www.WMHelp.cz

Apple iPhone druhé generace je na světě, jmenuje se iPhone 3G
Publikováno: 11.06.2008
Téma: Hardware a příslušenství


Příchod iPhonu druhé generace se dlouho očekával a předběžné datum jeho uvedení bylo docela dlouho známo – Apple nakonec nezklamal a v pondělí večer představil iPhone druhé generace, který podle podpory sítí UMTS dostal přídomek 3G. Nový iPhone přináší řadu vylepšení. Proč o něm ale píšeme my? Již původní iPhone byl velkou výzvou pro mnoho výrobců Windows Mobile komunikátorů a nový model posunuje hranice zase o kus dále. Jakou má vlastně na poli Windows Mobile konkurenci a co se proti iPhonu chystá?



Nový Apple iPhone 3G navazuje na svého předchůdce, kterého jsme vám na našich stránkách několikrát představili. Apple iPhone jsme porovnávali s E-TENem X500 a v jednom z článků jsme se třeba ptali, jaká bude odpověď výrobců Windows Mobile přístrojů na nový telefon od Applu. Rok po uvedení první generace představil Apple přístroj nový – iPhone 3G. Konkurence také během roku nespala a tak se začíná boj přiostřovat. A to třeba i proto, že Apple začne nový iPhone prodávat celkem v 70 zemích světa.



Nový iPhone se od toho původního liší hlavně podporou sítí třetí generace a vestavěným GPS modulem. Disponuje také firmwarem verze 2.0, který si však budou moci majitelé současné verze stáhnout. Firmware přináší především podporu instalace nových aplikací z obchodu iTunes, čímž se iPhone oficiálně stává chytrým telefonem. Ostatní výbava včetně třeba dvoumegapixelového fotoaparátu zůstává stejná. Nový iPhone se na první pohled od původního modelu příliš neliší – displej má stejnou úhlopříčku 3,5 palce a vnější rozměry jsou prakticky totožné – 115,5 x 62,1 x 12,3 mm, váha činí 133 gramů. Záda telefonu jsou však zakulacená a místo kovu jsou z plastu. Osmigigabajtová verze bude v prodeji pouze v černé barvě, šestnáctigigabajtová pak i v bílé barevné verzi.

Apple iPhone 3G se začne prodávat 11. července a to ve 22 zemích. Česká republika mezi nimi nebude, ale na řadu se dostane do konce roku – iPhone 3G zde nabídnou operátoři Vodafone a T-Mobile. To bude trochu paradoxní situace, protože ani jeden z operátorů neprovozuje UMTS síť a tak zákazníci nebudou moci využit iPhonu naplno. Zajímavá by však měla být cena nového iPhonu – 8GB verze bude v USA stát 199 dolarů a 16 GB pak 299 dolarů, což je v přepočtu asi 3200 a 4800 korun. Cena je to pochopitelně dotovaná s tučným tarifem, ale přesto není nezajímavá. Otázkou však je, jakou cenu nasadí naši operátoři. Konkurence se bude jistě muset činit.



A že se opravdu činit bude. Před rokem, kdy iPhone přicházel na trh, neměl hlavně díky svému unikátnímu uživatelskému prostředí konkurenci. Na druhou stranu byl často srovnáván s mnoha komunikátory, ačkoliv jeho operační systém neumožňoval instalaci aplikací. Přímo jim tedy nekonkuroval. Dnes je ovšem situace jiná – pro iPhone se otevřela možnost instalace aplikací a výrobci Windows Mobile komunikátorů pochopili, že příjemné ovládání není ničím potupným.

A tak má iPhone dnes ve světě celkem dost přístrojů, které se alespoň částečně tváří jako jeho konkurence. Mnohdy jde o telefony bez operačního systému, jako třeba LG Prada, Viewty nebo konkurenční Samsung Armani, my se ale dnes budeme soustředit na Windows Mobile konkurenty iPhonu. Těch není po roce nijak výrazně mnoho, přesto se situace oproti prvním nesmělým krokům daleko vylepšila.



Před rokem ze všech výrobců nejrychleji zareagovalo HTC, když představilo model Touch. Ten přinesl uživatelské prostředí TouchFLO, které se stalo jakýmsi hnacím motorem inovace v ovládání Windows Mobile přístrojů. Původní TouchFLO však bylo místy trochu těžkopádné a ne vždy umožňovalo zcela bezproblémové ovládání pouze za pomoci prstů. Samotné HTC však nedávno představilo novou generaci svého uživatelského prostředí, která jasně ukazuje nový směr ovládání. TouchFLO 3D je totiž prakticky samostatnou vrstvou, která běží na povrchu, a teprve pod tím vším se skrývají Windows Mobile. Tento trend je dnes zřejmý snad u všech výrobců a pravděpodobně do doby, než přijdou na trh Windows Mobile 7, se s čistým prostředím Windows Mobile prakticky nesetkáme.



