www.WMHelp.cz

Recenze komunikátoru HTC TyTN II (2. část)
Publikováno: 31.08.2007
Téma: Hardware a příslušenství


První část recenze špičkového komunikátoru HTC TyTN II jsme vám přinesli včera. Jako tradičně následuje druhá a závěrečná část, ve které si detailněji představíme jednotlivé funkce přístroje. Čeká nás toho poměrně mnoho, pojďme tedy rovnou na věc...





Telefonování a zprávy

S integrovanou klávesnicí a notebookovou pozicí přístroje je radost pracovat s e-maily a SMS zprávami. TyTN II v této oblasti disponuje standardní sadou nástrojů. Samozřejmá je i podpora Exchange serveru a tudíž okamžitá synchronizace e-mailů a PIM dat při jejich změně.



Telefonovat s Kaiserem můžete ve všech GSM pásmech a sítích UMTS. V nich přístroj podporuje rovněž čtyři pásma 800, 850, 1900 a 2100 MHz. Kvalita hovoru je bezproblémová, možnosti přístroje v této oblasti odpovídají použitému operačnímu systému. Příjemné však je vytáčení a vyhledávání kontaktů. Pro to stačí pouze vysunout klávesnici a začít psát. Spustí se Phone aplikace a začne hledání mezi kontakty. Tuto aplikaci můžete také spustit stiskem zeleného tlačítka a pomocí T9 vyhledávat v kontaktech i při zavřeném telefonu. Vše funguje naprosto spolehlivě a bezproblémově. Jak jsme již zmínili v předchozích odstavcích, TyTN II disponuje i vyzváněcími profily. Chybí tak pouze filtrování hovorů.



Organizace a data

Hardwarovou výbavu v této oblasti jsme již prakticky probrali. Takže zopakujme, že kromě infraportu ve výbavě nechybí vlastně vůbec nic. Ještě zhruba před rokem jsme absenci infraportu mohli klidně považovat za nedostatek. Dnes je však doba jiná, takže se domníváme, že IrDA je technologií poněkud překonanou.

,


Při všech těch možnostech, jak se s HTC TyTN II můžeme dostat na Internet, ovšem musíme žehrat na vestavěný Mobile Internet Explorer. Ten prostě stále nemá nárok zařadit se mezi špičkové mobilní prohlížeče. Ano, jistě je použitelný, ale mnozí uživatelé raději ihned nainstalují třeba mobilní Operu – ať už javovou nebo tu určenou přímo pro Windows Mobile.



Na adresu všech datových technologií jen dodejme, že vše funguje naprosto bezchybně. Přístroj si dokonce dovede zjistit nastavení Internetu ze sítě a tak se s ním již nemusíte trápit. Tato vlastnost není u všech Windows Mobile zařízení samozřejmostí.



Organizační funkce jsou opět naprosto kompletní a poplatné danému operačnímu systému. Kalendář, poznámky, úkoly, kalkulačka, nebo hlasový záznamník; na to všechno jsme zvyklí. Kompletní je také sada Office Mobile pro editaci Word a Excel dokumentů a prohlížení Power Point prezentací. Nechybí samozřejmě ani prohlížeč PDF souborů.

GPS

Vestavěný GPS modul pochází stejně jako procesor od Qualcommu. Tak jako s procesorem ani s tímto GPS čipem zatím nejsou všeobecně široké zkušenosti. My však můžeme s klidem říci, že GPS přijímač je kvalitní a funguje naprosto bez problémů. První start lze očekávat do minuty, každé další určení pozice pak znamená jen několikasekundové čekání. GPS čip ovšem tak citlivý samozřejmě není, k určení pozice mu pomáhají data o umístění satelitů stažená z Internetu. Aplikace QuickGPS, která se o toto stará, má však oproti mnoha konkurenčním řešením jednu velikou výhodu. Data se mohou stahovat vždy, když připojíte Kaiser k počítači a začne synchronizace přes ActiveSync.



S Kaiserem nedostanete žádný navigační software ani mapové podklady. Pro jaké řešení se tedy rozhodnete, je zcela na vás. Stejně tak si budete muset dokoupit paměťovou kartu, na kterou vybrané mapy uložíte. S přístrojem totiž žádnou nedostanete.

Zábava

Ještě než se dostaneme k hlavnímu zábavním lákadlu TyTNu II – fotoaparátu, pojďme se podívat na ostatní oblasti. Začněme tradiční výbavou: dvě hry – Bubble Breaker a Solitarie, jako přehrávač médií slouží Windows Media Player. Nechybí standardní podpora Javy a tudíž ani správce javových aplikací.



