www.WMHelp.cz

Aquelaball aneb ''Styx strikes back!''
Publikováno: 23.05.2008
Téma: Hry a volný čas


Je tomu již pěkných pár let, co se na prvních 8bitových počítačích objevila hra Styx (též QIX) námětem velmi podobná dnes recenzovanému Aquelaballu. Doba však již značně pokročila a dnes jsou na zábavu obvykle kladeny vyšší nároky. Každopádně, pokud chcete okustit remake tohoto námětu, pak račte vstoupit...



Původní Styx nebyl v době svého uvedení ani na tehdejší miniaturistické poměry příliš objemný. Jestliže nás paměť neklame, jeho kód včetně zvuků a všeho ostatního zabíral cca 4 - 8 kB. Dnes tu ovšem nejsme proto, abychom vzdávali hold programátorům staré éry. Naopak, dnes tu jsme proto, abychom zhodnotili, jak dobře se hraje remake Styxu pro Windows Mobile.




Stejně jako v původním Styxu, i v Aquelaballu je naším úkolem zabrat svojí barvou aspoň 75 % celé plochy. Navzdory zcela zřejmé inspiraci Styxem přináší hra hned dvojici důležitých novinek (vedle propracovanější vizáže). První zásadní rozdíl oproti Aquelaballu je ten, že zatímco ve Styxu proti vám stály inteligentní tyčinky, zde jsou to IQ prosté míčky. A jaký že je mezi nimi rozdíl, ptáte se? Je to prosté - míček se v moderní verzi chová přísně dle zákonů fyziky (úhly a rychlost dopadu i odrazu). Tyčinky byly nevyzpytatelné a klidně se vracely i zcela nepředvídatelně zpět. Zde si tím pádem cestu míčků můžete bleskurychle odhadnout a šikovně si ukrojit kousek plochy. To u tyčinek zkrátka nešlo tak bezpečně, jelikož nebylo do poslední chvíle jisté, jakým směrem se vydají a jak se budou chovat.




A pozor, již se blížíme ke druhé odlišnosti. Zatímco ve Styxu jste mohli kreslit jakékoliv lomené čáry vodorovně i svisle, zde tomu tak není. Můžeme vždy nakreslit jen čáru vodorovnou anebo svislou. Stále si ale musíme dávat pozor, aby nám žádný míček čáru nepřeťal, jinak přijdeme o život.




Aquelaball je remakem poměrně příjemným. Hratelnost je dravá, nenáročná a díky své rychlosti ochotná vyplnit nám nějakou tu nudnou minutku na poradách. Grafika i animace jsou ucházející v rámci nároků námětu. Po zvukové stránce hra ovšem není němá jako ryba, nýbrž hned jako celé hejno ryb najednou. Bez zvuku je odraz míčků od stěn, žádné hluky nevyvolává přetnutí čáry. Nikde zkrátka nic.

Jelikož se nacházíme v sekci freeware, můžete příjemný nostalgický výlet v podobě hry Aquelaball zkusit zcela zdarma.





Tento článek si můžete přečíst na webu www.WMHelp.cz
http://www.wmhelp.cz/html

Tento článek najdete na adrese:
http://www.wmhelp.cz/html/modules.php?name=News&file=article&sid=383