www.WMHelp.cz

Resco Keyboard Pro - klávesnice pro psavce
Publikováno: 05.02.2008
Téma: Software


Slovenská vývojářská společnost Resco před několika dny představila již pátou verzi své aplikace pro zadávání znaků na Windows Mobile zařízeních. Program podporuje několik desítek rozložení kláves, skiny a gesta. Má i dnes aplikace za 19,95$ vzhledem k obrovské konkurenci co nabídnout?

Kapesní počítače s Windows Mobile se oproti těm s Palm OS liší mj. v tom, že již v základu nabídnou 4 či 5 způsobů vkládání znaků (v závislosti na modelu a použitém operačním systému). Kromě rozpoznávání psaného písma a několika dalších způsobů je tu i klávesnice zobrazená na displeji. Ta je však malá, takže trefit se do správného písmenka např. za chůze či při jízdě ve vlaku bývá občas nadlidský úkol, rovněž nabídce symbolů a číselnému panelu by se dalo ledacos vytknout. Autoři Resco klávesnice se chlubí tím, že tyto nedostatky odstraní. Zda je to pravda si ale povíme až závěrem naší recenze.

Aplikace Resco Keyboard zaznamenala úspěch v době, kdy se začaly prodávat první kapesní počítače s VGA displejem. Jako jedné z mála klávesnic té doby jí nevadil ani RealVGA režim, resp. zabírala stále stejnou část displeje, takže si uživatelé mohli vychutnávat velkého displeje a současně i pohodlného psaní.

Přesuňme se ale do roku 2008, kdy Resco představilo již pátou verzi své klávesnice. Ta, jak je vidět na screenshotech, se inspirovala u Apple iPhonu a přinesla speciální skin s o něco většími klávesami, díky němuž je psaní za chůze či pomocí prstů snazší.

Pojďme se ale nejdříve podívat na instalaci programu. Na stránkách výrobce si můžete stáhnout anglickou verzi v podobě EXE či CAB souboru či klávesnici obsahující všechna podporovaná rozložení. Instalace je, stejně jako u jiných Resco produktů, bezproblémová. Pro správné fungování programu je však vhodné jej nainstalovat ne na paměťovou kartu, ale přímo do paměti kapesního počítače.

Hned po instalaci budete moci provést základní nastavení, tj. výběr primárního a sekundárního jazyka či třeba zapnutí gest. Věnujte prosím pozornost volbě skinu, neboť ten určuje, jak pohodlně se na klávesnici bude psát. Pokud se zaměříme jen na základní Resco skiny, (tj. ty, které byly již v předchozích verzích), zjistíme, že se od sebe liší jen barvou, ničím jiným. Novinkou je již v úvodu zmíněný iSkin, který vychází z Apple iPhonu a nabízí větší klávesy a také náhled, díky kterému poznáte, zda tisknete tu správnou klávesu. Ukázka může být zobrazena nad tlačítkem či uprostřed obrazovky, pokud někomu však vadí, lze její zobrazení v nastavení zakázat.



Pro potvrzení stisku klávesy může Resco Keyboard přehrát jednu ze tří melodií, zvuky lze i vypnout.

Pojďme se nyní podrobně zaměřit na hlavní novinku páté verze programu; tedy na iSkin. Pokud použijete tento vzhled, klávesnice zabere sice více jak polovinu displeje, jen díky tomu však mohou být jednotlivé klávesy znatelně větší než v případě jiných skinů.

Klávesy jsou rozděleny do čtyř řad a kromě 26 písmen najdete na hlavním panelu ještě [Shift], [Enter], [Backspace], mezerník a dvě tlačítka sloužící k psaní dalších znaků - číslic, symbolů a znaků s diakritikou.

Číselný panel nabízí kromě číslic také základní matematické operátory, symboly měn (EUR, GBP), znak zavináč a interpunkční znaménka. Tapnutím na ikonu kalkulačky se kalkulačka opravdu objeví. Jde o užitečnou funkci, neboť Resco Keyboard zabírá jen část obrazovky, takže není třeba při počítání neustále přepínat mezi používanou aplikací a samostatnou kalkulačkou. Vypočtené hodnoty lze uložit do paměti, složitější operace však Resco Keyboard nezvládá. Pochvalu zaslouží vývojáři za to, že kalkulačka neosekává periodu a pamatuje si tak i desetinná místa "za displejem".

Vkládání znaků s diakritikou je, jak jsme psali výše, řešeno pomocí samostatných panelů. Z našeho pohledu je celkem škoda, že nejsou všechna písmena s diakritikou zobrazena najednou. Takový systém používá např. softwarová klávesnice v Palm OS (resp. v lokalizaci PiLoc) a uživatelé jsou s ním veskrze spokojeni. Resco na to jde ale jinak. Panely pro vkládání znaků s diakritikou jsou celkem čtyři. První umožňuje psát písmena (samohlásky) s čárkami, druhý panel obsahuje souhlásky s diakritikou, třetí nabízí pouze znak "ů". Poslední, tedy čtvrtý panel nabízí samohlásky s přehláskou. Řešení je to zajímavé, členění do skupin je logické, ale ve výsledku vás použitý systém brzdí, neboť chvíli trvá, než se "protapáte" ke správnému panelu.

Ale zpátky od diakritiky k iSkinu. Na 2,8" displeji o rozlišení 320 x 240 bodů je možno docela pohodlně psát palcem. Velmi nás mrzelo, že mezi jednotlivými klávesami na displeji jsou velké mezery. Celkem často se nám totiž stávalo, že jsme prstem ťuknuli těsně vedle tlačítka. Pokud by v Rescu skin upravili tak, aby mezery mezi písmeny byly menší (či žádné jako v případě Touch Keyboard), jistě by se alespoň trochu zvýšila přesnost. Pokud se spokojíte s pomalejším, ale přesnějším psaním, tak si zapněte v nastavení náhled. Pak stačí jen přiložit prst na patřičné písmenko a podívat se, zda jste se nepřeklepli.

Kromě položek, o kterých jsme se zmínili o několik odstavců výše, můžete v nastavení změnit řez a velikost popisků kláves (nelze však změnit velikost kláves samotných), dále lze vybrat jeden ze tří vzhledů pro číselný panel a přizpůsobit si k obrazu svému 12 položek pro rychlé vkládání často používaných textových řetězců.


Závěr
Resco Keyboard 5.0 je stabilní a rychlý program pro zadávání znaků. Pokud pomineme funkce, kterými disponovaly starší verze (skinovatelnost, kalkulačka, rychlé vkládání textu...) stojí za zmínku snad jen nový skin ve stylu Apple iPhonu. Ten umožňuje psaní bez stylusu, tj. vyťukávání písmen prstem. Bohužel jednotlivá písmena jsou i tak docela malá, takže se uživatel musí na psaní koncentrovat.







Tento článek si můžete přečíst na webu www.WMHelp.cz
http://www.wmhelp.cz/html

Tento článek najdete na adrese:
http://www.wmhelp.cz/html/modules.php?name=News&file=article&sid=259