www.WMHelp.cz

Chystá Garmin komunikátor s GPS?
Publikováno: 23.10.2007
Téma: Vize a nové technologie


Tradiční výrobce navigačních přístrojů Garmin se pravděpodobně připravuje na uvedení svého prvního komunikátoru. Vedení společnosti tuto eventualitu nevyvrátilo a navíc by byl podobný krok vzhledem k vývoji daného tržního segmentu logický.Garmin je sice jedním z nejvýznamnějších výrobců a dodavatelů GPS navigačních řešení, ale má problém. Jeho konkurence ho tak trochu vyšachovala. TomTom nejprve koupil svého dvorního dodavatele mapových podkladů firmu TeleAtlas a druhý přední dodavatel - Navteq, od kterého nakupuje i Gramin, nedávno zase skončil v rukou Nokie.

TeleAtlas s Navteqem tvoří ve světě mapových podkladů prakticky duopol, žádná jiná firma jim v globálním měřítku nemůže konkurovat. Teď, když jsou obě firmy v držení konkurence, Garmin se možná poměrně oprávněně obává, že mu stoupnou výrobní náklady produktů. Zatímco až doposud totiž ceny mapových podkladů utěšeně klesaly, nyní se může sestupná tendence zastavit.


Navigační telefon Garmin NavTalk z roku 1999


Garmin tak musí hledat nové obchodní příležitosti a možnosti, jak vydělat. Nejideálnější je samozřejmě tržní segment, kde jsou poměrně slušné marže. To pro jednoúčelové navigační přístroje sice stále ještě platí, ale zde již Garmin působí. A protože vyrábí i bezdrátové Windows Mobile handheldy s navigací (donedávna i Palm OS), zdá se býti logické, že by mohl udělat krok kupředu a připravit rovnou komunikátor.

Ostatně tento krok očekávají řady analytiků. Ani samotné vedení společnosti tuto možnost nevyvrátilo, i když mluvčí Garminu, Jessica Meyers, redaktorovi serveru Yahoo news k možnosti představení GPS komunikátoru sdělila:

"Představujeme okolo sedmdesáti produktů ročně, takže je zde hodně konceptů a myšlenek, kterými se zabýváme. V našich okamžitých plánech ale nic podobného není. Na druhou stranu nemohu říci, že to nikdy neuděláme – vždyť už se tak jednou v naší historii stalo."Jessica Meyers tím naráží na fakt, že v roce 1999 Garmin představil a nabízel navigační mobilní telefon NavTalk. Telefon byl určen pro tehdejší sítě AMPS. Jisté zkušenosti s mobilními telefony tedy Garmin má. Z prohlášení můžeme vyčíst, že do konce roku se komunikátoru od Garminu rozhodně nedočkáme. V příštím roce však může být vše jinak; nechme se překvapit.

Tento článek si můžete přečíst na webu www.WMHelp.cz
http://www.wmhelp.cz/html

Tento článek najdete na adrese:
http://www.wmhelp.cz/html/modules.php?name=News&file=article&sid=167