Prostředí TouchFLO 3D nalezneme v nedávno představených modelech HTC Touch Diamond a HTC Touch Pro, stejně jako v jejich variantách brandovaných pro operátora T-Mobile – MDA Compact IV a MDA Vario IV. Především varianty bez klávesnice – Touch Diamond a Compact IV jsou přístroji, které se s iPhonem utkají v přímém souboji o zákazníky. Jejich nevýhodou bude kapacita vestavěné paměti, která činí pouze 4 GB. Za uživatelské prostředí se ale vůbec stydět nemusí – Compact IV máme momentálně k dispozici v redakci a naše první dojmy jsou doslova fantastické. Kombinace TouchFLO 3D a Windows Mobile sice stále ještě není tak rychlá a plynulá, aby se zcela vyrovnala plynulosti iPhonu, ale nemá do toho daleko. Navíc Compact IV, který máme k dispozici, je pouze prototypem a tak očekáváme, že ve finální verzi bude prostředí daleko rychlejší. Nejdůležitější je, že prakticky všechny funkce a ta nejdůležitější nastavení ovládáte přímo v prostředí FLO a nemusíte tak vůbec přijít do styku s obyčejnými Windows Mobile. Tudíž nepotřebujete k ovládání stylus. Komu se nebude nové TouchFLO 3D zamlouvat, může jej zcela bez problémů ignorovat a používat klasické prostředí Windows Mobile, nebo může TouchFLO 3D úplně vypnout – prostředí se totiž chová jako plugin pro Today obrazovku.



Podobnou filozofii, jako má HTC a jeho nové 3D prostředí, razí třeba i Sony Ericsson Xperia X1. Také tento telefon bude mít vlastní uživatelské prostředí, které by mělo být založeno především na využívání takzvaných Widgetů – malých webových aplikací. Teprve na pozadí tohoto prostředí by měla běžet klasická Windows Mobile 6.1. Obdobně na tom je také v pondělí představený Samsung SGH-i900 Omnia, kterému věnujeme dnešní druhý článek. Ten používá uživatelské prostředí TouchWiz, které Samsung představil u modelu F480. Zvláštností je fakt, že F480 není na rozdíl od i900 chytrým telefonem.



Ale tento trend není ničím neobvyklým – podobně například k ovládání přistupuje LG – to představilo u modelu Prada uživatelské prostředí, které se stalo základem pro další budoucí modely. Jeho poslední verzi najdeme v telefonech Viewty nebo třeba KF700, které nejsou chytrými telefony, ale prakticky stejné prostředí má i Windows Mobile komunikátor LG KS20. Mimochodem, jeho recenzi přineseme brzy. Uživatelské prostředí má v jeho případě podobu pluginu pro Today obrazovku - v dolní části obrazovky jsou 4 ikony, které vás zavedou k nejdůležitějším funkcím. Jedna z ikon otevírá menu, které jakoby z oka vypadlo modelu Viewty – stejné jsou i záložky menu na pravém okraji displeje. Teprve volbou položky v tomto menu se dostanete ke klasické nabídce Windows Mobile – tady se projevuje fakt, že toto prostředí od LG má za sebou již přes půl roku života a konkurence je o něco dále. A faktem je, že KS20 se velmi příjemně používá, problematické je pouze zadávání textů, protože autoři prostředí zapomněli přidat nějakou pro prsty přívětivou klávesnici.



Své vlastní uživatelské prostředí používají i nově představené komunikátory Gigabyte G-Smart. Prostředí se jmenuje Smart Touch UI a kromě prvního představení jsme vám přinesli rovněž jeho recenzi. Toto prostředí opět usnadňuje ovládání, ale drobným nabídkám Windows Mobile se s ním úplně nevyhnete. Pokud bychom měli jmenovat nějaký model, který by se mohl postavit iPhonu, pak to bude asi multimédii nabitý GSmart MS820 nebo MS808. Obdobně na tom je třeba placená aplikace SPB Mobile Shell, jejíž nejnovější generaci by měly přinést nedávno představené komunikátory E-TEN. U E-TENu zaujme třeba model X900.

Windows Mobile komunikátory a jejich uživatelské prostředí se po vzoru Apple iPhonu snaží být daleko přívětivější pro uživatele. A zatímco před rokem dělali výrobci Windows Mobile strojů v této oblasti první nesmělé krůčky, letos již představují samostatné životaschopné koncepce, z nichž některé opravdu příjemně překvapí. A tak iPhone dostane opravdu plnohodnotné konkurenty z řad Windows Mobile komunikátorů – půjde především o již několikrát jmenované modely HTC Touch Diamond a Samsung SGH-i900 Omnia. Postupem času se jistě přidají i další. Opravdu se máme na co těšit.









Tento článek si můžete přečíst na webu www.WMHelp.cz
http://www.wmhelp.cz/html

Tento článek najdete na adrese:
http://www.wmhelp.cz/html/modules.php?name=News&file=article&sid=406