www.WMHelp.cz

Recenze komunikátoru HTC Touch Diamond (3. část)
Publikováno: 07.07.2008
Téma: Hardware a příslušenství


V dnešní třetí části recenze komunikátoru HTC Touch Diamondu zhodnotíme displej a komfort ovládání. Zaměříme se také na hlasovou a textovou komunikaci a možnosti konektivity.



Displej

HTC je bez debat jedničkou na poli Windows Mobile zařízení, přesto měl ale donedávna konkurenční E-TEN v jednom důležitém aspektu navrch. Znalci jistě tuší, že mířím k VGA displeji, kterým E-TEN již osadil spoustu komunikátorů. Někteří by mohli namítnout, že PDA telefonu s VGA displejem jsme se od HTC dočkali již dávno. A měli by pravdu. Jenže zavalitý HTC Universal se kvůli rozměrům, vysoké hmotnosti a astronomické ceně velkého rozšíření nedočkal. Totéž platí i o modelu Advantage. Touch Diamond je tak prvním kompaktním komunikátorem taiwanského výrobce. A nutno říci, že jde o premiéru navýsost vydařenou. Použitý displej má úhlopříčku té nejběžnější velikosti, tedy 2.8 palce, což je ekvivalent 71 milimetrům. Pyšní se tedy jemným VGA rastrem a najednou zobrazí více než 65 tisíc barev. Zobrazovací jednotka je velmi kontrastní a zachovává si věrné barevné podání. Věřím, že i zavilí odpůrci jemného rozlišení, kteří jej u úhlopříčky 2,8“ označují za zbytečný luxus, by po chvilce testování Diamondu svůj názor přehodnotili. Vše je skutečně vykresleno velmi detailně.



Problémem WM komunikátorů je citelně snížená čitelnost na přímém slunci, která nedovoluje pohodlnou práci. Toho se ale u Diamondu obávat nemusíte. Čitelnost je totiž vynikající a dotahuje se dokonce i na Apple iPhone. Regulaci jasu můžete regulovat manuálně pro běžný provoz na baterii nebo pro případ synchronizace s PC a nabíjení. Volit přitom můžete mezi deseti stupni podsvícení. Druhou možností je regulaci jasu plně přenechat světelnému senzoru, který pracuje velmi spolehlivě.



Velmi se zlepšila také citlivost displeje. Citlivost a odezva dotykové vrstvy je tak vysoká, že dovoluje psaní prsty i na úplné virtuální klávesnici. To u komunikátorů předchozí generace zkoušeli jen majitelé silnějších povah.

Ovládání a TouchFLO 3D

Většinu pokynů lze Diamondu udělit za asistence dotykového displeje, přesto jsou některé úkony snadněji proveditelné použitím tlačítek. Těch v porovnání třeba s HTC Kaiser (8 tlačítek) výrazně ubylo a novinka tak kromě hlavního navigačního prvku disponuje čtyřmi ovládacími elementy. Kromě nezbytné dvojice kláves pro příjem/ukončení hovoru ovládací panel čítá klávesu [Domů] a [Zpět]. Ty u komunikátoru vídáme vůbec poprvé – jsou totiž známy z WM smartphonů. Známé kontextové tlačítka, klávesy pro aktivaci Start menu a [OK], to vše zmizelo. Přesto je ovládání Diamondu zcela bezproblémové a velmi rychle si novému stylu přivyknete. Dodejme ještě, že Compact IV má tlačítka v obráceném pořadí (horní dvě pro ovládání telefonu, spodní [Domů] a [Zpět]).



Nejen VGA displej si v Diamondu střihl premiéru. Vůbec poprvé se také objevuje očekávané uživatelské rozhraní TouchFLO 3D, které bylo dříve známo pod krycím názvem Manila. Zatímco první TouchFLO bylo uživateli vnímáno jako naprostá zbytečnost, novinka s přídomkem 3D je skutečně použitelným komplexním rozhraním, které si zaslouží podrobnější popis. Na ten se můžete těšit v nadcházejících dnech, kdy vám jej důkladně představíme v podrobném článku.



TouchFLO 3D sestává z těchto modulů:

Home – datum, název operátora, velké hodiny, alarm, zmeškané hovory

People – rychlý přístup k vybraným kontaktům z telefonního seznamu, kontakty jsou prezentovány fotografiemi

Messages – přijaté textové zprávy (každé je přitom vyčleněna jedna obrazovka)

Internet – rychlé spuštění Opery Mobile 9.5 a YouTube klientu



Photos and Videos – modul k prohlížení fotek a videí umístěných ve složce My Documents

Music – modul k přehrávání muziky ze složky Internal StorageCONTENTMusic

Weather – předpověď počasí ve zvolených lokalitách

Settings – rychlý přístup k veškerému nastavení komunikátoru

Programs - rychlý přístup k maximálně osmnácti nejčastěji spouštěným aplikacím



Celkově hodnotíme nové TouchFLO jako skutečně povedené a graficky vyvedené k dokonalosti. Jedinou vadou na kráse je tak občasné zaváhání systému, kdy je mezi udělením pokynu a jeho realizací patrná určitá latence. Na tom má samozřejmě lví podíl raná verze ROM, která dosti nešetrně hospodaří s operační pamětí. Samo HTC však před nedávnem avizovalo blízký příchod ROM, která TouchFLO výrazně urychlí.

