www.WMHelp.cz

Recenze komunikátoru E-TEN X800 (1. část)
Publikováno: 28.11.2007
Téma: Hardware a příslušenství


Komunikátory značky E-TEN se již na našem trhu zabydlely, avšak na WM Help jsme v rámci samostatné recenze dosud žádný nepředstavili. Několik článků jste si o nich ale přečíst již mohli, naposledy to bylo představení modelu M800. Ten je sourozencem právě dnes recenzovaného modelu X800, který nabídne až nevídanou výbavu.



S přístroji od E-TENu se na našem trhu setkáváme již nějaký ten čas a za tu dobu si stihly vybudovat poměrně solidní uživatelskou základnu. Po pravdě, modelem, který ke značce přilákal pozornost zákazníků, byl až typ X500. Na svou dobu nabídl neobvykle tenké tělo a disponoval bohatou výbavou, které chyběla snad jen podpora sítí třetí generace.



A právě s tou přichází nyní novinka X800. A i ostatní prvky její výbavy jsou na špičkové úrovni – po vzoru vylepšeného modelu X500+ přináší novinka i VGA displej a operační systém Windows Mobile 6 Professional. Pojďme si novou štiku na našem trhu detailně představit.

Obsah balení

Obsahem krabice se u mnohých přístrojů příliš nezabývám, ale u X800 udělám malou výjimku. V krabici sice najdeme vcelku standardní sadu vybavení, ale proč se na něj nepodívat detailněji... Z krabice jsem spolu s telefonem a baterií vylovil i nezbytný USB synchronizační kabel, nabíječku, náhradní stylus, sluchátka a pouzdro pro pověšení na opasek. Tedy opravdu zcela běžný obsah balení. Náhradní stylus se bude jistě hodit, dodávaná sluchátka nenabízejí žádnou extra kvalitu, ale nouzově postačí. Pokud to myslíte s poslechem hudby vážně, jistě je brzy vyměníte za jiná.



Měnit ovšem rozhodně nemusíte dodávané pouzdro. Je totiž až neobvykle elegantní a praktické, takže důvod ke kupování jiného příliš není. A to říkám s naprostým klidem a s vědomím, že právě v těchto dnech testuji hromadu pouzder z nabídky partnerského PalmShopu portálu PalmHelp. Pouzdro tedy není jen zbytečnou přítěží v balení, jako tomu tak většinou bývá, což je jedině dobře.

Hardwarová výbava

Dnešní recenzi začínám samými trochu netradičními kapitolami. Inu, možná tak budou vypadat i recenze příští, ale dnes sekci hardware na toto místo řadím zcela záměrně. Je totiž nutná k tomu, abychom pochopili fungování celého přístroje. Na první pohled je totiž X800 extrémně nadupaný – 520MHz procesor Samsung slibuje mnohé, stejně tak 256 MB Flash ROM paměti. Jenže pozorného čtenáře specifikací přístroje zarazí hodnota 64 MB u údaje o velikosti paměti RAM. To opravdu není mnoho, obzvláště když se X800 chlubí VGA displejem. Krom něj je tu i další spousta vymožeností – wi-fi, Bluetooth nebo vestavěný GPS přijímač jsou u E-TENu prakticky standardem. Navíc zde najdeme již proklamovanou podporu sítí třetí generace včetně HSDPA.



Standardem u tohoto výrobce také bývají verze s přídomkem +, které nezřídka opravují nedostatky původního modelu. Zdá se, že v případě X800 si E-TEN na onu plusovou verzi zadělal již dopředu. Opravdu nevím, co si o tom mám myslet. Snad opravdu nejde o úmysl vývojářů, ale spíše o důsledek zpoždění, se kterým se model dostal na trh. Vždyť byl představen na jaře v Barceloně a tou dobou o 128 MB RAM nikdo příliš nevěděl, protože na trhu nebylo mnoho přístrojů s takovým množstvím paměti. Dnes již ale víme, že 128 MB je u funkcemi nabitých komunikátorů nejen nezbytná nutnost, ale zároveň také vcelku dostačující množství.



