www.WMHelp.cz

Pracovní těžkooděnec - recenze Motorola MC75 (1. část)
Publikováno: 27.08.2008
Téma: Hardware a příslušenství


Zhruba před rokem jsme vám představili pracovní komunikátor s názvem Symbol MC35, který patří na nejnižší stupínek přístrojů třídy Enterprise Digital Assistant. Dnes otestujeme nedávno představený přístroj, který naopak patří na samotný vrchol průmyslové modelové řady Motoroly – model MC75.



Vloni ještě Symbol, letos již jen Motorola – americký gigant dokončil začlenění bývalého Symbolu do svých řad a přístroje již nadále budou vystupovat pod značkou Motorola. A tak zatímco vloni představený přístroj ještě nesl označení původního výrobce, novinka s názvem MC75 se již chlubí logem své nové matky.



Motorola MC75 patří k těm nejlépe vybaveným pracovním komunikátorům pro firemní použití. Tento přístroj je určen především pro práci v terénu, při které je nutné, aby byl pracovník neustále ve spojení se svou firmou a měl přístup do určitých databází. Typickým příkladem jsou kupříkladu doručovatelské a kurýrní služby, různé opravárenské společnosti a podobně. Ti všichni dovedou ocenit některé prvky výbavy, které jsou obyčejnému uživateli na nic. Namátkou uvedeme třeba vestavěnou čtečku čárových kódů nebo možnost pokročilé vzdálené správy zařízení.



Novinka s označením MC75 vychází z modelu MC70, u kterého si zákazníci nemohli vybrat variantu s integrovaným fotoaparátem. To u MC75 je fotoaparát standardem, přístroj stále ale můžete koupit v různých konfiguracích s různým příslušenstvím. Vrcholem je například připojitelný platební terminál pro platby kartou v terénu.



Stejně jako v případě dříve představeného modelu MC35 i u MC75 si může kromě samotného zařízení firma vybrat i různé balíčky záruky, servisu, technické podpory a softwaru. Vše tak, aby to přesně sedělo požadavkům společnosti. Rozbitý přístroj tak může mít firma u nejvyššího balíčku podpory vyměněný přes noc.

Hardware a konstrukce

Motorola MC75 je již na první pohled opravdovým těžkooděncem. Robustnost konstrukce je až neuvěřitelná, pro běžného uživatele jsou neuvěřitelné i rozměry zařízení – 152,4 x 84 x 44 milimetrů a základní hmotnost 422 gramů. Navíc je povrch celého přístroje extrémně členitý a tak můžeme jen těžko odhadovat, kde že jsou tyto rozměry změřeny. MC75 má krytí IP54, což znamená, že přístroj je odolný vůči prachu a stříkající vodě. Navíc vydrží pád na beton z výšky 1,5 metru a je schopen bezproblémově fungovat v teplotách -10 až 50°C. Dále je zde odolnost vůči otřesům.



Krom samotných obřích rozměrů na přístroji zaujme hned několik dalších věcí. Tak třeba stylus, který se nezasouvá nikam do těla přístroje, ale jen do držáku na těle. K samotnému komunikátoru je stylus přivázaný elastickým poutkem, takže není snadné jej ztratit. Mimochodem, stylus MC75 je jeden z těch nejlepších, jaké jsme kdy u Windows Mobile přístroje viděli. Má ideální rozměry a hmotnost a jeho hrot je odpružený. Pracuje se s ním opravdu velmi pohodlně.



A to byste na 3,5palcový dotykový VGA displej stylus vlastně ani nepotřebovali, přístroj se díky velikosti displeje dá docela dobře ovládat i prsty. Windows Mobile jsou zde přítomna ve verzi 6.0 a jsou poháněna procesorem XScale PXA274 s taktem 624 MHz. Dále zde najdeme 128 MB RAM a 256 MB Flash ROM, dvoumegapixelový fotoaparát s automatickým ostřením a přisvětlovací diodou, GPS nebo slot pro karty microSD.