Textová a hlasová komunikace

Touch Diamond zajistí hlasovou a textovou komunikaci prakticky ve všech koutech vyspělé civilizace. Za vše přitom vděčí všestrannému telefonnímu modulu, který podporuje tři GSM (900/1800/1900 MHz) a dvě UMTS pásma na kmitočtu 900 a 2100 MHz. Diamond potěší i milovníky rychlých dat, kteří se mohou těšit na rychlé HSDPA s teoretickou datovou propustností až 3,6 Mbps. Samozřejmostí je přitom GPRS/EDGE.



Samotná telefonní aplikace graficky pěkně doplňuje TouchFLO. V HTC se zaměřili především na snadnější ovládání prsty, na což se od dob uvedení iPhone opravdu hledí. Potěší i rychlé rolování telefonním seznamem, který rovněž počítá s dotykovými gesty. Známá horní lišta v seznamu byla nahrazena lištou boční se znaky celé abecedy. Tento sloupec tak slouží k hrubé filtraci jmen pouze pomocí prvního znaku. Pochopitelně zůstalo i ono postupné filtrování postupným vyťukáváním písmen.



Práce s telefonním seznamem je jednoduše velmi rychlá a pohodlná a nechybí ani známé operace jako je editace, vytváření nebo odstraňování jmen. Kontakty můžete dále posílat prostřednictvím textové zprávy nebo Bluetooth. Nově je v menu položka k rychlému prohlížení záznamů na SIM.

Diamond je znám velmi kvalitním telefonním reproduktorem a mikrofonem, což potvrzuje čistý „přednes“ při telefonování. Některé WM komunikátory jsou nechvalně proslulé citelnou prodlevou při příjmu/pokládání hovorů. Tímto neduhem ale Diamond k naší radosti netrpí.



Textová korespondence je tradičně řazena do dvou hlavních skupin (e-maily a SMS/MMS), což není žádná novinka. Známý je také MMS composer, díky kterému je komponování multimediální zprávy velmi intuitivní. Samozřejmostí je také synchronizace e-mailů, kontaktů a poznámek s Exchange serverem. Tu umožňuje podpora technologie Direct push.

Kompletní inovace se ale dočkaly virtuální klávesnice z dílen HTC. Při psaní kratšího textu třeba v MHD nelze než doporučit Phone Keyboard, která je virtuální podobou klasické numerické klávesnice, kterou disponuje drtivá většina mobilních telefonů. Compact QWERTY je typ klávesnice, který bývá označován jako SureType QWERTY. Písmena abecedy jsou zde rozprostřeny po dvou. Posledním typem je Full QWERTY, tedy úplná klávesnice. Ta je díky velké citlivosti displeje opravdu velmi dobře použitelná a rychle se lze naučit psát i bez velkého množství překlepů. Pohodlí psaní je dokonce vyšší, než u Apple iPhone, jehož displej je citlivý až moc.

Konektivita

Odnepaměti je nejsnadnějším způsobem propojení WM zařízení s počítačem použití USB kabelu. Nejinak je tomu i u Diamondu. HTC se ale konečně rozhodlo k integraci technologie Mass storage. Ta umožňuje přístup k vnitřní 4GB paměti i na PC bez ActiveSync nebo WM Device Center. Pochvalu si zaslouží i vyšší rychlost transferu dat z PC do zařízení, která se pohybuje až okolo 3 MB/s.



S Diamondem se připojíte i k wi-fi sítím a to díky příslušnému modulu standardu 802.11 b/g. Citlivost je stejná jako u ostatních WM zařízení, na iPhone ale v tomto ohledu nestačí. Pomocí známého správce lze například regulovat výkon modulu na úkor výdrže baterie.



Bluetooth modul podporuje rychlé datové přenosy EDR i bezdrátový poslech muziky A2DP. Velmi snadno lze dále tisknout dokumenty z telefonu s využitím Bluetooth tiskárny.

Třetí díl recenze povedeného HTC Touch Diamond máme za sebou. Ve čtvrté poslední části se podíváme na multimediální schopnosti přístroje a na Diamond jako navigátor. Nevyhneme se ani srovnání s konkurencí a celkovému zhodnocení.

Pokračování článku:
Recenze komunikátoru HTC Touch Diamond (4. část)
Předchozí části článku:
Recenze komunikátoru HTC Touch Diamond (2. část)
Recenze komunikátoru HTC Touch Diamond (1. část)




Tento článek si můžete přečíst na webu www.WMHelp.cz
http://www.wmhelp.cz/html

Tento článek najdete na adrese:
http://www.wmhelp.cz/html/modules.php?name=News&file=article&sid=443