HTC však v této oblasti přeci jen přidává i něco navíc. Hlavně je to program HTC Audio Manager, jehož recenzi si můžete přečíst v samostatném článku. Ten umožní jednoduché a pohodlné přehrávání hudebních skladeb a ovládání přehrávače přímo z Today obrazovky. Dále je tu program MP3 Trimmer, který vám umožní ořezat vybranou MP3 tak, aby z ní byla vhodná vyzváněcí melodie. Jako poslední vylepšení je zde pak program Streaming Media, který - jak již název napovídá - slouží k přehrávání streamovaného videa a audia z Internetu. Dodejme, že sluchátka pro poslech hudby se připojují přes miniUSB port. V balení naleznete jedna celkem obstojná, pro připojení vlastních však budete muset sehnat redukci. A to asi nebude zrovna dvakrát snadný úkol.



Všechny tyto funkce a vylepšení však jistojistě zastiňuje vestavěný fotoaparát. Ten má rozlišení 3.0 megapixelu a disponuje automatickým zaostřováním. Bohužel chybí přisvětlovací dioda. Nastavení fotoaparátu jsou velmi bohatá, rozsáhlejší možnosti jsme zatím u Windows Mobile zařízení neviděli. Ostatně i fotoaparát samotný je prozatím tím nejlepším, co si na poli Windows Mobile můžete vůbec koupit. A to bezkonkurenčně. Dodejme jen, že ovládání lze bez problémů zvládnout prstem a nemusíte vůbec vytahovat stylus. Ačkoliv je spoušť na boku, náš přístroj tvrdošíjně pořizoval snímky na výšku. To ale bude spíše chyba předsériového vzorku, než faktický problém.



Pravdou je, že se dá fotit dvěma způsoby – buď namáčknutím spouště, kdy počkáte, než fotoaparát zaostří a pak spoušť domáčknete. Nebo můžete prostě stisknout středovou potvrzovací klávesu či spoušť ihned na plno a fotoaparát následně zaostří a pak pořídí snímek. Druhý způsob vyžaduje trochu více trpělivosti při kompozici a není tak pohotový, ale na druhou stranu nehrozí, že při domáčknutí spouště s přístrojem pohnete a výsledkem tak bude rozmazaný snímek. Fotoaparát je velmi rychlý a snímky můžete mačkat v krátkém sledu za sebou.


Kvalita výsledných fotografií je velmi dobrá a směle se může měřit s ostatními fotoaparáty třímegové třídy. Jen barevné podání má tendenci trochu ujíždět, ale to se do finální verze může ještě výrazně změnit. Fotoaparát je prostě velmi dobře použitelný a je tak opravdu škoda, že přístroj nemá přisvětlovací diodu.

Závěr

HTC TyTN II je dnes prakticky nejvybavenějším Windows Mobile komunikátorem na trhu a i na ostatních platformách mu může konkurovat prakticky jen jediné zařízení – Nokia E90. TyTN II je opravdu špičkově vybaven a hlavně se velmi dobře používá! Náš prototyp byl sice trochu pomalý, ale to se do finální verze doufejme změní.

Co ještě HTC TyTN II vytknout? Je velká škoda, že nemá VGA displej, který by jeho použitelnost ještě výrazně zvýšil. Obzvláště prohlížení Internetu a dokumentů by bylo daleko pohodlnější. Když jsme u toho Internetu, Microsoft by měl konečně něco udělat se svým prohlížečem. Konkurenční Symbian je na tom v tomto ohledu daleko lépe, o Applu nemluvě. A poslední výtka – fotoaparátu chybí k „dokonalosti“ jen přisvětlovací dioda.

Jinak však musíme na adresu Kaiseru pět jen samou chválu. Kvalitní zpracování a unikátní konstrukce jsou jeho velkou devizou. Rovněž tak prakticky kompletní datová výbava potěší nejednoho uživatele. HTC TyTN II tak bude nejen skvělým pracovním pomocníkem, ale i dobrým společníkem ve volném čase. Právem si tento produkt zaslouží ocenění WM Help doporučuje. A jako prvnímu kousku hardwaru v historii našeho portálu jsme se rovněž rozhodli udělit mu plný počet pěti štítků.

Klady a zápory:

+ Špičková výbava
+ Výborné ovládání
+ Touch FLO
+ Perfektní zpracování
+ "Notebooková" konstrukce
+ Kvalitní fotoaparát

- Chybí VGA displej
- Pomalejší reakce systému
- Fotoaparátu chybí přisvětlovací dioda




Předchozí část recenze:
Recenze komunikátoru HTC TyTN II (1. část)



Tento článek si můžete přečíst na webu www.WMHelp.cz
http://www.wmhelp.cz/html

Tento článek najdete na adrese:
http://www.wmhelp.cz/html/modules.php?name=News&file=article&sid=100