ P50. Na samotném P51 je stáří celé koncepce hodně vidět, ale třeba u Palmu se koncepce přístrojů také nezměnila po celá léta, takže nemusí nutně jít o tak velkou nevýhodu.



Samotný model P51 byl původně představen již před rokem a půl, na trh se však díky těžkostem společnosti dostává až nyní. Oproti svému předchůdci nabízí především integrovaný modul GPS a více paměti. Naopak přišel o infraport.

Trochu obézní telefon

Svůj věk dává BenQ-Siemens P51 najevo už svým vzhledem. Za moderní jeho design rozhodně označit nemůžeme, ale na druhou stranu P51 nikterak zásadně neurazí. Některé detaily sice příliš elegantní nejsou a použité materiály také zaostávají za dnešním standardem, ale P51 rozhodně nepatří z tohoto hlediska k tomu nejhoršímu, co můžeme v současné produkci najít.



Mnoha lidem však budou trnem v oku doslova obří rozměry P51. Od nejednoho nezávislého pozorovatele si tento přístroj vyslouží přízvisko „cihla“ a onen pozorovatel nebude daleko od pravdy. BenQ-Siemens P51 je opravdu veliký a těžký, konkrétní hodnoty rozměrů jsou 122 x 60 x 20 mm a hmotnost činí nemalých 170 gramů.



Jenže ne vše je tak jednoduché, jak se na první pohled zdá. Tak za prvé, P51 není nikterak výrazně větší, než komunikátory Treo, jen na výšku měří trochu více. A to je způsobeno tím, že má displej s poměrem stran 2:3, tedy pro Windows Mobile typické rozlišení 240 x 320 bodů. Displej je orientován na šířku a pod ním je qwerty klávesnička, kterou známe z mnoha dalších komunikátorů. Tato kombinace z něj v kategorii Windows Mobile zařízení činí zcela unikátní produkt. Když k tomu připočteme vestavěné GPS a wi-fi, začíná být P51 docela zajímavým přístrojem.



Pro někoho se možná stane ještě zajímavějším, když se dozví, že disponuje klasickým SD/MMC slotem pro paměťové karty. Ten je trochu netradičně umístěn naspodu zařízení. Pro synchronizaci využívá přístroj klasického mini-USB kabelu, pod krytkou konektoru na pravém boku nalezneme ještě i konektor jack 2,5 mm. Sluchátka jsou součástí balení. Další potěšující okolností je tradiční umístění stylusu – v pravém horním rohu. Stylus je sice teleskopický, ale k jeho vytažení dojde vždy při vyjmutí ze šachty, navíc je dostatečně dlouhý i tlustý. P51 je tak vlastně poměrně slušným přístrojem pro staromilce.

Bledule

BenQ-Siemens P51 používá dnes již starší verzi operačního systému – Windows Mobile 5. A to bez jakýchkoliv AKU balíčků, jde prostě o původní verzi systému. Vzhledem k věku přístroje však není divu. P51 sice nepatří mezi nejrychlejší komunikátory, ale zato je vcelku spolehlivý. Nekonají se žádné záseky a zbytečná zpomalování, vše pomáhá zvládat 416MHz procesor a 128MB paměť RAM i ROM.



Displej telefonu má, jak jsme již zmínili výše, tradiční rozlišení 240 x 320 pixelů. Je poměrně velký, takže rozhodně nelze počítat s tím, že by zobrazení bylo kdovíjak jemné. Na druhou stranu je úhlopříčka 2,8 palce v oblasti WM komunikátorů relativně standardem. Vyšší rozlišení by ale jistě nikomu nevadilo. Co by P51 nicméně výrazně prospělo, je zlepšení ostatních parametrů displeje. Jeho čitelnost na přímém slunci si pochvalu nezaslouží, rovněž tak kontrast a barevné podání – displej se nám jevil jako hodně vybledlý.



Pojďme se ještě krátce podívat na ovládání přístroje. Při prvním pohledu budete trochu tápat, ale po chvíli přijdete na to, že jednoruční navigace není žádný problém. Stačí jen objevit [Start] a [OK] tlačítka, která jsou trochu netypicky umístěna nalevo od mezerníku qwerty klávesnice. Kontextové klávesy pod displejem mají tradiční funkce, tak jak je známe z mnoha ostatních WM komunikátorů. Nechybí ani klávesy pro ovládání hovorů, tradiční vypínací tlačítko naleznete tentokrát vlevo na horní straně.



Trochu nedůvěru budí hlavní ovládací prvek P51 – joystick. A ona nedůvěra je částečně oprávněná; malý joystick rozhodně není nejpohodlnějším navigačním prvkem. Na druhou stranu má jistý stisk a nepodařilo se nám při ovládání chybovat, takže pocit to bude možná jen subjektivní.



Co se samotné qwerty klávesnice týče, patří k průměru své třídy. Tlačítka nejsou příliš rozměrná ale jsou od sebe zcela jasně odlišena. Je škoda, že je klávesnice v rovině a ne trochu nakloněná, jako je tomu třeba u Trea. Pak by totiž psaní bylo daleko pohodlnější. Takto se obáváme, že lidé s většími prsty budou mít problém stisknout správnou klávesu. A to je P51 na první pohled doslova dřevorubeckým telefonem.



Zvláštností klávesnice je chování jejích přepínacích tlačítek. Aby fungovala, musíte tato tlačítka držet, tak jak tomu je v případě klasických stolních počítačů. Ze světa komunikátorů jsme naopak zvyklí, že přepínač stačí jednou stisknout, aby zafungoval na následující znak, dvojí stisk pak většinou znamená zamknutí přepínače. To u P51 nefunguje a tak je psaní trochu nezvyklé a ani po delší době tento způsob psaní není příliš pohodlný. Vše navíc ještě komplikuje fakt, že P51 není v prodeji lokalizovaný, takže musíme zapomenout na zadávání českých znaků.

Jak možná tušíte, je tu konec první části naší recenze. V příštím díle se již tradičně podíváme na jednotlivé funkční stránky přístroje.





Pokračování článku:
Recenze komunikátoru BenQ-Siemens P51 (2. část)




 
   Související odkazy
· Více o tématu Hardware a příslušenství
· Další články od autora nexus6


Nejčtenější článek na téma Hardware a příslušenství:
Recenze komunikátoru HTC TyTN II (1. část)


   Hodnocení článku
Průměrné hodnocení: 4.66
Účastníků: 12

Výborný

Zvolte počet hvězdiček:

Výborný
Velmi dobré
Dobré
Povedený
Špatné


   Možnosti

 Vytisknout článek Vytisknout článek


Související témata

Hardware a příslušenství

"Recenze komunikátoru BenQ-Siemens P51 (1. část)" | Přihlásit/Registrovat | 0 komentářů
Komentáře vlastní jejich autoři. Neodpovídáme za jejich obsah.

Reklama / Ceník
Vstup pro inzerenty




Webmaster | Hledání | Statistiky | Syndikační kanály WMHelp.cz, informace ze světa Windows Mobile, asistenční služby. ISSN 1802-5684
RSS News | RSS Downloads | Atom News | Atom Downloads | Plucker Text | Plucker Color | Plucker Gray | PDA verze | Právní ujednání | Ochrana osobních údajů