Zdánlivě drobný nedostatek v hardwarové specifikaci má dalekosáhlé důsledky pro používání celého přístroje. Ne že by jej úplně znemožňovala, to rozhodně ne, ale je prostě vidět, že soudruzi na Tchajwanu kdesi udělali chybu. E-TEN X800 tak rozhodně nepatří k nejrychlejším Windows Mobile zařízením. Ostatně, ukrutnou rychlostí neoplývá ani námi velebený HTC TyTN II, ale X800 je ještě o trochu pomalejší. Zatímco TyTN II je ve své rychlosti konstantní, X800 se při některých úkonech poněkud zadrhne a chvíli se budete dívat na točící se barevné kolečko. Rychlost celého zařízení není jedinou vadou na kráse X800, ale je tou nejzásadnější. Pravdou je, že k testování jsem měl k dispozici nefinální verzi přístroje bez české lokalizace. Ale právě vzhledem k tomu, že lokalizace chyběla, bych v konečné verzi neočekával nijak výrazné zrychlení. Toho pravděpodobně dosáhnete jen v případě, že byste používali čistě anglickou verzi.

Vzhled a konstrukce

E-TEN zatím očividně nenašel svůj jasný designérský styl, i když pokud vedle sebe postavíme X800 a nedávno představený M800, je zde vidět jistá podobnost linií. X800 zůstává trochu extravagantnější, zatímco M800 bude tím konzervativnějším z řady. Přitom v u předchozích modelů X500 a M700 tomu dle mého názoru bylo naopak.



Zatímco předchozí rozdělení designu bylo chybné, u novinek je již vše téměř v pořádku. M800 s integrovanou klávesnicí bude daleko častěji sloužit jako přísný pracovní nástroj a konzervativnější vzhled je na místě. Zato X800 bez klávesnice může být přístrojem s daleko univerzálnějším použitím.



Nejsem si však zcela jist, že se jeho design bude líbit všem. Řekl bych, že je určen spíše mladší části publika, jenže ta zase většinou nedisponuje dostatečnými finančními prostředky na jeho pořízení. Mně osobně se X800 docela líbí, ale mezi kdovíjaké krasavce bych jej neřadil.



Po stránce zpracování na tom rovněž není X800 úplně špatně. Téměř celé tělo je pevné, bohužel se však najde jedna výjimka – tou je zadní kryt baterie, který má i u nového kusu mírnou vůli a při zmačknutí lehce vrže. Otázkou je, co bude kryt provádět do budoucna. Na rozdíl od předchozích modelů totiž není odsuvný, ale vyklápí se směrem vzhůru. Toto řešení dává naději, že by se vůle nemusela časem nějak výrazně měnit.



Co se rozměrů týče, X800 je stále poměrně tenký komunikátor, ale na špičku jako v případě rok starého X500 to dnes již nestačí. Půdorysné rozměry pak jsou opravdu trochu nadprůměrné. Na druhou stranu to nemusí nikterak vadit, X800 poměrně dobře padne do dlaně.



Konkrétní hodnoty jsou 113,5 x 60,5 x 15,8 mm a hmotnost činí 146 gramů. Hmotnost přístroje tak nikterak výrazně nepřevyšuje průměr dané kategorie a vzhledem k výbavě si myslím, že jde o velmi solidní hodnotu.



První část naší recenze v tomto místě končí, brzy se můžete těšit na pokračování. V něm se jako obvykle podíváme na praktické fungování s přístrojem.

Pokračování článku:
Recenze komunikátoru E-TEN X800 (2. část)



Tento článek si můžete přečíst na webu www.WMHelp.cz
http://www.wmhelp.cz/html

Tento článek najdete na adrese:
http://www.wmhelp.cz/html/modules.php?name=News&file=article&sid=195