www.WMHelp.cz

YouTube je překonané, nyní může vysílat opravdu každý!
Publikováno: 24.07.2008
Téma: Software


Na populárním serveru YouTube najdete videa všeho druhu. Ale někdo je sem musel nahrát a předtím, než je nahrál, s nimi nejspíš měl dost práce. Nová služba QIK vám ale umožní sdílet své výtvory okamžitě, se všemi a prakticky bez práce.



nynInternet a video. V poslední době jedno velké zaříkávadlo. Populární server YouTube je tak populární, že je prakticky nemožné potkat někoho, kdo jej nezná. Nahrát si sem můžete prakticky jakékoliv video a podívat se na něj může vlastně celý svět. Jenže YouTube má svá omezení. Především jde o to, že musíte ono video nějak vyrobit. A to nebývá snadné. Nová služba QIK, která byla právě spuštěna ve veřejné betaverzi, vám umožní vytvářet videa přímo ve vašem telefonu a rovnou je sdílet s miliony uživatelů na Internetu.



Princip služby QIK je velmi jednoduchý. Svým mobilním telefonem natáčíte video, které se přímo v reálném čase odesílá na server, tam zpracovává a než se stihnete rozkoukat, už visí na internetových stránkách. Odpadá jakákoliv nutnost video z telefonu stahovat, zpracovávat a znovu nahrávat na Internet. QIK tohle všechno zvládne v jednom jediném kroku. Jistě, pokud chcete být velkým režisérem, QIK není tím pravým pro vás.



Na střihy, dodatečné efekty a různé úpravy videa zapomeňte. Ale pokud chcete někoho rychle informovat, někomu něco předvést, nebo jen tak světu ukázat své okolí, je QIK asi tím nejlepším, co v současnosti existuje. Webové kamery jsou totiž vázány na váš počítač a pokud chcete video sdílet, často to znamená spoustu nastavování. QIK máte přímo v mobilním telefonu kdykoliv k dispozici a k jeho využití stačí zmáčknout jedno tlačítko. Aneb v jednoduchosti je krása. A jak že to celé funguje?



Pro využívání služeb portálu QIK potřebujete speciální program na vašem mobilním telefonu. A to je vlastně ten důvod, proč o QIKu píšeme na našich stránkách. V současné době je sice podporována především masa symbianových Nokií, ale QIK je určen i pro přístroje s Windows Mobile. V současnosti s betaverzí spolehlivě fungují pouze smartphony Motorola Q9 a Samsung SGH-i600. V blízké budoucnosti bychom se ale měli dočkat podpory přístrojů na platformě HTC TyTN II a také nové platformě, na které stojí třeba Touch Diamond. My jsme tedy sice QIK testovali na symbianové Nokii N82, ale prakticky stejně bude fungovat i jinde.



Na stránce qik.com/sign_up se můžete do celého projektu zapojit. Stačí vybrat správnou zemi a zadat vaše telefonní číslo. Než tak učiníte, je nutné si uvědomit, že pro využívání služeb QIKu budete potřebovat datový paušál přímo ve vašem telefonu. Bez něj to ani nezkoušejte, měsíční účet od operátora by vás zruinoval. Po zadání telefonního čísla vám přijde přímo na telefon odkaz, odkud si stáhnete samotného klienta. Po jeho spuštění v mobilu vás dále celým procesem registrace bude provázet průvodce na monitoru vašeho počítače. Celý proces zakončíte vytvořením svého prvního videa a volbou hesla, pod kterým se budete do QIKu přihlašovat. A od této chvíle je webový prostor jen a jen váš.



Videa nahráváte fotoaparátem přímo ve vašem mobilním telefonu. Můžete si vybrat kvalitu i náročnost celého procesu zpracování, takže se můžete přizpůsobit místním podmínkám i životnosti baterie vašeho mobilu. Nám se na testovací Nokii N82 osvědčila střední kvalita s maximálním využitím výpočetního výkonu telefonu. V tu chvíli byl přístroj schopen video v rozlišení 240 x 320 pixelů i se zvukem odesílat přes UMTS síť v reálném čase. QIK přitom nabízí i možnost nahrávání videa v rozlišení VGA a vyšší kvalitě, v tomto případě ale ani UMTS síť nestíhá.



Navíc video se na Internetu stejně objevuje v klasickém „YouTube“ okně, takže pro streamování ve VGA kvalitě není mnoho argumentů. Tím jediným je fakt, že video si může kdokoliv stáhnout a pak jej získá v té nejvyšší kvalitě, v jaké jste jej odeslali. Takže klidně ve VGA nahrávat můžete, pokud vám to dovolí váš telefon. Jen si pak chvíli počkáte, než celé video přístroj odešle. V zapadlém koutku republiky, kam se nedostalo třeba ani EDGE, to může být i celá věčnost.





Ve svém vlastním profilu můžete následně s videi trochu pracovat. Samozřejmostí je možnost videa mazat, můžete je i rozlišovat na veřejná, která uvidí všichni uživatelé, a na neveřejná, která uvidíte jen vy, nebo ti, kterým na ně dáte odkaz. Tuto volbu lze provést už při tvorbě videa přímo v telefonu, ale kdykoliv můžete toto nastavení ve svém profilu na webu změnit. Videím lze dávat popisky, vytvářet komentáře a vyplňovat klíčová slova. I tyto záležitosti můžete řešit z mobilu, ale na webu je to daleko pohodlnější.



Vámi nahrané video, které je označené jako veřejné, si může prohlédnout kterýkoliv návštěvník portálu QIK. Zároveň získává možnost si jej stáhnout, zařadit do svého playlistu v iTunes, objednat si RSS upozornění na videa od daného autora nebo si video pomocí ebmeded kódu může vystavit třeba na svém vlastním blogu. Ostatně, přesně tak se octlo v našem článku i výše uveřejněné video. Možnosti prohlížení videa můžete prozkoumat přímo na stránce http://qik.com/video/137917 a také můžete navštívit náš QIK profil. Zatím je tam naše testovací video osamocené, ale je velmi pravděpodobné, že QIK budeme na našem portálu využívat častěji.



Závěrem si dovolíme malou spekulaci. Služba QIK se momentálně pouze rozjíždí, ale reakce v podobě konkurence na sebe nenechají jistě dlouho čekat. A my se domníváme, že je jen otázkou času, kdy podobnou možnost nabídne právě již několikrát zmiňovaný gigant YouTube.





Tento článek si můžete přečíst na webu www.WMHelp.cz
http://www.wmhelp.cz/html

Tento článek najdete na adrese:
http://www.wmhelp.cz/html/modules.php?name=News&file=article&sid=468