www.WMHelp.cz

Recenze komunikátoru Samsung SGH-i780 (2. část)
Publikováno: 01.10.2008
Téma: Hardware a příslušenství


V dnešní druhé části recenze komunikátoru Samsung SGH-i780 se dozvíte něco o jeho základních hardwarových parametrech. Použitou čipovou sadu samozřejmě podrobíme důkladným testům a výsledky porovnáme s podobnými přístroji. Na konec dnešního dílu si necháme hodnocení kvality displeje a způsobu ovládání.



Základní HW parametry

Kladete-li při výběru nového Windows Mobile přístroje velký důraz na jeho rychlost, pak byste měli o recenzovaném modelu rozhodně pouvažovat. Korejští inženýři totiž nechtěli nic ponechat náhodě a tak si v tenkém těle přístroje přede velmi rychlý procesor Marvell s taktem 624 MHz. Ten je papírově nejsilnějším procesorem používaným u mobilních telefonů.



Kromě toho je přístroj osazen 128 megabajty operační paměti, z nichž je po prvním spuštění uživateli přístupno 86 MB. Uvážíme-li, že HTC Touch Diamond nabízí při 192 MB uživateli jen 50 MB, pak jde o více než nadprůměrnou hodnotu. Jednoduše řečeno se nemusíte obávat nedostatku volné RAM ani při větším počtu spuštěných aplikací. Běžně mívám spuštěnou Operu 9.5, nějaký Instant Messenger a přehrávač hudby a k tomu samozřejmě obvyklé záležitosti jako složku se zprávami či kalendář. Přesto se volná operační paměť málokdy dostane nad 45 MB.



FlashROM není k uživateli naproti tomu vůbec štědrá a tak je z celkových 256 MB volných jen asi 90 MB prostoru. Takový prostor stačí leda na instalaci aplikací, ovšem na mapové podklady, či rozsáhlou diskografii oblíbených songů ve formátu MP3 to je žalostně málo.



Proto budete záhy po koupi telefonu pokukovat po microSD (SDHC) kartě a to té nejvyšší kapacity. Aktuálně je maximem 8 GB, ovšem SanDisk již na sérii WM zařízení provedl testy kompatibility s 16 a 32GB variantami, první z nich by se přitom měla dostat do prodeje v horizontu několika příštích týdnů. Dodejme jen, že právě Samsung i780 neměl s uvedenými kartami nejmenší potíž.

Praktické zkušenosti, testy

Po více než šestiměsíčním používání Samsungu, kdy se v redakci objevila řada výkonných komunikátorů, se nabízí srovnání s takovými rychlíky jako HTC Touch Diamond, Touch Pro nebo Samsung i900 z téže stáje.

Ačkoli je i780 staršího data, než všechny tři uvedená zařízení, jeví se jako vůbec nejrychlejší WM komunikátor. A to nemluvíme jen o výsledcích z výkonových testů ale spíše o dojmech z běžného používání. Pro Samsung tak není problém přehrávání neupraveného videa v TCPMP (placený CorePlayer si bohužel s rozlišením 320 x 320 pix neporadí), nijak jej nezadýchají ani ty nejnáročnější herní pecky, jako Tony Hawk Pro Skater 2, i když o pohodlném hraní nemůže být vinou touchpadu vůbec řeč.

A výsledky samotných testů? Nejprve tedy rychlost přehrávání neupraveného videa s bittrate 1.8 Mbps. Ten dokázal Samsung v režimu benchmark přehrávat průměrnou rychlostí 227 %. Pro srovnání HTC Touch Pro stejný klip rozpohyboval o poznání pomaleji a to na 159 %.

Tradiční grafický test VS Benchmark 2007 nebylo z důvodu nekompatibility možno přehrát a tak jsme se rovnou vrhli na komplexní test Spb Benchmark. Samsungu jsme přitom přichystali opravdu tuhé soupeře ve složení HTC Touch Pro, Touch Diamond, HP iPAQ 214 a starší ASUS P535.



Jak je vidět z přiložených obrázků, testované zařízení si vedlo skutečně dobře a Samsung vítězí ve třech z celkových čtyř dílčích testů. Jen v oblasti grafického výkonu nestačil na starší ASUS P535.

Displej

Jak bylo řečeno v úvodu, Samsung i780 jako první komunikátor vůbec přišel s displejem se čtvercovým rozlišením 320 x 320 bodů, které jsou rozprostřeny na ploše úhlopříčky 2,55 palce (asi 65 milimetrů). Kresba je tak v porovnání s běžnými QVGA displeji citelně jemnější, VGA se ale pochopitelně nevyrovná.



Po vzoru ostatních komunikátorů je zobrazovač v jedné rovině s okrajem, což umožňuje snazší ovládání prsty. Nevýhodou je jeho snadnější poškrábání. Podsvícení lze regulovat v pěti stupních, ty krajní bohužel nejsou stanoveny optimálně a tak zatímco na nejnižším stupni displej září až moc, na stupni nejvyšším by více jasu neškodilo. Z toho také vyplývá horší čitelnost na přímém slunci. Při uvedení byla docela velkou nevýhodou slabší kompatibilita aplikací, která už dnes případné zájemce trápit nemusí. Kromě velmi oblíbených aplikací jako je čtečka knih Haali Reader, multimediální přehrávač TCPMP, webový browser Opera mobile 9.5 s rozlišením nemá problém většina freeware aplikací. Potíže nenastanou ani po instalaci oblíbeného uživatelského prostředí Spb Mobile shell.



Přesto existuje velké procento takových programů, které po spuštění nevyužijí celou plochu (pásek 80 pixelů), nebo dojde k rozhození grafiky. Nespokojeni by mohli být uživatelé, jenž si rádi krátí čas hraním her. Na ty skutečně i780 není stavěný. Kromě netradičního displeje je zde ještě jedno velké ale a tím je hlavní ovládací prvek v podobě touchpadu. Ten je u Samsungu i780 po zobrazovači druhou sázkou do loterie. Dotyková ploška pracuje ve dvou režimech – jako klasický touchpad, kdy tahy prstů rolujete v nabídkách nebo telefonním seznamu. Druhým způsobem ovládání je zobrazení kurzorové šipky na displeji, kterou posouváním prstů po plošce navigujete. Osobně jsem prakticky ihned zakotvil u prvního způsobu, který mi vyhovuje.



To je pro dnešek vše. Ve třetí části recenze se podíváme na kvality QWERTY klávesnice a komunikační schopnosti zařízení. Poznáte, jak Samsung fotí a následovat bude celkové shrnutí.

Pokračování článku:
Recenze komunikátoru Samsung SGH-i780 (3. část)
Předchozí část článku:
Recenze komunikátoru Samsung SGH-i780 (1. část)



Tento článek si můžete přečíst na webu www.WMHelp.cz
http://www.wmhelp.cz/html

Tento článek najdete na adrese:
http://www.wmhelp.cz/html/modules.php?name=News&file=article&sid=560