Manažerská placka v černém - recenze smartphonu Motorola Q9 (2. část) - www.WMHelp.cz

Článek do news mohou přidat registrovaní uživatelé serveru WMHelp. Zajímavé články odměníme.

 Manažerská placka v černém - recenze smartphonu Motorola Q9 (2. část)

Autor: nexus6 - 16.08.2007, 2539 čtenářů


Hardware a příslušenství V minulé části recenze Motoroly Q9 jsme se jako tradičně seznámili především s vizáží telefonu, probrali jsme také ovládání. Dnes nás již čekají praktické zkušenosti s využíváním jednotlivých funkcí přístroje.





Telefonování a zprávy

V oblasti telefonování patří Motorola k víceméně standardním Windows Mobile zařízením. Kvalitní adresář, vyzváněcí profily i absence filtrování hovorů jsou jasnými znaky daného operačního systému. Vyhledávání v adresáři je možné okamžitě z Today obrazovky, stačí začít psát a ihned se objevují záznamy odpovídající zadané sekvenci znaků.



Samotné telefonování můžete s Q9 uskutečnit v sítích GSM nebo UMTS. V případě GSM je zde podpora všech čtyř pásem. V sítích UMTS si musíte nechat zajít chuť na videohovory. Motorole Q9 chybí přední kamerka a přístroj je nepodporuje.



Psaní zpráv je díky integrované qwerty klávesnici velmi pohodlné. Klávesnice samotná je poměrně kvalitní a nemáme k ní žádné výhrady. Na problém ovšem narazíte v případě, že třeba v e-mailech budete chtít používat diakritiku. Prediktivní slovník, který Motorola používá, sice diakritiku umí, ale ne vždy a všude. Třeba v SMS a e-mailech slova s diakritikou nabízí, občas ale stejně budete hledat správný znak v mapě, kterou otevřete stiskem kláves [Alt] a [Shift] po sobě.



Slovník se postupně učí a tak za čas můžete s využitím slovníku psát i s diakritikou, ovšem třeba slova, kde je znak s diakritikou někde na začátku, se vám stále budou psát těžko. Ve výběru nabízených slov, který otevřete podržením směru dolu navigační klávesy, jich totiž bude až příliš, nebo pro jistotu přístroj žádný výběr nenabídne. Ještě horší je pak situace v případě editace dokumentů, kde se mezi nabízenými slovy přepínat vůbec nedá a diakritika je zde nabízena velmi vzácně. Slovník xT9 kterým disponuje HTC S710 se nám v tomto směru zamlouval daleko více.



Organizace a data

Hardwarová výbava Motoroly Q9 je z hlediska podpory datových technologií velmi slušná, ale nikoliv dokonalá. K oné dokonalosti nám chybí podpora wi-fi. Motorola alespoň přidává podporu UMTS včetně HSDPA. Využití těchto technologií v našich končinách je ale spíše sporadické. Nechybí pochopitelně EDGE. Telefon na aktuální přítomnou síť upozorňuje v horním stavovém řádku na Today obrazovce.



Dále přístroj nabídne Bluetooth 2.0, o připojení k počítači microUSB kabelem jsme již hovořili minule. Za zmínku stojí i množství vnitřní paměti přístroje – má hodnotu 151 MB. Zatímco v oblasti hardwaru se toho příliš vymyslet nedá, v softwarové oblasti je daleko více prostoru pro inovace.



Q9 sice disponuje pro daný operační systém typickou sadou nástrojů, jako jsou úkoly, hlasové poznámky a kvalitní kalendář, ale nezůstává jen u nich. Motorola si je například plně vědoma toho, že ve verzi Windows Mobile 6 Standard nejdou běžným postupem vytvářet nové dokumenty. A tak proprietární Office Mobile nahradila sada nástrojů Documents To Go, které vám vytváření nových Word a Excel dokumentů dovolí. Ba co víc, vytvářet můžete i PowerPoint prezentace! Součástí balíku je pak i prohlížeč PDF dokumentů a program pro práci se ZIP balíky.



Co se třeba Bluetooth týče, nabízí Q9 řadu zajímavých nástrojů. Třeba možnost ovládání počítače, program BT IPUtility pro správu spojení nebo velmi kvalitního správce Bluetooth a přehledný nástroj na odesílání souborů a dat přes tuto technologii.



Motorola nabízí i další zajímavé nástroje. Do budoucna se třeba doopravdy bude hodit antivirový program, který Q9 nabízí. Vpravdě výbornou inovací je nahrazení Mobile Internet Exploreru daleko lepším prohlížečem – tím je mobilní Opera ve verzi 8.65. Jistě, Operu si můžete stáhnout zdarma, ale je hezké, že výrobce myslí na nedostatky v programovém vybavení a snaží se je sám napravit.

