www.WMHelp.cz

Palmknihy září
Publikováno: 03.10.2007
Téma: Elektronické knihy


Podzim klepe na dveře a ševelí padajícím listím, ve větru tluče mrtvými kostmi stromů a nad místy včerejších luk a mokřin převalují se cáry mlhy, která jako by skrývala cosi nezdravého, nevyslovitelného, a ostražitě nepřátelského. Hybaj do tepla, otevři si láhev dobrého pití a nějakou knihu a hlavně - užij si!


Začneme ve stylu perexu, a to mým oblíbeným Howardem Phillipsem Lovercraftem. Nezdravé světlo Polaris nechť dopadá na vaše PDA a jeho světlo nechť je vám vodítkem na cestě ze tmy. - No tak dobře, ale Lovecraft mě fakt bere. Je to (byl to?) prima autor a psal věci... no prostě co mu Cthulhu řekl, to napsal.

Teď bychom mohli lehce přibrzdit a vrátit se do reality. Dům hrůzy od Edgara Wallace a Upír v Sussexu od Arthura Conana Doylea jsou sice jenom (!) detektivky, ale od dobrých autorů a to je koneckonců hlavní.

Co třeba taková nejmenovaná skotská hra? Ano, Macbeth (a samozřejmě William Shakespeare). No a už to slyším: horký brambor, orchestr zmlk, Puk to všechno napraví... snad je to skutečně herecká pověra; nevím, nejsem herec a ani žádného neznám.

O žádné pověře spojené s díly Bratři Karamazovi (Fjodor Michajlovič Dostojevskij) nebo Chudí lidé (Božena Němcová) nevím, takže Macbeth je možno kompenzovat oběma jmenovanými při zachování vysokého indexu klasičnosti. Jo a můžete si zkusit další historickou soap operu, a to Tři mušketýry 1. Alexander Dumas jich napsal dost na to, abychom se s nimi potkali ještě v prosinci, tak se těšte :)

Dost však bylo chmur! Odlehčeme tento skromný výčet, jakož i Slunce občas rozzáří pochmurný podzimní den. Klub Pickwickovcov od Charlese Dickense by mohl docela dobře posloužit, ne? Ale jistě...

Když už jsme u čtení, co se třeba nechat trošku poučit? Např. Petr Chelčický by nám rád sdělil něco O cierkvi svaté. Byl to myslitel, žádný loupežník, a tak spíš než cepy snažil se přesvědčit o svých myšlenkách slovy. Prý četl i Johna Wyclifa a husity spíš nemusel. Inspiroval vznik Jednoty bratrské... holt významný chlap.

Nebo další rodák, Sigmund Freud a jeho Totem a tabu. Taky to neměl lehké, než prosadil psychoanalýzu. Velmi doporučuji k přečtení i něco od jednoho z jeho následovníků, Carla Gustava Junga. Je to moc zajímavé a poučné a dozvědět se něco o vlastní psyché neškodí.

Na závěr trošku sešup - Mimo dobro a zlo: předehra k filosofii budoucnosti, Friedrich Nietzsche má zase své dny a tak mu dopřejme (i sobě). Fantazii povzbudí (z jiné strany než všichni výše zmínění pánové) Hanina Veselá a Soumrak marinendských legend.


To je všechno a nezapomeňte: Ph'nglui mglw'nafh Cthulhu R'lyeh wgah'nagl fhtagn...









Tento článek si můžete přečíst na webu www.WMHelp.cz
http://www.wmhelp.cz/html

Tento článek najdete na adrese:
http://www.wmhelp.cz/html/modules.php?name=News&file=article&sid=147