www.WMHelp.cz

OctroTalk - univerzální instant messenger (1. část)
Publikováno: 05.08.2008
Téma: Software


Na poli instant messengerů pro přístroje s Windows Mobile se toho v poslední době událo docela dost. Byla představena řada klientů nejen pro ICQ, ale také pro Jabber. Nové verze se dočkal také multiprotokolový OctroTalk, který může posloužit jako zajímavá freewarová alternativa pro všechny, kteří nejsou spokojeni se svým stávajícím ICQ klientem a rádi by poznali pozitiva Jabberu.


Instalační soubor Octrotalku pro smartphony si můžete stáhnout na webových stránkách autorů a také v naší download sekci. Program jsme testovali na smartphonu HTC S621 s Windows Mobile 6.1 Standard, instalace proběhla bez problémů, stačilo nakopírovat CAB soubor a spustit ho. Hned při prvním spuštění aplikace si můžete zvolit, zda si přejete umístit plug-in do vašeho stávající homescreenu či preferujete, aby byl vytvořen homescreen nový, který bude OctroTalk plug-in obsahovat. Díky plug-inu budete vždy znát aktuálně používaný status a také se hned dozvíte, když vám někdo napíše. Abychom byli přesní, tak je třeba říci, že se na homescreenu zobrazuje upozornění pouze na první zprávu od některého z kontaktů, pokud již máte konverzaci otevřenou a přijde vám nová zpráva, na domovské obrazovce upozornění bohužel nenajdete.

OctroTalk dokáže fungovat jako běžný Jabber klient, tzn. pokud máte již vytvořený u nějakého serveru účet, stačí zadat vaše uživatelské jméno, adresu serveru, heslo a můžete se připojit. Nový účet je možno vytvořit na serveru provozovatele OctroTalku (resp. na jabber.org) a využít mnoha doplňkových funkcí; např. transportů do jiných instant messenger sítí. Vytvoření nového účtu je velmi jednoduché, stačí zadat uživatelské jméno a heslo. Po úspěšném připojení k serveru si můžete v Options - Accounts - Legacy Accounts nadefinovat přihlašovací údaje k MSN, AIM, ICQ a Yahoo! účtu.

V případě, že jste zadali všechny potřebné údaje správně, dojde během několika vteřin k připojení a také k zobrazení seznamu uživatelů. Pokud již máte na nějakém serveru vytvořený Jabber účet, stačí jít do menu programu (Options - Accounts - GoogleTalk/Jabber) a zadat vaše uživatelské jméno ve tvaru přezdívka@server a také heslo. Pokud se chcete nyní připojit, stačí stisknout levou funkční klávesu a v menu vybrat položku Login.

Ve výchozím stavu najdete na contact listu i nepřipojené uživatele, jejich zobrazování však můžete v menu zakázat. Co se statusu týče, tak OctroTalk některé uživatele asi zklame, neboť je možno nastavit pouze 3 statusy - Available, Busy, Away. Na druhou stranu nás potěšilo aspoň to, že lze vytvořit libovolný počet statusů s vlastním textovým popiskem. OctroTalk u připojených uživatelů dokáže rozlišit také jen mezi 3 statusy. Dalším kladem programu je korektní zobrazení znaků s diakritikou ve jménech kontaktů. Jediné, co nám chybí, je možnost třídit kontakty do skupin.

Pojďme se nyní zaměřit na to, co nejspíš zajímá většinu čtenářů; tj. vlastní textová komunikace. Chatovací okno můžeme rozdělit na tři pomyslné části - v té horní vidíte jednotlivé záložky reprezentující contact listy a otevřená chatovací okna. Naprostou většinu displeje však zabírá historie textové konverzace. OctroTalk rozlišuje mezi odchozí a příchozí zprávou tak, že na její začátek umístí přezdívku odesílatele (viz screenshot), v nastavení lze rovněž pro každou ze stran vybrat odlišnou barvu textu a pozadí. Lze zvolit rovněž jednu ze tří velikostí písma. Pro česky píšící uživatele je podstatné, že program nemá potíže s korektním zobrazováním ani odesíláním znaků s diakritikou.

Zajímavou funkcí jsou konferenční místnosti, ve kterých si může mezi sebou povídat více účastníků. Z OctroTalku se můžete připojit do místností, které existují na serveru provozovatele, lze rovněž vytvářet místnosti nové. Pokud nějakou zprávu nechcete poslat všem, je možno vybranému uživateli zaslat soukromou zprávu, která se zobrazí pouze jemu.

V druhé části recenze se budeme zabývat sdílením souborů a možnostmi nastavení.



Pokračování článku:
OctroTalk - univerzální instant messenger (2. část)



Tento článek si můžete přečíst na webu www.WMHelp.cz
http://www.wmhelp.cz/html

Tento článek najdete na adrese:
http://www.wmhelp.cz/html/modules.php?name=News&file=article&sid=484