www.WMHelp.cz

Recenze Samsung SGH-i900 Omnia (1. část)
Publikováno: 29.10.2008
Téma: Hardware a příslušenství


Samsung je jedním z výrobců, kteří poměrně výrazně zbrojí proti Apple iPhonu. Tou v současnosti nejsilnější zbraní ze stáje korejského koncernu je multimediální komunikátor s operačním systémem Windows Mobile 6.1 a uživatelským prostředím TouchWiz. Jaký je Samsung SGH-i900 Omnia?



Nálepka „konkurent iPhonu“ je v poslední době hodně kontroverzní záležitostí. Mnoho Windows Mobile komunikátorů s ovládáním přes dotykový displej ji dostalo tak trochu neprávem, jiné přístroje se jí zase schválně pyšní, ale rozhodně se nemohou s telefonem od Applu měřit. Jeden z mála přístrojů, o jehož zacílení přesně proti iPhonu nelze moc polemizovat, je Samsung SGH-i900 Omnia.



Proti iPhonu míří nejen svým uživatelským prostředím přizpůsobeným prakticky výhradně pro ovládání prsty, ale také výbavou. Tou se svůj vzor snaží mnohdy překonat. A tak kromě obligátních 8 nebo 16 GB vnitřní paměti Omnia disponuje i slotem pro karty microSD a fotoaparát má rozlišení příjemných 5 megapixelů, nechybí automatické ostření a přisvětlovací dioda. O tom, zda nakonec ale bude Omnia vnímána jako konkurent iPhonu, rozhodnou až sami zákazníci. Moc se nám nechce věřit, že by se někdo mezi těmito dvěma přístroji opravdu rozhodoval, každý bude mít spíše svůj odlišný tábor příznivců.



Vzhled a konstrukce

Ono rozdělení bude nejspíše pramenit z platformy, na které Omnia běží. Windows Mobile 6.1 Professional totiž asi úplně nebudou po chuti příznivcům Apple, nic na tom nezmění ani hodně upravené uživatelské prostředí. O tom ale až později. Omnia se od moderně a stylově působícího iPhonu liší hodně také vzhledem. Ten je, řekněme dost konzervativní, obzvláště v testované černo – stříbrné barevné kombinaci je Omnia takovou nenápadnou šedou myškou. To může být pro někoho výhoda, někdo by zase raději telefon výraznější. Musíme ale říci, že Omnia z posledních telefonů s velkým dotykovým displejem a minimem kláves vypadá opravdu nejusedleji.



Příjemné jsou na Omnii její rozměry 112 x 57 x 13 mm a ani hmotnost 127 gramů není nijak výrazně vysoká. Pravda, HTC Touch Diamond je na tom v těchto ohledech ještě lépe, ale zase nenabídne displej o takové úhlopříčce. Jenže displej samotný je tak trochu kamenem úrazu Omnie – na velké úhlopříčce 3,2 palce totiž nabídne rozlišení pouze 240 x 400 obrazových bodů. O tom ale až později. Na displeji jako takovém a ploše okolo něj navíc hodně ulpívají otisky prstů a Omnia tak bude neustále upatlaná. Telefon tak musíte často leštit a příliš nekoresponduje s jeho relativně konzervativním vzhledem.



Jinak musíme zpracování telefonu opravdu pochválit. Nikde nic nevrže a komunikátor působí bytelným dojmem. Použité materiály působí vcelku dobře, byť kov by se v případě lemování čelní strany na telefonu vyjímal lépe, než stávající plastová imitace. Nicméně je otázkou, zda by použití hliníku nebo jiného kovového materiálu nějak snížilo množství škrábanců, které se zde začnou relativně rychle objevovat.

Minimum tlačítek

S jednoduchým vzhledem Samsungu SGH-i900 také koresponduje minimální množství použitých ovládacích tlačítek a dalších prvků. Spodní strana telefonu tak zeje prázdnotou, pravý bok nabídne spoušť fotoaparátu, tlačítka regulace hlasitosti a programovatelné tlačítko. Navrchu najdeme tradiční vypínací tlačítko, vpravo pak poutko pro připevnění stylusu – ten je sice v balení, ale do těla telefonu jej prostě nikam nezasunete. Další důkaz toho, že se Omnia soustředí na ovládání prsty. O něco níže na pravé straně pak své místo našel systémový konektor. To je trochu nešťastné umístění, přes tento konektor se totiž připojují i sluchátka a koncovka pak trochu překáží v kapse.



Standardní 3,5mm Jack na těle nehledejte, svá vlastní sluchátka připojíte přes dodávanou redukci. Konektor je proti zvyku ve světě Windows Mobile přístrojů proprietární, nejde o standardní miniUSB. Slot pro paměťové karty musíte hledat pod krytem baterie, který zabírá celou zadní plochu, jejíž jednolitost narušuje pouze objektiv fotoaparátu s přisvětlovací diodou. Na čelní straně pak najdeme pouze rozměrný displej, nad ním objektiv kamerky pro videohovory a pod ním tlačítka pro ovládání hovoru a jedno trochu podivně vypadající tlačítko.



Tento obdélníkový prvek může sloužit jako potvrzovací klávesa, ale jde zároveň také o optický touchpad. Jak se nejen pomocí něj Omnia ovládá, to si ale prozradíme až v příští části recenze.





Pokračování článku:
Recenze Samsung SGH-i900 Omnia (2. část)
Recenze Samsung SGH-i900 Omnia (3. část)



Tento článek si můžete přečíst na webu www.WMHelp.cz
http://www.wmhelp.cz/html

Tento článek najdete na adrese:
http://www.wmhelp.cz/html/modules.php?name=News&file=article&sid=598