Zábava

Co se zábavní oblasti týče, zde Motorola nic nevylepšovala. Takže zde máme standardní dvě hry – Bubble Breaker a Solitaire a Windows Media Player pro přehrávání multimédií. Především u pracovního smartphonu absence pokročilejších zábavních funkcí nepřekvapí. Motorola nemá ani standardní konektor pro sluchátka, ta se budou muset připojovat přes datový microUSB konektor. Vzhledem k tomu, jakou je microUSB novinkou, jen těžko budete shánět redukci na běžná sluchátka a budete tak omezeni na použití těch, která se budou dodávat s přístrojem. Tedy, jestli se vůbec nějaká dodávat budou.



Co nás však překvapilo a nutno podotknout, že velmi mile, je kvalita fotografií pořízená vestavěným fotoaparátem. Ten nabízí dvoumegapixelové rozlišení a jím produkované snímky patří k tomu nejlepšímu v dané kategorii. Nijak nevadí, že fotoaparát nemá automatické zaostřování. Naopak nechybí přisvětlovací dioda. Ovládání fotoaparátu je vcelku příjemné, výborná je i rychlost překreslování snímané scény na displeji. Rovněž samotná rychlost snímání je slušná.


Baterie

Motorola Q9 ukrývá ve svém těle nevelikou baterii BT60. Kapacita 1100 mAh je však v této třídě relativně standardem a zdá se, že Q9 bude typickým smartphonem, který se vybije v průběhu druhého dne používání.


Jenže tomu tak naštěstí není. Zdá se, že Američané velmi dobře vyřešili power-management tohoto přístroje a Q9 tak bez větších obtíží přečká dva perné pracovní dny. Pří střídmějším způsobu používání se klidně dostanete na 4 dny výdrže a to je u podobných smartphonů opravdu neobvyklé. A to jsme telefon po čas testu používali v sítích UMTS.

Závěr

Dlouho jsme se rozhodovali, jak nakonec Motorolu Q9 celkově ohodnotit. Velmi kvalitní a elegantní smartphone si nás získal především do detailu dotaženým ovládáním, rychlými reakcemi na pokyny uživatele a řadou softwarových vylepšení, která jej posouvají o krok před konkurenty. Líbí se nám i podpora 3G sítí a dobrá výdrž na baterie.

Q9 má však i své nedostatky. Chybí nám především wi-fi, které by její datovou použitelnost patřičně zvedlo obzvláště v našich končinách, kde je pokrytí 3G signálem vzácností. Trnem v oku nám je také nový „standardní“ konektor microUSB. Jistě, někdo musí být první, ale proč Motorola implementuje tento konektor zrovna do přístroje, který je určen pro práci, to nechápeme. Nelíbí se nám ani špatná podpora psaní textů s diakritikou.

Pokud Motorolu srovnáme s nedávno recenzovaným HTC S710, zjistíme, že jí chybí wi-fi, ale dohání to právě podporou 3G. Motorola má také lepší softwarovou výbavu a kvalitnější fotoaparát. Jenže na HTC se zase lépe píší texty. Motorola je zase celkově rychlejší a nabízí více paměti pro uživatele. Dlouho jsme tedy váhali, zda Q9, stejně jako HTC S710, udělit titul WM Help doporučuje. Nakonec jsme se rozhodli tak neučinit. HTC totiž má jeden argument, který Motorola nemá – unikátní konstrukci. Štítkové hodnocení Motoroly je tedy stejné jako u HTC, jen ten malý bonus chybí.

A možná za neudělení ocenění může také fakt, že zatím není co doporučovat. Q9 se u nás zatím neprodává a jak známe Motorolu, kdo ví, kdy prodej začne. Jestli vůbec. Přitom naše testovací Q9 byla naprosto bezproblémová, stabilní a plně lokalizovaná, takže zahájení prodeje nic nebrání.





Předchozí část článku:
Manažerská placka v černém - recenze smartphonu Motorola Q9 (1. část)


Hodnocení produktu:




 
   Související odkazy
· Více o tématu Hardware a příslušenství
· Další články od autora nexus6


Nejčtenější článek na téma Hardware a příslušenství:
Recenze komunikátoru HTC TyTN II (1. část)


   Hodnocení článku
Průměrné hodnocení: 4.6
Účastníků: 5

Výborný

Zvolte počet hvězdiček:

Výborný
Velmi dobré
Dobré
Povedený
Špatné


   Možnosti

 Vytisknout článek Vytisknout článek


Související témata

Hardware a příslušenství

"Manažerská placka v černém - recenze smartphonu Motorola Q9 (2. část)" | Přihlásit/Registrovat | 0 komentářů
Komentáře vlastní jejich autoři. Neodpovídáme za jejich obsah.

Reklama / Ceník
Vstup pro inzerenty




Webmaster | Hledání | Statistiky | Syndikační kanály WMHelp.cz, informace ze světa Windows Mobile, asistenční služby. ISSN 1802-5684
RSS News | RSS Downloads | Atom News | Atom Downloads | Plucker Text | Plucker Color | Plucker Gray | PDA verze | Právní ujednání | Ochrana osobních údajů