www.WMHelp.cz

Kdo šetří, má za tři - Smaato Cost 2.1.2
Publikováno: 30.07.2007
Téma: Software


Ne každému proplácí telefonní účty zaměstanavatel a tak je důležité sledovat náklady na hovorné již v průběhu zúčtovacího období. Někomu možná postačí měsíční vyúčtování, pro ty náročnější "telefonisty" je tu aplikace Smaato Cost, se kterou už nikdy nebudete dohledávat výpisy za provolané služby. V okamžiku zjistíte aktuální výši financí investovaných do telefonních služeb a to ať už jde o volání, SMSkování nebo surfování přes GPRS.


Stejně jako vás brzy omrzelo posílaní dopisů a přednost dostaly SMS zprávy, brzy vás omrzí čtení výpisů za služby operátorovi. A právě to je ta pravá chvíle, kdy nastupuje Smaato Cost. Jedná se o užitečnou a vcelku jednoduchou aplikaci poskytující detailní přehled o financích utracených za mobilní služby, která vám podrobný výpis hovorů, zpráv a datových přenosů zobrazí, kdy jen se vám bude chtít.

Podívej se, zázrak!

Ne tak docela, ale za prozkoumání tato aplikace bezpochyby stojí. Co umí a na co nestačí? Podívejme se postupně na veškeré záludnosti.

Menu

Tak zrovna zde autoři nepochybili a na první pohled jednoduché menu je příjemně zpracované, jednoduše ovladatelné a také logicky uspořádané. Samotné menu tvoří matice 6 ikon, uspořádaných účelně zleva napravo. Startující položkou maticového uspořádání je Call Log (volně přeložitelné jako Seznam hovorů), což přesně vystihuje danou položku. Samozřejmě je propracovaný více, nežli standardní seznamy vašeho zařízení. Kromě filtrování informací dle data umí filtrovat i podle typu (volání, SMS, data) a na závěr dokáže exportovat seznam veškerých informací do formátu CSV, který otevřete v aplikaci Excel a jí podobných.

Následující položkou je My Bill (Můj účet), což je položka podobná měsíčním výpisům. Obsahuje přehled o veškerém využívání služeb včetně celkového měsíčního vyúčtování. Další položkou je nastavení tarifu pod ikonou Rate Plan, čili Plán sazeb. Položka skrývá mnohá tajemství jako nastavení jednotlivých sazeb za minutu, v období špičky, víkendů a svátků a také rozlišení mobilních a pevných čísel. Dále nechybí položky týkající se konfigurace tarifu, prázdninových pauz, nebo datových přenosů.

Přesunutím vlevo o řádek níže se v matici ikon dostáváme k položkám čistě konfiguračním. První je Prefs. - z anglického Preferences (předvolby). Zde naleznete volby zobrazování informací po ukončení hovorů, zobrazování informací uvnitř programu a také například upozornění na přečerpání limitu paušálu, popřípadě volných minut. Uprostřed spodního řádku matice se nachází položka Setup, známa z počítačového světa jako Nastavení. V té naleznete průvodce prvotním nastavením profilu, lokace a v neposlední řadě možnost stažení Plánu sazeb online ze serveru výrobce. Právě v této položce také zjistíte nově vydané verze softwaru a po uplynutí 14 dnů také možnost registrace.

Závěrečnou položkou matice je už jen bonus v podobě položky Share (Sdílení), kterou můžete přímo odeslat SMS zprávu nebo e-mail vašemu kamarádovi a dát mu tak vědět o výhodách, které Smaato Cost nepochybně má. Na základní obrazovce se ovšem skrývají ještě další položky. Nad maticí ikon je v modrém rámečku k nalezení celková suma za operátorem poskytnutých služeb ve formátu, který si volíte v předvolbách a také informace o výrobci, důmyslně ukryté pod logem aplikace.

Instalace

Známou citací "Kde udělali soudruzi z NDR chybu?" se dostaneme ke slabším místům aplikace. Ačkoliv se jedná o prvotní krok, schválně jsem nechal instalaci na závěr. Ne že by nebyla proveditelná, ale je zbytečně složitá a proto je vhodná předchozí znalost celé utility. Z webu naší sekce download je možné stáhnout samotnou aplikaci, přičemž k jejímu spuštění se neobejdeme bez utility SOMA Launcher, o které se dále zmíníme. Po instalaci ať už formou CAB souboru nebo spustitelným EXE souborem se dostaneme k prvním problémům. Aplikace je sice volně ke stažení, avšak za freeware ji tak úplně považovat nemůžeme. Smaato Cost je tzv. Ad-Enable, což pro koncové uživatele znamená, že volně ke stažení sice je, ale až po shlédnutí notné dávky reklam, které stáhnete právě přes onen magický SOMA Launcher (Smaato Open Mobile Advertising).

Pokud začneme postupně, prvním krokem je spuštění SOMA Launcher kliknutím na jedinou možnou položku start sync now. Při vhodném nastavení se lze zbavit oněch nežádoucích reklam. Výhodou je možnost stažení přes Internet pomocí vašeho zařízení připojeného přes Active Sync. Pokud byste narazili na problém s nastavením Internetu a SOMA Launcher hlásil nekorektní stažení, nezbude vám (jako mně), než stáhnout reklamy pomocí GPRS připojení a s odpojeným Active Syncem (nutné!). V hlubším nastavení je možné si všimnout velikosti stažených reklam. Odhadem by jich mělo být něco kolem 15 kB, ovšem v mém případě (jako naschvál) jsem stáhl neuvěřitelných 96 kB. "Freeware" se tímto způsobem může poněkud prodražit. Dalším nutným krokem je registrace, na kterou jste po 14 dnech upozorněni a právě v ten okamžik máte 14 dní na doregistrování na stránkách výrobce. Registrace je oproti stahování reklam jednoduchá, jen si pro správný příjem e-mailu hlídejte antispamovou kontrolu, protože e-mail výrobce je českými poskytovateli e-mailové komunikace dosti radikálně mazán či v lepším případě přesouván.

Závěrem

Je nutno říci, že aplikace sama o sobě nabízí mnohem více, než klasický seznam hovorů a že by zasloužila plných 5 štítků, kdyby nebylo tak složité instalace, která ji zbytečně ubírá na kvalitě. Pokud by byl někdo v instalaci totálně zamotán, může si zkusit přečíst často kladené dotazy, ovšem jen v anglickém jazyce. Někoho aplikace jistě nadchne, jiného jen potěší, mnozí pravděpodobně vzdají další snahy v průběhu instalace. Kdo vytrvá u počátečních peripetií, bude nakonec z hlediska evidence měsíčních nákladů určitě spokojen.







Tento článek si můžete přečíst na webu www.WMHelp.cz
http://www.wmhelp.cz/html

Tento článek najdete na adrese:
http://www.wmhelp.cz/html/modules.php?name=News&file=article&sid=51