www.WMHelp.cz

Recenze smartphonu ASUS M530w (1. část)
Publikováno: 14.11.2007
Téma: Hardware a příslušenství


Se smartphony a komunikátory s integrovanou qwerty klávesnicí se poslední dobou doslova roztrhl pytel. Objevují se jeden za druhým a i na našem serveru jsme již s několika měli tu čest. Dnes testovaný ASUS se řadí do rodiny smartphonů s klávesnicí pěkně pod displejem a je překvapivě zajímavou alternativou ke svým konkurentům.



ASUS není v oblasti mobilních telefonů příliš znám, přitom ve své domovině nabízí i zcela běžné mobily. Na náš trh se čas od času dostane některý z jeho Widows Mobile smartphonů nebo komunikátorů. Model M530w je právě zástupcem první kategorie a přichází s operačním systémem Windows Mobile 6 Standard.


ASUS může být díky své relativní neznámosti na tomto poli poměrně opomíjený, ale v případě M530w je to poměrně škoda. Však se o tom v průběhu tradiční dvoudílné recenze přesvědčíte.

Obsah balení

V krabici s M530w jsem našel poměrně tradiční výbavu – telefon s baterií, datový miniUSB kabel, nabíječku a sluchátka. Malým překvapením je poměrně elegantní pouzdro, které umožní snadné pověšení telefonu na opasek. Jenže pouzdro má jeden takový menší problém – telefon se z něj špatně vyndává a tomu tak hrozí nechtěný výlet směrem k zemi. Potíž je v tom, že pouzdro je poměrně těsné a nikde nemá žádné otvory, kterými byste prostrčili prst a telefon z pouzdra „vyšoupli“. Proto jej z pouzdra musíte vytahovat a vzhledem k poměrně hladkému povrchu telefonu hrozí, že vám vyklouzne z ruky a trochu se proletí. Pouzdro jsem proto raději nechal v krabici a telefon používal bez něj. Je však možné, že se pouzdro časem ochodí a zacházení s ním bude lepší.

Design a provedení

ASUS M530w není nenápadný jen díky svému výrobci. I design samotného přístroje je poměrně konzervativní a osobně bych M530w označil za jakousi „šedou myšku“. V daných kruzích to ale vůbec nemusí vadit, i když osobně bych preferoval trochu více stylu, jak ho nabízí třeba Motorola Q9 nebo Samsung i600.


Co se rozložení jednotlivých prvků týče, to je zcela klasické – nejposetější je přední strana s displejem a qwerty klávesnicí. Mezi klávesnicí a displejem je tradiční blok ovládacích kláves, nad displejem pak sluchátko a čočka kamerky pro videotelefonování. Pod mřížkou sluchátka jsou ukryty i signalizační diody, které svým různobarevným blikáním umí upozornit na zameškané události nebo třeba na docházející zásobu energie.


Na bocích telefonu toho příliš nenajdeme. Ve stříbrném pásu, který rozděluje jinak téměř přísně tmavé plochy, se nachází jen několik prvků – nahoře vypínací tlačítko, vpravo spoušť fotoaparátu, vlevo skrolovací tlačítko a klávesy pro regulaci hlasitosti, na spodní straně pak miniUSB konektor a konektor jack 2,5 mm pro připojení sluchátek. Ta dodávaná v balení ničím nepřekvapí a neohromí, ale vcelku použitelná jsou.


ASUS M530w na mne působil trochu plastovým dojmem a nemohu se stále ubránit pocitu, že co se celkového zpracování týče, na absolutní špičku mu stále přeci jen něco málo chybí. Dokazuje to třeba i fakt, že při promačkání se z telefonu ozývají pazvuky. Použitý plast samotný také není příliš oku lahodící a musím říci, že konkurence používá lepší materiály. Nutno však uznat, že rozdíl není tak výrazný, aby byl důvodem k vyřazení M530w z výběru.


Ještě dlužím konkrétní rozměry telefonu. M530w je ve své kategorii relativně standardně veliký a s rozměry 117 x 65 x 13,8 mm a hmotností 135 gramů snadno zapadne třeba do náprsní kapsy u košile.

Ovládání a displej

ASUS M530w trpí stejným syndromem, jako většina jeho konkurentů. V širokém těle s qwerty klávesnicí je jeho displej s úhlopříčkou 2,4 palce poměrně utopený. Důvod ke kritice to však výrazný není, jak říkám, stejně jsou na tom téměř všichni konkurenti, snad kromě symbianové Nokie E61i.


U té se však při úhlopříčce 2,8 palce již ztrácí jemnost displeje a zobrazení není tak kvalitní. To u ASUSu je vše v pořádku. Rozlišení je standardních 320 x 240 pixelů a displej zobrazí 65 000 barev. Jejich podání je dobré a displej je vcelku slušně čitelný i na přímém slunci. I když jeho hledání bylo v dnešních pošmourných dnech opravdu téměř nadlidským úkolem.


Displejem, rozložením ovládacích prvků, ani použitým operačním systémem ASUS nepřekvapí. Nepřekvapí dokonce ani svojí rychlostí – pouze 64 MB SDRAM znamená, že i přes použití 416MHz procesoru Intel se telefon občas zadrhne. Celkově však nemohu M530w označit za pomalý přístroj, ale třeba taková Motorola Q9 je na tom lépe. Důvodem je jednak větší množství paměti, ale tipoval bych, že svou roli hraje i procesor. Ačkoliv ten v Motorole má takt „pouze“ 330 MHz, dle mé zkušenosti je tento TI OMAP jedním z nejlepších procesorů, který můžeme v současných přístrojích najít. Naopak procesory Intel (nebo chcete-li Marvell) i na vyšším taktu někdy bývají trochu zpomalené.


Pojďme ale k tomu, čím ASUS překvapí a to příjemně. Jedná se o samotné ovládání telefonu. Přestože výrobce nevymýšlel nic nového (až na jednu výjimku), musím ovládání opravdu pochválit. ASUSu se totiž podařilo něco, po čem se ostatní výrobci pídí hodně dlouho, nebo to naopak nepovažují za důležité – jeho ovládání je zcela perfektně vyřešeno z ergonomického hlediska a z hlediska praktičnosti. A tak jsou klávesy v ovládacím bloku dostatečně veliké a poměrně výrazně odlišené, takže si je mezi sebou rozhodně nespletete. Navíc je odezva na stisknutí kláves přímo ukázková. Ke stisku není potřeba přehnané použití síly, přitom odezva je zcela zřetelná a jasná. To platí pro všechna tlačítka ovládacího boku, ale třeba i pro boční skrolovací kolečko, které má i potvrzovací funkci. Tlačítka pro ovládání hlasitosti se zase dobře nahmatávají i poslepu.


ASUS přichystal i jednu inovaci. Tou je drobné a nenápadné tlačítko v pravém dolním rohu bloku klávesnice. Slouží k přepínání mezi běžícími aplikacemi a za jeho implementaci zaslouží ASUS obrovskou pochvalu. Přechod mezi programy a práce s nimi se tak obrovsky zjednodušuje, zjednodušené je i zavírání programů, které už nechcete nechat dále běžet.

Touto pochvalou zakončíme první část recenze, ve druhé se podíváme na další praktické funkce.





Pokračování článku:
Recenze smartphonu ASUS M530w (2. část)



Tento článek si můžete přečíst na webu www.WMHelp.cz
http://www.wmhelp.cz/html

Tento článek najdete na adrese:
http://www.wmhelp.cz/html/modules.php?name=News&file=article&sid=184