www.WMHelp.cz

Recenze komunikátoru LG KS20 (2. část)
Publikováno: 25.06.2008
Téma: Hardware a příslušenství


Druhá a závěrečná část recenze LG KS20 se již tradičně nese v duchu praktických zkušeností s tímto originálním komunikátorem. Opět na vás samozřejmě čeká i závěrečné shrnutí.



Ovládání

U LG KS20 existuje prakticky jeden jediný způsob ovládání – přes dotykový displej. Telefon totiž postrádá pro Windows Mobile typická tlačítka [Start], [OK] a třeba kontextové klávesy. Nelekejte se však. Výrobce celý telefon navrhoval s tím, že se takto opravdu ovládat bude a jak design tak software telefonu tomu přizpůsobil. Displej tak není zapuštěný a proto se třeba kontextové klávesy na displeji mačkají naprosto pohodlně, obdobně se dobře strefíte i do klasického zavíracího křížku a nabídky Start v horních rozích displeje.



A ani k tomu nebudete potřebovat stylus. Stylus nebudete potřebovat ani k základní práci s telefonem – ve spodní části Today obrazovky se totiž nachází čtveřice ikon, která jakoby z oka vypadla LG Prada. Ikony vedou do menu, druhá do telefonní aplikace, třetí do zpráv a čtvrtá spouští internetový prohlížeč. Je škoda, že si nemůžete tyto ikony libovolně přenastavit.



Prohlížeč totiž pouští také boční tlačítko, do telefonní aplikace se dostanete klávesou pro přijetí hovoru a ikona vedoucí do zpráv vyžaduje, abyste dále pokračovali v klasickém prostředí Windows Mobile za pomoci stylu. Přitom v menu je hned v prví řadě položka, která vám spustí editor SMS zpráv a vy můžete rovnou začít zprávu psát.



Samotné menu opět velmi připomíná uživatelské prostředí modelu LG Prada a dalších dotykových telefonů tohoto výrobce. Na pravém okraji obrazovky se tak nacházejí čtyři záložky, které vás zavedou do jednotlivých kategorií menu. Vše se ovládá opravdu pohodlně pouze za pomoci prstu, stylus přijde na řadu teprve tehdy, když spustíte nějakou klasickou Windows Mobile aplikaci, která s ovládání prsty nepočítá. Uživatelské prostředí LG je tak přívětivé, ale bohužel si s ní nevystačíte vždy a všude.



Navíc třeba takové TouchFLO 3D je dnes v ovladatelnosti prstem o něco dále. Zde je vidět, že KS20 již není nejžhavější novinkou. Dobré ale je, že je LG KS20 docela svižným komunikátorem, který reaguje na uživatelské pokyny vcelku rychle. Občasnému zadrhnutí se ale nevyhnete.



Velkou nevýhodou také je, že vývojáři LG zapomněli na nějaký rozumný způsob zadávání textu. Prostě nedali LG KS20 do vínku žádnou pro prsty přívětivou onscreen klávesnici a vystačit si musíme se standardními způsoby zadávání textu, které jsou přítomny v systému. K dispozici je tak rozpoznávání písma nebo miniaturní onscreen klávesnička. Tento nedostatek LG KS20 tak budete muset řešit instalací některé z aplikací třetích stran.

Telefonování a zprávy

Pro psaní textu nějaká normální klávesnice chybí, ale pro vyhledávání v telefonním seznamu je k dispozici klasická numerická klávesnice a obdobně jako mnoho jiných Windows Mobile přístrojů i LG KS20 vyhledává v kontaktech pomocí slovníku T9. Pro telefonování opět LG nabízí standardní výbavu Windows Mobile. Zapomeňte tedy na filtrování hovorů nebo vyzváněcí profily. Jediným trochu nadstandardním prvkem, který si s LG KS20 můžete užít, je videotelefonování v sítích třetí generace. Co se kvality hovoru týče, není KS20 prakticky co vyčítat, zvuk je čistý a jasný, takže se nemusíte bát, že protistraně nebudete dobře rozumět.



Organizace a data

Datovou výbavu jsme probrali již v části, kde jsme představovali hardware telefonu. Jinak je opět výbava telefonu naprosto standardní v mezích operačního systému. Jediné, co má telefon navíc, je apliakce PSNote, což je jakýsi pokročilý poznámkový blok.



Zábava

Protože LG KS20 není přísně pracovním přístrojem, myslí trochu i na zábavu a náš volný čas. Opět tu najdeme pro operační systém typickou výbavu, navíc podporuje např. i Javu. Telefon má také integrované FM rádio.



Nejvýraznějším prvkem zábavní výbavy je ale vestavěný dvoumegapixelový fotoaparát s automatickým ostřením. Jeho fotografie patří spíše k průměru. Ničím zvlášť nepřekvapí, ale na druhou stranu - v rámci mobilního světa - nemají žádné výrazné vady.



Shrnutí

LG KS20 je dost netypickým Windows Mobile komunikátorem. Nabízí dostatek stylu, trochu jiné ovládání a velmi dobrou výbavu. To vše za cenu těsně pod 10 000 korun. To není málo, ale ani nějak příliš mnoho. Ovšem otázkou je, za kolik se bude prodávat konkurence. HTC Touch Diamond totiž klepe na dveře a nemusel by být o mnoho dražší. V tom případě bude mít LG s prodejem KS20 docela problém, možná ta výrobce nakonec přijde se zlevněním. Uvidíme, jak se bude situace vyvíjet.

Plusy a mínusy:

+ elegantní vzhled
+ malé rozměry a hmotnost
+ vcelku příjemné ovládání

- vyšší cena
- nesnadné zadávání textu
- nestandardní konektor





Předchozí část článku:
Recenze komunikátoru LG KS20 (1. část)



Tento článek si můžete přečíst na webu www.WMHelp.cz
http://www.wmhelp.cz/html

Tento článek najdete na adrese:
http://www.wmhelp.cz/html/modules.php?name=News&file=article&sid=427