Manažerská placka v černém - recenze smartphonu Motorola Q9 (1. část) - www.WMHelp.cz

Článek do news mohou přidat registrovaní uživatelé serveru WMHelp. Zajímavé články odměníme.

 Manažerská placka v černém - recenze smartphonu Motorola Q9 (1. část)

Autor: nexus6 - 15.08.2007, 7524 čtenářů


Hardware a příslušenství Motorola Q je v Americe poměrně úspěšným smartphonem. Krom komunikátorů Blackberry byla vlastně jedním z prvních vážnějších konkurentů přístrojů Treo od Palmu. A to i přes to, že nemá dotykový displej. Na verzi pro evropské GSM sítě jsme si museli poměrně dlouho počkat a tak k nám vlastně rovnou přichází druhá generace tohoto přístroje.





Původní Motorola Q si svou popularitu vydobyla také díky velmi příznivé ceně, lákavý byl i design s velmi tenkou konstrukcí. Velmi dlouho se spekulovalo o příchodu evropské GSM verze tohoto smartphonu a ta nakonec skutečně i přišla. Motorola však evropské Q GSM představila současně s jeho vybavenější druhou generací, která původně dostala podivné jméno Q q9. Po lehkých rošádách s označením, kdy se nejnovější model přeznačil na Q 9h, se nakonec pojmenování ustálilo na pochopitelnějším Q9 (i když americké stránky Motoroly stále tvrdí něco jiného). GSM klon původního "kvéčka" nakonec u nás asi dostane jméno Q8.



Oba přístroje se od sebe liší nejen designem, značné rozdíly jsou i v hardwarové výbavě. V podobě Q9 prostě smartphone od Motoroly dospěl. Zatím sice neznáme jeho cenu, ale dá se předpokládat, že ta se nebude příliš odlišovat od konkurence. Z počátku prodeje lze tedy očekávat cenu v rozmezí jedenácti až třinácti tisíc korun. To rovněž dává velikou naději, že „obyčejná“ Q8 by mohla být levným a snadno dostupným smartphonem.



K testování jsme měli k dispozici jeden z prvních kusů Q9 v České republice, proto zatím nevíme, jaký bude třeba obsah kompletního balení telefonu, dá se však očekávat, že by v něm nemělo chybět nic podstatného a zrovna tak nás nic nepřekvapí – prostě obvyklá sada softwaru, telefon s baterií, synchronizační kabel, nabíječka a pravděpodobně také sluchátka. Podobně jako u mnoha konkurenčních přístrojů se například nedá očekávat přítomnost paměťové karty.

Design a provedení

Smartphony s integrovanou qwerty klávesnicí mnohdy vypadají hodně nemotorně a zaslouží si přezdívku sloní ucho. Obzvláště při dnešní módě tenkých přístrojů, kterou vlastně Motorola odstartovala a tento módní trend aplikovala i na původní model Q. Ten opravdu trochu nemotorně a těžkopádně vypadá.



Jenže Q9 prošla salonem krásy a ačkoliv je stále velmi široká, přístroj vůbec tak podivně nevypadá. Pravděpodobně za to může černá barva, do které je Q9 oděna. Ta přístroj opticky zeštíhluje. Po uchopení do ruky ale není o skutečných rozměrech pochyb – hlavně šířka 67 milimetrů je hodně znát. Telefon se tak drží méně pohodlně, než třeba Trea nebo nedávno recenzované HTC S710.



V pase přibrala Q9 oproti svému pravzoru tři desetiny milimetru a celková tloušťka tak činí 11,8 mm. To nic nemění na tom, že Motorola Q9 stále patří mezi nejtenčí smartphony na trhu. Pro úplnost dodejme ještě výšku – 118 mm. Relativně příjemná je i hmotnost Motoroly – 134 gramů. Díky hmotnosti a tloušťce však Motorola pohodlně vklouzne do kapsy u košile, což o výše zmíněném HTC a Treu neplatí. Vida, při výběru smartphonu také může hrát roli to, kde jej hodláte nosit.



Mezi konkurenčními smartphony s qwerty klávesnicí patří Motorola Q9 rozhodně k těm nejelegantnějším přístrojům. Rozlehlé rovné plochy střídají jemná zaoblení, všude kam se podíváte vládne černá nebo šedá barva. Prohnutí klávesnice jako by se inspirovalo u Trea, jen klávesy od sebe nejsou oddělené, jedna navazuje na druhou. Ovládací část klávesnice je zcela plochá, vystupuje pouze navigační klávesa s potvrzovacím středem. Nikterak to však nevadí její ovladatelnosti.



