www.WMHelp.cz

První dojmy z Palmu Treo Pro - Pro nebo Proti?
Publikováno: 23.09.2008
Téma: Hardware a příslušenství


Americká společnost Palm po delší odmlce přichází na trh s novým modelem komunikátoru, který se velmi překvapivě jmenuje opět Treo. Tentokrát s přívlastkem Pro - takže Treo Pro (interní označení Treo 850). Fanoušci Palmu jásají, my se ale pokusíme vlastnosti nového telefonu zhodnotit střízlivě.
Jak je jistě známo většině uživatelů komunikátorů, technologickou jedničkou v této oblasti je v tuto chvíli tchajwanská společnost High Tech Computer (HTC). Palmu to zjevně došlo, takže svěřil výrobu svého nového stroje právě HTC. A na novém Treu je to skutečně poznat. Design a většina ovládání sice vychází z předchozích modelů značky, ale jistých "hátécéčkových" vlastností si pozornější uživatel všimne téměř na první pohled.

standalone_front.jpg, 89kB
standalone_profile.jpg, 71kB

Nadupaný hardware

Telefon sice neoplývá bůhvíjak rychlým procesorem, ale Qualcomm 7201 taktovaný na 400 MHz doplněný 128 MB RAM zvládá všechny požadované operace s naprostým přehledem. Displej je opět čtvercový, jak už jsme byli u těchto telefonů zvyklí, ale tentokrát má rozlišení 320x320 pixelů, takže místa je o něco víc než u předchozí 750ky. S povděkem kvitujeme, že konečně zmizel proprietární "palmácký" datový konektor a nahradil jej poněkud standardnější konektor microUSB. Podobně disponuje nové Treo i slotem pro microSD karty. Rovněž potěší přítomnost 3,5mm Jacku. Zajímavě je vyřešen systém zapínání a vypínání telefonu, protože přibylo tlačítko power na horní levé straně přístroje běžné u komunikátorů HTC. Kdo byl ovšem zvyklý na klasické zapínání pomocí klávesy s červeným telefonkem, také nepřijde zkrátka. Treo Pro lze zapnout a probudit i takto. Ještě můžeme zmínit, že komunikátor je vybaven jak wi-fi, tak GPS modulem. Bluetooth je samozřejmostí. Hardwarovou výbavu doplňuje 2Mpix fotoaparát.

rada.jpg, 151kB

Používání - příjemná svižnost

Jak už jsme byli u předchozích palmů zvyklí, i Treo Pro je při používání velmi svižné a bleskurychle překresluje. Rychlost práce například s Google Maps je až ohromující. Windows Mobile 6.1 Professional přístroji zjevně sednou a Task Manager převzatý od HTC zase umožňuje jak plynulé přecházení mezi spuštěnými aplikacemi, tak jejich rychlé zavírání a ušetření paměti. Displej je relativně jemný a dobře čitelný. Palm bohužel z HTC konceptu nepřevzal úplně vše, takže standardně dodávaným internetovým prohlížečem je Microsoft Mobile Internet Explorer, který rozhodně nepatří ke špičce ve svém oboru.


standalone_back.jpg, 61kB

Resumé

Palm na svém novém modelu skutečně zapracoval a přestože se nejedná o nic extrémně převratného (v době přístrojů typu HTC Touch Diamond a spol. už to skutečně není absolutní špička), nicméně velmi rozumný a schopný komunikátor to rozhodně je a do první ligy bezesporu patří. Škoda jen, že Palm podlehl "trendy" designovým manýrům a vyvedl telefon v lesklém plastu, který se po pár minutách používání mění v banku otisků prstů.Tento článek si můžete přečíst na webu www.WMHelp.cz
http://www.wmhelp.cz/html

Tento článek najdete na adrese:
http://www.wmhelp.cz/html/modules.php?name=News&file=article&sid=550