Ten je ovšem trochu zvláštní – je schován pod krytem, který v sobě nese i sklíčko infraportu a tento kryt je nutné odšroubovat, jinak se ke slotu nedostaneme. Z uživatelského hlediska je to nesmysl, z firemního ovšem už daleko logičtější – karta je takto v přístroji vlastně napevno a tak nehrozí její ztráta. Tím jsou daleko více chráněna firemní data. Samozřejmostí ve výbavě je Bluetooth 2.0 a wi-fi v konfiguracích a, b a g. Zajímavostí je fakt, že si zákazník může vybrat ze dvou základních typů klávesnic – qwerty nebo klasická numerická. Trochu legračně na těle přístroje působí pouze 2,5mm konektor jack.

Uživatelské prostředí a telefonování

Telefonovat s MC75 jako s klasickým mobilním telefonem bude asi málokdo. Ono po takovém pětiminutovém telefonátu by vám asi upadla ruka. S tímto přístrojem se tak nutností stává použití Bluetooth sluchátka. Mimochodem, na správu Bluetooth připojení je zde určena speciální aplikace, která dovede nastavit třeba i různé profily fungování.



Jelikož jsou operačním systémem Windows Mobile, nenajdeme v oblasti telefonování a zpráv prakticky žádnou zásadní novinku nebo odlišnost. Klávesnice MC75 je velmi pohodlná a skvěle se na ní píše, hůře se mačkají jen pogumovaná tlačítka po stranách telefonu. To je ovšem nutná daň za robustnost celého přístroje. Ovládat můžete přístroj buď přes dotykový displej nebo pomocí tlačítek. Ovládání přes displej je ale pohodlnější, protože u tlačítek možná budete chvíli zmateni – MC75 nemá klasickou pětisměrnou klávesu, ale jen tlačítka nahoru a dolů – směry do stran pomocí nich můžete ovládat ve chvíli, kdy stisknete přepínací žlutou klávesu v pravém dolním rohu klávesnice.



Přes tuto klávesu pak píšete i všechny znaky a symboly, které jsou na popiskách vyznačeny žlutě. U některých kláves se ještě setkáte s modrým popiskem, tu danou funkci pak tlačítko vykoná teprve po předchozím stisku modrého přepínače v levém dolním rohu. MC75 tak nemá třeba tlačítka [Start] a [OK], ale přes modrý přepínač jejich funkci zastávají jiné klávesy. Je to trochu zmatené, ale dá se to naučit. Navíc lze opravdu předpokládat, že primárním ovládacím prvkem MC75 bude stylus.



Pochválit musíme rychlost běhu uživatelského prostředí, MC75 je opravdu rychlý Windows Mobile komunikátor. Výborný je i samotný displej – VGA rozlišení na 3,5 palcích je opravdu luxus a displej má i velmi intenzivní podsvícení.

V kapitole o ovládání přístroje se také musíme zmínit o možnostech vzdálené správy zařízení. Motorolu MC75 může totiž zaměstnavatel nechat na dálku konfigurovat, může zapínat a vypínat jednotlivé funkce přístroje, zaměstnancům například zakázat odesílání SMS zpráv a tak podobně. Samozřejmostí je možnost neustálého sledování telefonu, čímž zaměstnavatel jednak monitoruje své zaměstnance, ale také díky tomu může předcházet některým potížím – pokud totiž třeba systém ve firmě zjistí, že se blíží k dopravní zácpě, může centrála okamžitě změnit naplánovanou trasu, aniž by o tom samotný pracovník věděl.

Tímto končí náš první díl seznámení s Motorolou MC75. Ve druhém a závěrečném díle se budeme věnovat některým konkrétním funkcím přístroje.





Pokračování článku:
Pracovní těžkooděnec - recenze Motorola MC75 (2. část)



Tento článek si můžete přečíst na webu www.WMHelp.cz
http://www.wmhelp.cz/html

Tento článek najdete na adrese:
http://www.wmhelp.cz/html/modules.php?name=News&file=article&sid=515