Krycí sklíčko kolem displeje je velmi rozlehlé a hodně na něm ulpívají otisky prstů. Naštěstí nejsou příliš vidět. To platí i pro boky telefonu vyvedené v lesklém černém plastu. Jejich jednolitá plocha je narušena pouze v levém dolním rohu konektorem pro připojení datového kabelu, nahoře otvorem reproduktoru a vpravo ovládacími tlačítky. Konektor je mimochodem nového standardu microUSB. Vymýšlení nových a nových standardů opravdu moc nechápeme. microUSB konektor není o moc menší, než mini USB, takže jeho existence je jen těžko ospravedlnitelná. Uživatelé se jen budou trápit s příslušenstvím...



Zadní plocha je také zcela rovná a je provedena v pogumované povrchové úpravě. Prakticky zde vidíme pouze otvor reproduktoru v dolní části, pojistku krytu baterie, logo výrobce a úplně nahoře čočku fotoaparátu s prosvětlovací diodou. Z tohoto pohledu vpravo se pak schovává slot pro paměťové karty microSD maskovaný vcelku nenápadnou krytkou. Motorola Q9 je tedy výstřelků prostá a elegantní, ostudu vám rozhodně neudělá. Navíc vás jistě bude těšit její výborné dílenské zpracování.

Ovládání a displej

Displej Motoroly Q9 má obligátní rozlišení 320 x 240 obrazových bodů a úhlopříčku 2,4 palce. Displej je velmi kvalitní a prakticky shodný s již citovaným nedávno testovaným HTC. Ale pravdou je, že v širokém těle Motoroly by se dobře vyjímal i displej o půl palce větší. Takhle je vůči ostatním částem telefonu trochu v nepoměru.



Ovládání Motoroly se nese v duchu operačního systému, je tu však přeci jenom pár příjemných detailů, které zacházení s telefonem vylepší. Tak třeba klávesy ve spodním řádku vedle mezerníku – první dvě zleva pouští kalendář a kontakty, klávesy napravo od mezerníku pak mají na starosti Windows Media Player, Fotoaparát a hlasové ovládání.



Přístroj lze ovládat také pomocí bočních tlačítek – dvěma většími se pohybujete po položkách a menší prostřední tlačítko slouží k potvrzování. Klávesa o kousek níže pak funguje jako návratová. Delším přidržením středního tlačítka aktivujete regulaci hlasitosti hovoru, delší podržení návratové klávesy umožní regulaci hlasitosti vyzvánění. Samozřejmostí jsou i klávesové zkratky pro spuštění jednotlivých aplikací nebo úkonů.



Ovládání operačního systému Windows Mobile 6 Standard je prostě vyřešeno velmi dobře a Motorola přidává pár příjemných detailů, které práci s telefonem ještě usnadňují. Tady si trochu rýpnu. Je hezké vidět Motorolu, která se dá konečně používat. Vtipné je, že jde o přístroj s operačním systémem od Microsoftu. Motorola se se svým vlastním uživatelským prostředím stále jaksi nevypořádala. Ono "microsoftí" však funguje výborně. Motorola je stabilní a na Windows Mobile zařízení i hodně rychlá, což chválíme.



To je závěr první části naší recenze. Příště se již tradičně podíváme na zoubek jednotlivým funkcím přístroje.





Pokračování článku:
Manažerská placka v černém - recenze smartphonu Motorola Q9 (2. část)




 
   Související odkazy
· Více o tématu Hardware a příslušenství
· Další články od autora nexus6


Nejčtenější článek na téma Hardware a příslušenství:
Recenze komunikátoru HTC TyTN II (1. část)


   Hodnocení článku
Průměrné hodnocení: 5
Účastníků: 2

Výborný

Zvolte počet hvězdiček:

Výborný
Velmi dobré
Dobré
Povedený
Špatné


   Možnosti

 Vytisknout článek Vytisknout článek


"Manažerská placka v černém - recenze smartphonu Motorola Q9 (1. část)" | Přihlásit/Registrovat | 0 komentářů
Komentáře vlastní jejich autoři. Neodpovídáme za jejich obsah.

Reklama / Ceník
Vstup pro inzerenty




Webmaster | Hledání | Statistiky | Syndikační kanály WMHelp.cz, informace ze světa Windows Mobile, asistenční služby. ISSN 1802-5684
RSS News | RSS Downloads | Atom News | Atom Downloads | Plucker Text | Plucker Color | Plucker Gray | PDA verze | Právní ujednání | Ochrana osobních údajů