www.WMHelp.cz

Operátoři výrazně dotují iPhone, Windows Mobile přístroje jsou hodně drahé
Publikováno: 20.08.2008
Téma: Speciality


Operátoři O2 a Vodafone zveřejnili české ceny Apple iPhone 3G a zároveň tarify, se kterými budou tento přístroj prodávat. Během dneška bychom se měli tyto informace dozvědět i od T-Mobile. Již nyní ale můžeme říci, že naši operátoři se při pohledu na ceny iPhonu chovají k zákazníkům macešsky.Apple iPhone je fenoménem současnosti, o tom nelze pochybovat. A to můžete na iPhone mít názor jakýkoliv. Dva ze tří našich operátorů již během tohoto týdne oznámili jeho ceny a tarify, se kterými se bude iPhone 3G u nich prodávat. U třetího operátora, T-Mobile, bychom se ceníku měli dočkat již v této chvíli. Nedá se ale očekávat, že by ceny byly výrazně jiné, než u konkurence – i když pravda mezi O2 a Vodafonem je docela veliký rozdíl. Tento článek ale nemá ceny iPhonu a k němu příslušné tarify zkoumat. Jde nám o něco úplně jiného.

Pokud se totiž podíváte na ceny iPhonu 3G u O2 i u Vodafonu (který je výrazně dražší), nemůžete se ubránit pocitu, že operátoři berou své zákazníky na hůl. U obou operátorů stojí nedotovaný iPhone 3G 8GB zhruba 12 000 korun. Za tuto nedotovanou cenu koupíte i spoustu jiných telefonů a mezi nimi najdeme třeba i námi v poslední době vychvalovaný HTC Touch Diamond. Pokud ale srovnáte cenu dotovaného telefonu, téměř neuvěříte svým očím. U O2 můžete s dvouletým úvazkem a tarifem za 800 korun měsíčně dostat iPhone za 3 995 korun, s tarifem za 2 150 korun měsíčně pak dokonce za pouhou korunu. To Diamond dostanete s minimálním plněním 2 000 korun za 8 295 korun a s plněním polovičním za 9 995. Za dvouletý úvazek k útratě 24 000 korun vám tak operátor na telefonu sleví celé dva tisíce, u iPhonu zaplatíte za dva roky 19 200 korun a sleva na telefonu činí celých 8 000. Tomu říkáme rozdíl.

To Vodafone je férovější, asi dle své vlastní firemní politiky – za iPhone i Diamond se stejným úvazkem totiž zaplatíte u operátora stejně. Dokonce je zde dotace vyšší u Diamondu, protože ten je u operátora bez úvazku o 500 korun dražší. Rovný přístup se ale nelíbí zákazníkům, na blogu Vodafonu se strhla téměř nekonečná diskuse o tom, jak je iPhone u operátora drahý. A to ponecháme stranou fakt, že Vodafone jaksi šlápl vedle s datovým tarifem za 650 korun. Ano, ve srovnání s konkurencí je iPhone drahý, ale ve srovnání s cenově odpovídajícími přístroji je jeho dotovaná cena přiměřená. Jenže český Vodafone je v tomto případě asi výjimkou. Jistě, uvidíme, jak se zachová T-Mobile, ale dá se očekávat, že jeho ceny budou daleko blíže těm u O2.

Jenže jaký přístup je ten správný? Přístup Vodafonu, který prodává dotovaný iPhone 3G výrazně dráže, než je evropský průměr a tak vlastně šidí zákazníky, kteří si u něj iPhone koupí, nebo přístup O2, které vlastně diskriminuje zákazníky, kteří si koupí jiný telefon, než iPhone? Pravdou je, že ani jedna varianta není správná. A ať se T-Mobile rozhodně pro kteroukoliv z nich, bude vlastně stejným "křivákem", jako ostatní.

V zahraničí totiž tak výrazné rozdíly mezi cenou iPhonu a ostatních telefonů nenajdeme a pokud tam jsou, tak jsou dány tím, že si k iPhonu připlácíte ještě datový balíček. Je to ovšem tím, že zahraniční operátoři telefony dotují daleko více, než ti naši. Apple iPhone 3G u českého Vodafonu je tak v celoevropské nabídce hodně drahý (teď nemluvíme o nedotovaném přístroji), kdežto O2 se v tomto případě snažilo držet ceny na evropské úrovni. Ale v jeho nabídce pak dotované ceny iPhonu vypadají jako pěst na oko. A zkuste v pátek napochodovat do prodejny O2 a požadovat se stejným tarifem jako iPhone třeba HTC Touch Diamond a to za stejnou dotovanou cenu. Obsluha se na vás zajisté bude dívat jako na blázna.

A to jsme si za příklad vzali jen HTC Touch Diamond. Podívejte se však u našich operátorů na ceny třeba již dnes prakticky vyprodávaného HTC TyTN II – jsou neuvěřitelné. Levnější než iPhone jsou v dotaci pouze výběhové modely jako HTC Touch a LG KS20.

Navíc, my jsme si v tomto článku povzdechli nad cenami Windows Mobile přístrojů, ale obdobně na tom jsou i ostatní telefony. Jsme zvědavi, zda cena iPhonu něco udělá i s cenou ostatních dotovaných přístrojů, nebo zda budou mít naši operátoři nadále tak hroší kůži a opováží se bez dotace stejně drahé přístroje prodávat za tak rozdílnou cenu.

Tento článek si můžete přečíst na webu www.WMHelp.cz
http://www.wmhelp.cz/html

Tento článek najdete na adrese:
http://www.wmhelp.cz/html/modules.php?name=News&file=article&sid=504